kpb

European Cinema Night: Na rauszu

EUROPEAN CINEMA NIGHT:
NA RAUSZU (reż. Thomas Vinterberg)

wtorek, 7 grudnia 2021, godz. 18.30
Kino Pod Baranami


Między 6 a 10 grudnia w 80 miastach w całej Europie odbędzie się European Cinema Night - wydarzenie, którego celem jest podkreślenie szczególnej roli kin oraz promowanie europejskiej kinematografii. 7 grudnia, w Krakowie na specjalny seans zaprasza nasze kino. W programie duński hit
Na rauszu z prelekcją przygotowaną przez Szwedzki Stół Filmowy. Wstęp wolny!


European Cinema Night
to inicjatywa powołana przez sieć kin Europa Cinemas, Program Kreatywna Europa komponent MEDIA oraz Komisję Europejską, której celem jest podkreślanie zasadniczej roli kin, bogactwa i różnorodności kulturowej kina europejskiego oraz zwiększania świadomości społecznej na temat wsparcia europejskiego przemysłu filmowego, kultury oraz kina przez Program Kreatywna Europa. Kino Pod Baranami znalazło się w elitarnym gronie kin, które zostały zaproszone w tym roku do organizacji wydarzenia.


W ramach European Cinema Night nasze kino wyświetli wyróżniony Oscarem europejski film Na rauszu, którego premiera była wielokrotnie przekładana, a jego polski dystrybutor, Best Film, konsekwentnie czekał na możliwość pokazania go w kinowych salach. Gdy film w końcu trafił na ekrany, stał się ogromnym hitem w wielu kinach,


Na rauszu to historia mężczyzn w średnim wieku, którzy walcząc z monotonią decydują się na przeprowadzenie eksperymentu motywowanego teorią norweskiego psychiatry Finna Skårderuda. Ten (realnie istniejący!) naukowiec twierdzi, że ludzie rodzą się z niedostatkiem alkoholu w organizmie, którego regularne uzupełnianie może znacząco poprawić jakość życia. W Na rauszu reżyser Thomas Vinterberg (Festen, Moja droga Wendy, Polowanie) przygląda się alkoholowemu upojeniu w całej jego rozciągłości. Widzi w nim radość życia, wyzwolenie, a także zagrożenie - niszczącą siłę, dramatycznie zmieniającą międzyludzkie relacje. Obok ulubieńca polskiej publiczności, Madsa Mikkelsena, w Na rauszu wystąpili: Thomas Bo Larsen (Festen, Polowanie), Magnus Millang (Kursk, Komuna) oraz Lars Ranthe (serial Most nad Sundem).


Pokaz filmu będzie poprzedzony prelekcją, przygotowaną przez Szwedzki Stół Filmowy - stowarzyszenie promujące kulturę skandynawską w Polsce.


Po seansie - lampka wina w winiarni Dzikie Wino Wine Bar (Rynek Główny 27).


Wstęp wolny!
Bezpłatne wejściówki dostępne w kasie Kina Pod Baranami od 6 grudnia.O FILMIE:

NA RAUSZU | DRUK
(Thomas Vinterberg) DK 2020, 115’Oscary 2021 - wygrana: Najlepszy film międzynarodowy
Oscary 2021 - nominacje: Najlepsza reżyseria (Thomas Vinterberg)
Nagrody BAFTA 2021 - nominacje: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy, Najlepszy Scenariusz OryginalnyW Na rauszu poznajemy czterech miłych mężczyzn w średnim wieku. Żyją w świecie, który wszyscy dobrze znamy – przepełnionym nudą i przeciętnością, w którym człowiek czuje się pogrążony w monotonii, zagubiony w przyzwyczajeniach, przytłoczony. Jednocześnie bohaterowie mają świadomość, że zbliża się śmierć. Przekroczyli półmetek przeciętnego okresu życia. Wolność młodości, zauroczenia i beztroska powoli stają się odległymi wspomnieniami. Mężczyźni postanawiają wziąć udział w eksperymencie polegającym na systematycznym spożywaniu alkoholu. Początkowo wdrażają swój pomysł w życie w związku z pracą w szkole średniej, gdzie są nauczycielami.


ZWIASTUN:

ORGANIZATORZY:

 
Europa Cinemas
Program Kreatywna Europa komponent MEDIA
Komisja Europejska
Bookmark and Share

archiwum