kpb

Nature is My Homeland - pokaz w ramach przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych (MOS)

NATURE IS MY HOMELAND
(reż. Marek Gajczak)

pokaz w ramach przeglądu
najlepszych polskich filmów dokumentalnych

środa, 24 listopada 2021, godz. 19.45
Małopolski Ogród Sztuki

 

 


24 listopada zapraszamy do naszej sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) na pokaz filmu dokumentalnego Nature is My Homeland, Marka Gajczaka, oferującego świeże spojrzenie na kwestie ekologii. Bohaterowie filmu – naukowcy, artyści i entuzjaści – z zupełnie nowej perspektywy ukazują tematykę związków człowieka z naturą. Seans odbędzie się w ramach przeglądu polskich dokumentów, organizowanego przez Krakowską Fundację Filmową.


Nature is My Homeland to nietypowy film przyrodniczy składający się z wywiadów z przyrodnikami, artystami oraz specjalistami: Marcinem Kostrzyńskim, Urszulą Zajączkowską, Dianą Lelonek, Stanisławem Łubieńskim oraz Agnieszką i Łukaszem Przybył, którzy przypominają, że człowiek jest częścią ekosystemu, a nie jego oddzielnym elementem.

 

Natura jest naszą matką, natura jest naszym domem. Jednak jako gatunek zaczęliśmy ten dom urządzać po swojemu, dokonując nieodwracalnych zmian, chociaż nie jesteśmy jego jedynymi mieszkańcami. Reżyser Marek Gajczak szuka odpowiedzi na pytania o kondycję planety, emocje i inteligencję roślin, zwierząt oraz rolę współczesnych miast.

 

Film jest częścią projektu realizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w ramach którego artyści i naukowcy analizują  modele obcowania człowieka z przyrodą i ich odbicie w sztuce. Istotną częścią projektu jest poszukiwanie analogii pomiędzy historycznym i współczesnym rozumieniem natury w kulturze polskiej, serbskiej, niemieckiej i amerykańskiej.

 

Nature is My Homeland zostanie zaprezentowany w ramach przeglądu najlepszych polskich filmów dokumentalnych, organizowanego przez Krakowską Fundację Filmową w krakowskich kinach studyjnych. W grudniu w ramach przeglądu pojawi się jeszcze dokument @miriamprompoland - wnikliwa obserwacja życia pewnej nietypowej krakowskiej rodziny.

 

Pokaz filmu Nature is My Homeland odbędzie się w naszej sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12).

 


BILETY: 10 zł

 


O FILMIE:

NATURE IS MY HOMELAND | NATURE IS MY HOMELAND
(Marek Gajczak) PL 2021, 54' (film dokumentalny)

Zaskakująco świeże spojrzenie na kwestie ekologii. Bohaterami filmu są ludzie na bardzo różnych poziomach związani z naturą – naukowcy, artyści, entuzjaści. Z zupełnie nowej perspektywy ukazują oni tematykę związków człowieka z naturą. Musimy nauczyć się żyć ze świadomością, że ludzie w nieodwracalny sposób zmienili świat, który dzielą z milionami innych gatunków. Które z nich najlepiej przystosowały się do życia w miastach? Dlaczego filmy przyrodnicze ukazują nieprawdziwy obraz przyrody? Czego możemy się nauczyć od roślin i zwierząt, które potrafią się przystosować do życia wśród śmieci?


Film prezentowany z angielskimi napisami.

 


POZOSTAŁE POKAZY W RAMACH PRZEGLĄDU:

GRUDZIEŃ
@MIRIAMPROMPOLAND
| @MIRIAMPROMPOLAND
(Piotr Szczepański) PL 2021, 77’
Film prezentowany z napisami w języku angielskim.

 

 

SPOT:

 

 

 

PATRONAT MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum