kpb

Kinematograf w Pałacu Potockich: Jowita

Kinematograf w Pałacu Potockich:
JOWITA (reż. Janusz Morgenstern)

wtorek, 16 listopada 2021, godz. 20.00
Pałac Potockich
Rynek Główny 20

 

 

We współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym zapraszamy na kolejny pokaz z cyklu Kinematograf w Pałacu Potockich. 16 listopada, w kamienicy przy Rynku Głównym 20, zaprezentowana zostanie Jowita - swobodna adaptacja powieści Stanisława Dygata, wyreżyserowana przez Janusza Morgensterna. Projekcję z ekranu zapowie Remigiusz Grzela, autor książki Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata. 


Mieszczący się przy Rynku Głównym 20 Pałac Potockich stał się miejscem unikatowych seansów filmowych z cyklu Kinematograf w Pałacu Potockich. Pokazy organizuje Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kino Pod Baranami, a w programie znalazły się filmy związane z literaturą oraz Krakowem, noszącym tytuł Miasta Literatury UNESCO.


16 listopada o godz. 20.00 w zabytkowych wnętrzach Pałacu odbędzie się szósty pokaz cyklu - projekcja filmu Jowita, wyreżyserowanego przez Janusza Morgensterna na podstawie powieści Stanisława Dygata Disneyland.


Tytułowa Jowita jest mirażem, femme fatale, która pojawiając się na balu, zawraca w głowie dobrze zapowiadającemu się lekkoatlecie Markowi Arensowi (Daniel Olbrychski). Bohater starając się odnaleźć dziewczynę, popada w obsesję na jej punkcie. Jowita w znacznym stopniu odbiega od literackiego pierwowzoru, na co niewątpliwie wpłynęła wyrazista osoba scenarzysty, Tadeusza Konwickiego. Wśród plenerów widzowie mogą wypatrzyć wiele krakowskich lokacji, takich jak hotel Cracovia, stadion Wisły czy wzgórze wawelskie. Imponująca jest obsada filmu, w której obok Olbryskiego znaleźli się: Barbara Kwiatkowska, Zbigniew Cybulski, Iga Cembrzyńska i Kalina Jędrusik, o której opowiada nowa polska produkcja Bo we mnie jest seks - w Kinie Pod Baranami od 19 listopada.


Film zostanie poprzedzony krótkim popularyzatorskim wprowadzeniem, które z ekranu wygłosi Remigiusz Grzela – dziennikarz, dramaturg, autor książek, m.in. Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami kultury, Bagaże Franza K., czyli podróż, której nigdy nie było, Bądź moim Bogiem, Hotel Europa. Rozmowy, a także wywiadu-rzeki z Marianem Kociniakiem Spełniony. W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Otwartego ukazała się jego książka Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata, będąca opowieścią o pięknej, a zarazem niszczycielskiej miłości tytułowych bohaterów. 

 

Pokaz odbędzie się w sali Pałacu Potockich, przy Rynku Głównym 20.


BILETY: 10 zł
Bilety dostępne w kasie Kina Pod Baranami i online.


O FILMIE:

JOWITA
(Janusz Morgenstern) PL 1967, 91’

MFF w San Sebastian 1967: nagroda za reżyserię, nagroda OCIC
Nagroda III stopnia Ministra Kultury i Sztuki w 1967 r.


Oparta na powieści Stanisława Dygata Disneyland historia sportowca, który w pogoni za wyimaginowaną miłością traci szansę na realne uczucie.


Młody architekt Marek Arens (Daniel Olbrychski) jest człowiekiem ogromnie popularnym. Sławę przyniosła mu jednak nie architektura, lecz wyczyny sportowe - jest bowiem znakomitym lekkoatletą. Sam niespecjalnie pasjonuje się ani sportem, ani zawodem, tym bardziej, że zdaje sobie sprawę, iż swoje sukcesy życiowe zawdzięcza nie sobie samemu, ale ludziom, którzy nim kierowali. Marek marzy o wielkiej, prawdziwej miłości. Marzenie to łączy z dziewczyną imieniem Jowita, której wspaniałe czarne oczy ujrzał kiedyś na balu.
 

 

ORGANIZATORZY:
Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
Kino Pod Baranami

Bookmark and Share

archiwum