kpb

Ukraina! 6. Festiwal Filmowy

UKRAINA!
6. Festiwal Filmowy
12-18 listopada 2021
Kino Pod Baranami

 

 

12 listopada rusza 6. Festiwal Filmowy Ukraina! - jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce, który w tym roku zagości aż w jedenastu kinach. Wśród filmów, które zostaną zaprezentowane w naszym kinie, znalazł się m.in. osadzony w mrocznych latach 90. Nosorożec Ołeha Sencowa, wyróżniony na Festiwalu w Berlinie Przystanek – Ziemia oraz ukraiński kandydat do Oscara 2022 Złe drogi.


Ostatnie lata to najbardziej owocny czas w kinematografii ukraińskiej od momentu odzyskania niepodległości w 1991 roku. Tamtejsze kino z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. Hasło 6. Festiwalu Filmowego Ukraina! to OBECNOŚĆ, rozumiana na kilka sposobów. To ugruntowana już obecność społeczności ukraińskiej w Polsce, to coraz bardziej doceniana obecność ukraińskiej kultury na arenie międzynarodowej, to wreszcie obecność interpretowana jako skupienie twórców filmowych na uważnej obserwacji ukraińskiej teraźniejszości.


6. Festiwal Filmowy Ukraina! w naszym kinie otworzy Nosorożec w reżyserii Ołeha Sencowa - pierwszy film zrealizowany przez twórcę po odzyskaniu wolności. W programie przeglądu znalazł się także nagrodzony na festiwalu w Berlinie odważny Przystanek – Ziemia Kateryny Gornostaj oraz rozgrywające się w wojennym Donbasie Złe drogi (ukraiński kandydat do Oscara 2022). Na ekranie pojawi się też oparty na prawdziwych wydarzeniach film U311 Czerkasy, który podczas 5. edycji Festiwalu został wyróżniony nagrodą publiczności.


Wielbiciele dokumentów powinni zwrócić szczególną uwagę na filmy Ten deszcz nigdy nie ustanie w reżyserii Aliny Horłowej oraz Ziemię Iwana Andrija Łyseckiego. Pierwszy z tytułów ukazuje niesamowite losy 20-letniego Syryjczyka, który jest wolontariuszem Czerwonego Krzyża na Ukrainie. Drugi zabiera widzów do fascynującego świata sztuki naiwnej, której wybitnym reprezentantem jest artysta ludowy Iwan Prychodko. Na ekranie pojawi się także klasyka: poetycki, ekspresyjny i pełen metafor Biały ptak z czarnym znamieniem z 1971 roku, którego reżyser - Jurij Iljenko – uznawany jest za jednego z czołowych twórców ukraińskiej kinematografii.


Ponadto w ramach Festiwalu zaprezentowany zostanie zestaw filmów animowanych, stworzonych w ostatnich latach przez ukraińskich twórców.

 

Pierwsze 100 osób, które pojawi się na festiwalowych seansach, otrzyma darmowe wejściówki na wystawę "Ukraina. Wzajemne spojrzenia" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25).

 

UKRAINA. WZAJEMNE SPOJRZENIA - spot Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie:

 

PROGRAM:

piątek, 12 listopada
18.30
 NOSOROŻEC | NOSORIH
(Ołeh Sencow) UA/PL/DE 2021, 101’

sobota, 13 listopada
18.30
 ZŁE DROGI | POHANI DOROGY
(Natalia Worożbyt) UA 2020, 105’

niedziela, 14 listopada
18.30
BIAŁY PTAK Z CZARNYM ZNAMIENIEM | BILYY PTAKH Z CHORNOYU OZNAKOYU
(Jurij Ilienko) ZSRR 1971, 99’

poniedziałek, 15 listopada
18.30 ZIEMIA IWANA | ZEMLYA IVANA
(Andrij Łysecki) UA 2021, 86’ (film dokumentalny)

wtorek, 16 listopada
18.30 U311 CZERKASY | U311 CZERKASY
(Tymur Jaszczenko) UA/PL 2019, 102’

środa, 17 listopada
18.30 PRZYSTANEK - ZIEMIA | STOP-ZEMLIA
(Kateryna Hornostaj) UA 2021, 117’

czwartek, 18 listopada
18.30
TEN DESZCZ NIGDY NIE USTANIE | THIS RAIN WILL NEVER STOP
(Alina Horłowa) UA 2020, 102’ (film dokumentalny)
20.45 ZESTAW ANIMACJI
(varia) UA 2020-2021, 80'

 

Od 11 do 21 listopada festiwalowe filmy będą dostępne na platformie MOJEeKINO.pl, gdzie swoją wirtualną salę posiada także Kino Pod Baranami


Przy zakupie dostępu do festiwalowych filmów online na platformie MOJEeKINO.pl - wybierz Kino Pod Baranami.

 

BILETY:
24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)
16 zł (klubowy/senior)
Karnet (8 filmów): 96 zł

 

O FILMACH:


FILMY PEŁNOMETRAŻOWE:

BIAŁY PTAK Z CZARNYM ZNAMIENIEM | BILYY PTAKH Z CHORNOYU OZNAKOYU
(Jurij Ilienko) ZSRR 1971, 99’

W swoim trzecim filmie, reżyser Jurij Illienko bada tragedię ubogiej ukraińskiej rodziny Dzwonariw, która żyje w Karpatach w pobliżu granicy rumuńskiej, w trudnych czasach wojny i terroru (1937-1947). Czterej bracia grają w wiejskim zespole, ale walka między ukraińskimi nacjonalistami, zwolennikami niemieckich okupantów i zwolennikami władzy radzieckiej zabiera jednego po drugim: Petro dołącza do Armii Czerwonej, Orest - do UPA, a Bogdan pozostaje w domu. Jednak losy braci przeplatają się zarówno w miłości jak i w walce.


Biały ptak z czarnym znamieniem to poetycki, ekspresyjny i pełen metafor film o społecznych i osobistych konfliktach w czasach wojny. Jurij Iljenko to jeden z czołowych twórców ukraińskiej kinematografii przełomu lat 60. i 70., który przyczynił się do jej odnowy. Iljenko - podobnie jak Leonid Osyka i Siergiej Paradżanow - tworzył kino malarskie, pełne poetyckich metafor, często odwołując się do kulturowych korzeni, folkloru oraz tradycji.


Film pokazywany w ramach retrospektywy aktora Bohdana Stupki, zorganizowanej w ramach 80. rocznica urodzin artysty.  

 


NOSOROŻEC | NOSORIH
(Ołeh Sencow) UA/PL/DE 2021, 101’

Batumi International ArtHouse Film Festival 2021: Najlepszy aktor (Serhii Filimonov)
Stockholm Film Festival 2021: Najlepszy film (nominacja)
MFF w Wenecji 2021: Udział w sekcji “Horyzonty”
Warszawski Festiwal Filmowy 2021: Najlepszy film (nominacja)


W przemysłowym, prowincjonalnym mieście w Ukrainie lat 90. mieszka młody mężczyzna o pseudonimie "Nosorożec", który od dzieciństwa miał skłonność do przemocy. Film skupia się na jego dorastaniu, wśród rodzinnych kłopotów, w postsowieckich, pełnych brutalności czasach. Bohater szybko pnie się po szczeblach kariery w lokalnym gangu przestępczym, lecz za awans na przywódcę przyjdzie mu zapłacić szczególnie wysoką cenę.


Twórcą filmu jest Ołeh Sencow - ukraiński reżyser, który był jedną z ważnych postaci kijowskiego Euromajdanu. W maju 2014 roku twórca został aresztowany w swoim domu w Symferopolu na Krymie przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB), a następnie skazany przez wojskowy sąd Rosji na 20 lat łagru za rzekomą działalność terrorystyczną. 7 września 2019 roku w ramach wymiany więźniów między Ukrainą i Rosją, Sencow został zwolniony z więzienia. Nosorożec to jego pierwszy film, zrealizowany po odzyskaniu wolności.

 

PRZYSTANEK - ZIEMIA | STOP-ZEMLIA
(Kateryna Hornostaj) UA 2021, 117’

MFF w Berlinie 2021: Najlepszy film w sekcji Generation 14plus
MFF w Odessie: Grand Prix, Najlepsze aktorstwo


Radykalne, autentyczne i wrażliwe spojrzenie na młodzież stojącą u progu dorosłości.  Masza (Maria Fedorczenko), Jana i Senia to trzy przyjaciółki kończące szkołę średnią. Introwertyczna Masza stara się przetrwać intensywny okres przedmaturalny, ale jej plany komplikuje nowe uczucie.


Debiutująca ukraińska reżyserka Kateryna Hornostaj przedstawia głęboko osobistą, zjawiskową i poetycką opowieść o odkrywaniu siebie oraz cierpliwości, jakiej to wymaga.

 

TEN DESZCZ NIGDY NIE USTANIE | THIS RAIN WILL NEVER STOP
(Alina Horłowa) UA 2020, 102’ (film dokumentalny)

Amsterdam International Documentary Film Festival 2020: Nagroda dla debiutanta
Docudays UA - International Documentary Human Rights Film Festival 2021: Nagroda specjalna
Las Palmas Film Festival 2021: Najlepszy film
Millennium Docs Against Gravity 2021: Najlepsze zdjęcia (nominacja), Grand Prix (nominacja)


Po ucieczce z Syrii rodzina Sulejmanów rozproszyła się po całej Europie. Lazgin mieszka z rodziną na Ukrainie, jego brat Kosznhaw w Niemczech, trzeci brat w kurdyjskim Iraku, a czwarty w Syrii. Dwudziestoletni Andrij, syn Lazgina, jest wolontariuszem Czerwonego Krzyża i ma do czynienia z kolejnym konfliktem zbrojnym, tym razem na Ukrainie.


W tym porażającym filmie zaskakująco młodej, 29-letniej reżyserki, w zjawiskowych, czarno-białych kadrach autorstwa Wiaczesława Cwietkowa (autor zdjęć do filmu Ziemia jest niebieska jak pomarańcza) widzowie obserwują niesamowite losy pojedynczej jednostki i jej rozsianej po świecie rodziny. Podróże Andrija przeplatane są materiałami filmowymi z akcji humanitarnych, przemarszów wojska, uroczystych spotkań i wycinków codziennego życia - niekończącego się cyklu wojny i pokoju.

 

U311 CZERKASY | U311 CZERKASY
(Tymur Jaszczenko) UA/PL 2019, 102’

Nagrody Ukraińskiej Akademii Filmowej 2021: Najlepsza muzyka


Jest rok 2014. Miszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi statkami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Marynarze stają w obliczu trudnej decyzji: poddać się czy walczyć?


Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.

 

ZIEMIA IWANA | ZEMLYA IVANA
(Andrij Łysecki) UA 2021, 86’ (film dokumentalny)

Docudays UA - International Documentary Human Rights Film Festival 2021: Najlepszy film


Iwan Prychodko to jeden z ostatnich artystów ludowych na Ukrainie. Jest samoukiem, mieszka na wsi, a wszystko, co wychodzi spod jego pędzli, to sztuka naiwna i szczera. Sposób spojrzenia Iwana na świat jest pełen piękna i radości.


Pewnego dnia obrazy Iwana zostają zaproszone na wystawę do Arsenału Sztuki, głównego centrum wystawienniczego kraju. Czy Iwan zamieni swoją małą wiejską chatkę na pełne przepychu życie w mieście, towarzystwo krytyków i agentów sztuki?

 

ZŁE DROGI | POHANI DOROGY
(Natalia Worożbyt) UA 2020, 105’

Nagrody Ukraińskiej Akademii Filmowej 2021: Najlepszy aktor, Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepsza aktorka drugoplanowa, Najlepszy scenariusz, Odkrycie roku
MFF w Wenecji 2020: Nagroda Verona Film Club


Mężczyzna podający się za nauczyciela zostaje zatrzymany przez wojsko. Dwie nastolatki czekają na swoich chłopaków-żołnierzy na zniszczonym placu miejskim. Dziennikarz jest przetrzymywany w niewoli. Młoda kobieta przeprasza starsze małżeństwo za przejechanie ich kurczaków.


Złe drogi to cztery historie rozgrywające się na drogach Donbasu, kwestionujące pojęcie prawdy, naznaczone dezorientacją, paranoją i terrorem.
 


ZESTAW ANIMACJI
(varia) UA 2020-2021, 80'


CATnBAT- EWOLUCJA
(Saszko Danyłenko, Waleryj Lifirenko) UA 2021

Kot i Nietoperz to najlepsi przyjaciele. Każdego dnia oglądają telewizje i zainspirowani tym co widzą, chodzą robić głupoty. Każda opowieść o nich odsłania bolesną prawdę o ludzkiej naturze.


 
DOŁĄCZONO MOST DO MIASTA
(Kłym Kłymczuk) UA 2021

Dawno temu dołączono do miasta niewielki most. Od tego czasu wiele się zmieniło, ale most dobrze pamięta stare czasy i opowiada o nich.

 

EMPATIA
(Marija Saptowa) UA 2020

Młody mężczyzna nosi na swojej głowie zrujnowany, ceglany budynek. Zmuszony jest żyć w społeczeństwie, gdzie posiadanie na swojej głowie ruin jest zabronione. Starannie chowa swój defekt z pomocą wysokiego kapelusza, jednak pewnego dnia jego sekret zostaje ujawniony, a ruinom grozi wyburzenie.

 

GŁĘBOKA WODA
(Anna Dudok) UA 2020

Samotna, pulchna rusałka uwielbia za pomocą magii podglądać ludzi przez wodociągi.  Pewnego razu zakochuje się w mężczyźnie i upojona namiętnością pojawia się u niego w mieszkaniu, by zaspokoić swoje niepohamowane żądze.

 

JUŻ DAWNO CHCIAŁEM LATAĆ
(Elina Pupina, Mykyta Żurawlow) UA 2021

Wanja rośnie w prawdziwej, kochającej się rodzinie. Ma wsparcie, opiekę i ciepło. Od dziecka marzył o locie w kosmos i w końcu pojawia się taka możliwość!

 

NIEPOTRZEBNE RZECZY
(Dmytro Lisenbrat) UA 2020

Czy w niedalekiej przyszłości roboty będą miały zwierzątka domowe? Czy będą nimi ludzie? Czy staną się przyjaciółmi i co z tego wyniknie? Miłość do ludzi nie zawsze ma szczęśliwe zakończenie.

 

ODPOWIEDZIALNY BOHATER
(Roman Łysenko) UA 2021

Z wielką siłą wiąże się wielka odpowiedzialność. Tragikomiczna opowieść o superbohaterze inspirowana nieco naiwnymi, ale czarującymi filmami o Supermanie z lat 70. i 80.

 

PAPIER-M CHÉ
(Anastasija Felilejewa) UA 2021

Jak warstwy papieru-mâché wzmacniają kruchą formę, tak praca nad filmami, sama w sobie, formuje reżysera. Film dedykowany uważnemu nauczycielowi i znakomitemu lalkarzowi, Ołehowi Pedanu.

 

TEMPERATURA BŁYSKÓW
(Ołena Riznyczenko) UA 2020

Animacja krótkometrażowa o przemocy domowej. Okrutna „pandemia w pandemii”, czyli przemoc domowa, to problem, którego wiele z osób nie umie zrozumieć. Film zachęca do pomocy ofiarom, empatii i zrozumienia ich sytuacji.

 

TYGRYS WĘDRUJE OBOK
(Anastasija Falilejewa) UA 2021

Ponure myśli ogarniają Kacumi. Dziewczyna widzi niesamowite znaki, które pokazują, że jej życie jest w punkcie bez powrotu. Ośmiela się podjąć desperacki krok – popełnić samobójstwo. W tym momencie pojawia się mistyczny Tygrys. Czy uda mu się uratować Kacumi?

 

WOJNA, KTÓRA ZMIENIŁA RONDO
(Olha Hawryłowa) UA 2020

Rondo to przepiękne, spokojne i szczęśliwe miasto, w którym niespodziewanie pojawia się Wojna. Nie ma ona serca i nie rozumie żadnego języka. Jedyne czego chce to zniszczyć Rondo i jego mieszkańców. Główni bohaterzy filmu to szklany chłopczyk Danko i jego przyjaciele: papierowy ptaszek o imieniu Zirka i pies Fabian, którzy decydują się stanąć na czele walki ze złem.


Historia o Rondzie i Wojnie to animowana rozmowa z dziećmi o wojnie, wykorzystująca dynamiczny, wizualny język. Film stara się zrozumieć bieg zdarzeń i znaleźć konstruktywny sposób rozwiązania problemów. Animacja została stworzona na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa pracowni Art Studio Agrafka.

 

SPOT:

 

 

ORGANIZATORZY:


         Fundacja Luna Plus

         Kino Pod Baranami

 

 

PARTNER LOKALNY:

 

PATRON MEDIALNY:

 

        

 

 

Bookmark and Share

archiwum