kpb

Dojrzałe Kino: Poufne lekcje perskiego

środa, 3 listopada 2021, godz. 11.00

 

 

 

Zapraszamy seniorów na kolejne spotkanie w ramach cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 3 listopada, o godzinie 11.00, na ekranie zagości poruszający film Poufne lekcje perskiego w reżyserii Vadima Perelmana (Dom z piasku i mgły), wykraczający poza zwyczajowe schematy przedstawiania II wojny światowej. Projekcję tradycyjnie poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.

 

Poufne lekcje perskiego to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, niewiarygodna historia młodego belgijskiego Żyda, który sprytem kupił sobie życie.


Gilles poznaje w obozie niemieckiego oficera marzącego o otwarciu po wojnie restauracji w Teheranie. Ponieważ podał się za Persa, musi zacząć uczyć Niemca perskiego – języka, którego nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu.


Film Vadima Perelmana to świetnie zrealizowana, niebanalna opowieść o tym, jak zbieg okoliczności może uratować życie. Ciekawie przedstawiona relacja Niemiec - Żyd nie powtarza schematu filmów wojennych, lecz buduje nowy rodzaj napięcia.

 

Gospodynią spotkania wokół filmu Poufne lekcje perskiego będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja.

 

BILETY dla seniorów: 16 zł

 

O FILMIE:

POUFNE LEKCJE PERSKIEGO | PERSISCHSTUNDEN
(Vadim Perelman) RU/DE/BY 2020, 127'

TRANSATLANTYK 2020 - wygrana: Nagroda Publiczności - Najlepszy film festiwalu (Vadim Perelman)
MFF w Valladolid 2020 - nominacja: Złoty Kłos - Udział w konkursie głównym (Vadim Perelman)


Gilles, młody belgijski Żyd, podaje się za Persa, aby przeżyć w obozie koncentracyjnym, gdzie jeden z oficerów marzy o nauce języka perskiego. Mężczyzna zaczyna udzielać Niemcowi lekcji, wymyślając na bieżąco nowe słowa. Między bohaterami rodzi się niespodziewana więź.


Z jednej strony film Vadima Perelmana to przejmująca, pełna szacunku wobec cierpienia ofiar opowieść o człowieku zredukowanym do woli biologicznego przetrwania, pozbawionym własnego języka i przeszłości, ale będącym strażnikiem pamięci o tych, których zamordowano. Z drugiej – komiczne niemal spiętrzenie nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności i surrealistyczny punkt wyjścia czynią z Poufnych lekcji perskiego udaną próbę znalezienia nowego języka, w którym ironia i absurd jako jedyne są w stanie opisać zło Holocaustu.

 

ZWIASTUN:

 

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

 

 

 

 

 

 

 

 

archiwum