kpb

Dojrzałe Kino: Aida

środa, 27 października 2021, godz. 11.00

 

 

 

Zapraszamy seniorów na kolejne spotkanie w ramach cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 27 października, o godzinie 11.00, na ekranie zagości Aida - nominowany do Oscara, poruszający film Jasmili Žbanić - twórczyni głośnej Grbavicy z 2006 roku. Projekcję tradycyjnie poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.

 

Tytułowa bohaterka filmu (w tej roli znakomita Jasna Đuričić) pracuje jako tłumaczka przy ONZ. Ze wszystkich stron otacza ją duszna atmosfera desperacji i beznadziei, a oficjalne komunikaty wydawane przez międzynarodową organizację - pełne zakłamania i bezdusznej biurokracji - nie oferują żadnego pocieszenia.

 

Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem Grbavicy, również w swoim najnowszym filmie Jasmila Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. Tym razem koncentruje się na masakrze w Srebrenicy - największym europejskim ludobójstwie po zakończeniu II wojnie światowej. Reżyserka unika w filmie brutalnych, pełnych przemocy scen. Mimo to Aida jest jednym z najbardziej wstrząsających, filmowych obrazów wojny ostatnich lat.

 

Gospodynią spotkania wokół filmu Aida będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja.

 

BILETY dla seniorów: 16 zł

 

O FILMIE:

AIDA | AIDA
(Jasmila Žbanić) PL/DE/FR/NL/NO/AU/TR/ RO/BA 2020, 101'

Oscary 2021 - nominacja: Najlepszy film międzynarodowy
Nagrody BAFTA 2021 - nominacje: Najlepsza reżyseria, Najlepszy film nieanglojęzyczny
MFF Rotterdam 2021: Nagroda Publiczności
MFF Wenecja 2020: Konkurs Główny


Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.


ZWIASTUN:

 

 

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

 

 

 

 

 

 

 

 

Bookmark and Share

archiwum