kpb

Word2Picture w ramach Festiwalu Conrada: Żeby nie było śladów & Ostatni komers

Word2Picture w ramach Festiwalu Conrada:
pokazy i spotkania z twórcami
Żeby nie było śladów & Ostatni komers
21 i 23 października 2021
Kino Pod Baranami

 
W ramach realizowanego podczas Festiwalu Conrada projektu Word2Picture w najbliższych dniach w naszym Kinie odbędą się dwa szczególne pokazy filmowe. Projekt Word2Picture, łączący branżę wydawniczą z rynkiem filmowym, będzie okazją do dyskusji o dwóch głośnych polskich produkcjach. Przed pokazami Żeby nie było śladów Jana P. Matuszyńskiego oraz Ostatniego komersu Dawida Nickela odbędą się spotkania z twórcami filmów oraz ich literackich pierwowzorów.


Realizowany w ramach Festiwalu Conrada projekt Word2Picture to zaproszenie do szczególnej przestrzeni, w której spotykają się i łączą dwie sfery artystycznej ekspresji – literatura i film. W programie wydarzenia znalazły się: spotkanie z Henningiem Adamem, kuratorem Books at Berlinale; bezpłatne szkolenie online prowadzone przez scenarzystkę i konsultantkę scenariuszową Aleksandrę Świerk oraz warsztaty scenariuszowe z Mateuszem Pacewiczem (twórcą scenariusza do Bożego Ciała).


Word2Picture to również pokazy filmów inspirowanych literaturą, połączone ze spotkaniami z twórcami.


W czwartek, 21 października, w naszym Kinie odbędzie się pokaz filmu Żeby nie było śladów –  poruszającej opowieści o śmierci Grzegorza Przemyka. Seans poprzedzi dyskusja z udziałem Cezarego Łazarewicza, autora literackiego pierwowzoru. Rozmowę poprowadzi krytyk filmowy, Piotr Czerkawski.


Dwa dni później, 23 października, odbędzie się projekcja Ostatniego komersu - nagrodzonego na Festiwalu Filmowym w Gdyni elektryzującego debiutu, rozgrywającego się wśród młodych mieszkańców małego miasta. Przed seansem organizatorzy zapraszają na spotkanie z Anną Cieplak, autorką literackiego pierwowzoru, czyli książki Ma być czysto, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej. W dyskusji, prowadzonej przez krytyczkę filmową Adrianę Prodeus, wezmą udział również reżyser i scenarzysta Dawid Nickel oraz producentka Martą Habior.


Szczegółowe informacje na temat projektu Word2Picture: TUTAJ

 

BILETY NA POKAZY FILMOWE:

24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)
16 zł (klubowy)

 

HARMONOGRAM POKAZÓW:

czwartek, 21 października
20.00 Word2Picture:
ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW | LEAVE NO TRACES
(Jan P. Matuszyński) PL 2021, 160’
Przed pokazem: dyskusja z udziałem Cezarego Łazarewicza, autora literackiego pierwowzoru.

sobota, 23 października
18.00 Word2Picture

OSTATNI KOMERS | OSTATNI KOMERS
(Dawid Nickel) PL 2020, 84’
Przed pokazem: dyskusja z udziałem Anny Cieplak, autorki literackiego pierwowzoru, Dawida Nickela - reżysera i scenarzysty oraz producentki Marty Habior.


O FILMACH:

OSTATNI KOMERS | OSTATNI KOMERS
(Dawid Nickel) PL 2020, 84’

FPFF w Gdyni 2020: Konkurs Filmów Mikrobudżetowych - Najlepszy film, Nagroda Jury Młodzieżowego
40. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM: Udział w konkursie głównym


Oparty na motywach fragmentów powieści Ma być czysto Anny Cieplak pełnometrażowy debiut fabularny Dawida Nickela (zarazem współautora scenariusza do filmu).


Ostatni tydzień szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę zamykającą (tytułowy komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi.

 

ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW | LEAVE NO TRACES
(Jan P. Matuszyński) PL 2021, 160’

MFF w Wenecji 2021 - nominacja: Złoty Lew - Udział w konkursie głównym (Jan P. Matuszyński)
Złote Lwy 2021 - wygrana: Nagroda indywidualna - Najlepsza scenografia (Paweł Jarzębski), Srebrne Lwy - Zdobywca (Aneta Hickinbotham, Jan P. Matuszyński, Leszek Bodzak), Nagroda Specjalna - Nagroda festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą (Jan P. Matuszyński)
Złote Lwy 2021 - nominacja: Udział w konkursie głównym (Jan P. Matuszyński)

 

Polska, 1983 rok. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania.
 

Żeby nie było śladów oparte jest o wątki zawarte w bestsellerowym, nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego Łazarewicza Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka. Reżyserem jest Jan P. Matuszyński – twórca obsypanej na całym świecie nagrodami Ostatniej Rodziny i serialu Król.

 

SPOT:

 


ORGANIZATOR:
Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
Krakow Film Commission

 

 

PARTNER:
Kino Pod Baranami

Bookmark and Share

archiwum