kpb

Diuna (1984) - pokaz specjalny

DIUNA (reż. David Lynch)
pokaz specjalny
środa, 13 października 2021, godz. 21.00
Kino Pod Baranami


Z okazji zbliżającej się premiery Diuny w reżyserii Denisa Villeneuve’a, zapraszamy na pokaz wcześniejszej ekranizacji powieści Franka Herberta, zrealizowanej w 1984 roku przez Davida Lyncha. W obsadzie tej widowiskowej produkcji, która po latach zyskała miano filmu kultowego, znaleźli się m.in. Kyle MacLachlan, Patrick Stewart, Max von Sydow, Sean Young oraz Sting.


Powieść Diuna Franka Herberta była uznawana za nieprzetłumaczalną na język filmu. Jako pierwszy z legendarnym tekstem próbował zmierzyć się chilijsko-francuski reżyser Alejandro Jodorowsky, jednak jego film nigdy nie został ukończony. O fascynujących kulisach produkcji w 2013 roku nakręcono obsypany nagrodami dokument Jodorowsky's Dune. Po porażce Jodorowsky’ego, prawa do ekranizacji książki zakupił włoski producent Dino De Laurentiis, który planował zaoferować posadę reżysera Ridley’owi Scottowi. Ostatecznie, za sterami stanął czołowy autor amerykańskiego kina niezależnego: David Lynch.


Diuna Davida Lyncha, mimo wysokiego budżetu, widowiskowych sekwencji, imponujących plenerów i pełnej gwiazd obsady, nie spotkała się z entuzjazmem krytyków. Film zbierał przede wszystkim złe recenzje i był krytykowany za wszystko, od powolnego tempa po brzydką scenografię. Negatywne opinie nie przeszkodziły jednak filmowi Lyncha w zdobyciu szerokiego grona fanów oraz uzyskania statusu dzieła kultowego.


Po latach, Diuna zachwyca rozmachem i śmiałością wizji. Choć niektóre efekty specjalne trącą myszką, to nie sposób nie docenić awangardowych kostiumów, odważnej scenografii i niepowtarzalnej atmosfery. W obsadzie filmu znalazł się m.in. ulubiony aktor Lyncha, Kyle MacLachlan, a także Patrick Stewart, Max von Sydow, Sean Young, Linda Hunt, Jack Nance, Kenneth McMillan i Sting. Autorami muzyki do Diuny byli: zespół Toto oraz ambientowy muzyk Brian Eno.

 

BILETY:
24 zł
(normalny)
17 zł (ulgowy)
16 zł (klubowy/senior)

 

O FILMIE:

DIUNA | DUNE
(David Lynch) US/MX 1984, 137’

Diuna (1984)

Oscary 1985: Najlepszy dźwięk (nominacja)
Nagrody Hugo 1985: Najlepsza adaptacja (nominacja)


Adaptacja książki Franka Herberta.


Jest rok 10991. Rok 10191. Okrutny władca wszechświata, cesarz Shaddam IV (Jose Ferrer), kontroluje międzyplanetarny podział tajemniczego eliksiru umożliwiającego podróże w czasoprzestrzeni oraz przedłużającego życie. Substancja znajduje się na odległej pustynnej planecie Arrakis, na której mieszka plemię Fremenów. Gdy na planetę przybywa syn księcia Leto (Jurgen Prochnow) Paul Atryda (Kyle MacLachlan), staje się dla jej mieszkańców długo wyczekiwanym Mesjaszem, dzięki któremu wyzwolą się od panującego cesarza.

 

 

PARTNERZY:

 

Bookmark and Share

archiwum