kpb

Przegląd Filmów Wietnamskich

PRZEGLĄD FILMÓW WIETNAMSKICH
24-28 września 2021
Malopolski Ogród Sztuki

 


Od 24 do 28 września, zapraszamy do Naszej sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) na Przegląd Filmów Wietnamskich. W programie pięć nowych produkcji z Wietnamu, ukazujących rozmaite oblicza tej młodej kinematografii.


Na położony w Azji Południowo-Wschodniej Wietnam nadal patrzy się przede wszystkim przez pryzmat jego tragicznej historii. Stosunkowo mało wiadomo o samym państwie, które na przestrzeni dekad przeistoczyło się w niezwykłe, wieloetniczne miejsce o rozwijającej się gospodarce i przemyśle. W trakcie Przeglądu Filmów Wietnamskich, który 24 września startuje w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, zaprezentowanych zostanie pięć tytułów odwołujących się do przeszłości tego fascynującego kraju oraz ukazujących jego różnorodne, współczesne oblicza.


Włoski komediodramat Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (Film dostępny na e-kinopodbaranami.pl), doczekał się polskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, koreańskiego i węgierskiego remake’u. Swoją wersję tego międzynarodowego hitu przygotowali również Wietnamczycy. Blood Moon Party to historia grupy bliskich przyjaciół podejmujących ryzykowną grę, mogącą narazić na szwank ich wzajemne relacje. Przepraszam, Tato to film, w którym pobrzmiewają echa japońskich Złodziejaszków i koreańskiego Parasite (Oba filmy dostępne na
e-kinopodbaranami.pl). Jego akcja toczy się w biednej dzielnicy stolicy Wietnamu, Ho Chi Minh, w której krzyżują się losy różnych bohaterów, o skrajnie odmiennych stylach życia. Melodramat Marzycielskie oczy był wietnamskim kandydatem do Oscara w 2021 roku. Ten pełen wielkich porywów serca i romantycznych gestów portret nastoletniej miłości stał się jednym z najbardziej kasowych tytułów tamtejszej kinematografii.
 

W programie Przeglądu Filmów Wietnamskich znalazły się także filmy odwołujące się do przeszłości kraju. Rozgrywające się w latach 80. Song Lang to imponująca kolorami i bogato zdobionymi strojami opowieść o przyjaźni, osadzona w świecie cai luong - tradycyjnej wietnamskiej opery. Dwadzieścia lat wcześniej, w latach 60., toczy się akcja Legendy Quan-Tien. Bohaterki filmu - trzy żołnierki - prowadzą wśród przepięknej przyrody obóz wojskowy, będący oazą dla strudzonych partyzantów. Jednak okoliczne lasy pełne są zagrożeń i to nie tylko tych związanych z obecnością wrogich wojsk.
 

Wszystkie filmy - za wyjątkiem Przepraszam, Tato - prezentowane są z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami.  

 

BILETY:
 
24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)
Karnet (5 seansów): 60 zł
 

PROGRAM:
 
piątek, 24 września
18.45 BLOOD MOON PARTY | TIEC TRANG MAU
(Quang Dung Nguyen) VN 2020, 118'
 
sobota, 25 września
18.45
MARZYCIELSKIE OCZY | MAT BIEC
(Victor Vu) VN 2019, 117'
 
niedziela, 26 września
18.45 LEGENDA QUAN-TIEN | TRUYỀN THUYẾT VỀ QUÁN TIÊN
(Dinh Tuan Vu) VN 2019, 110'
 
poniedziałek, 27 września
18.45 SONG LANG | SONG LANG
(Leon Le) VN 2018, 101'
 
wtorek, 28 września
18.45 PRZEPRASZAM, TATO | BO GIA
(Tran Thanh, Ngoc Dang Vu) VN 2021, 128'

 


O FILMACH:
 
BLOOD MOON PARTY | TIEC TRANG MAU
(Quang Dung Nguyen) VN 2020, 118'

Wietnamska wariacja na temat znanego hitu Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie. Podczas spotkania starych przyjaciół, jeden z nich proponuje zabawę w dzielenie się wiadomościami z telefonów, ale rezultaty z pozoru niewinnej gry mogą być opłakane…
 


LEGENDA QUAN-TIEN | TRUYỀN THUYẾT VỀ QUÁN TIÊN
(Dinh Tuan Vu) VN 2019, 110'

Głęboko w górach Annamskich, pośród urzekającego piękna lasów deszczowych i strumieni nieskażonych ludzką cywilizacją, w tajemniczej jaskini o nazwie „Quan Tien” utworzono obóz partyzantów. Prowadzony przez trzy młode żołnierki, obóz jest oazą dla żołnierzy wyczerpanych niekończącymi się kilometrami marszu. Ale jaskinia to nie jedyna tajemnica lasu. Dziwne wydarzenia uświadamiają młodym dziewczynom, że nie są same. Co jest bardziej przerażające, dzikość szalejącej wojny, czy potwór czający się w jaskini?
 
 

MARZYCIELSKIE OCZY | MAT BIEC
(Victor Vu) VN 2019, 117'

Wietnamski kandydat do Oscara 2021, Marzycielskie oczy, to poetycki portret miłości, łączącej dwoje przyjaciół z dzieciństwa. Ngan i Ha Lan wychowywali się w jednej wiosce, i chodzili do tej samej szkoły. Ich przyjaźń i bliskość z biegiem lat przerodziły się w miłość. Gdy los rzuca dorosłych już bohaterów do wielkiego miasta - gdzie nic nie jest proste - uczucie zostaje wystawione na próbę.
 

Marzycielskie oczy to zachwycający portret prowincjonalnego Wietnamu, sfilmowanego z ogromną czułością i skąpanego w magicznym, złotym świetle. To również konfrontacja dwóch odmiennych światów: skomplikowanego, dorosłego, miejskiego życia oraz pełnego prostych przyjemności dzieciństwa na wietnamskiej wsi.
 


PRZEPRASZAM, TATO | BO GIA
(Tran Thanh, Ngoc Dang Vu) VN 2021, 128'

Akcja filmu toczy się w ubogiej dzielnicy stolicy Wietnamu, Ho Chi Minh City. Zatłoczona, i duszna okolica pełna jest różnorodnych mieszkańców, na czele których stoi Sang - biedny motocyklista, który mimo chorób poświęca się dla swoich bliskich.
 

Oryginalny tytuł filmu znaczy dosłownie “stary ojciec”, lecz jest także slangowym określeniem kogoś w rodzaju ojca chrzestnego z filmów F.F. Coppoli. Reżyserem Przepraszam, Tato (a zarazem odtwórcą jednej z głównych ról) jest Tran Thanh - charyzmatyczny komik, aktor i prezenter, znany jako gospodarz wietnamskich wersji programów So You Think You Can Dance oraz Are You Smarter than a 5th Grader?.
 


SONG LANG | SONG LANG
(Leon Le) VN 2018, 101'

Sajgon, lata 80-te. Linh Phung jest gwiazdą wędrownej trupy Cai luong (tradycyjnej opery ludowej), zadłużonej u lokalnej lichwiarki. Dung zajmuje się ściąganiem długów. Po tym, jak między nimi tworzy się nieoczekiwana więź, Linh Phung dowiaduje się, jak prawdziwe życie jest kanwą dla sztuki, a Dung podąża za sztuką z powrotem do życia, które warto przeżyć.
 


 
 
ORGANIZATORZY:
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Kino Pod Baranami

Bookmark and Share

archiwum