kpb

Kinematograf w Pałacu Potockich: Test pilota Pirxa

Kinematograf w Pałacu Potockich:
TEST PILOTA PIRXA (reż. Marek Piestrak)
wtorek, 21 września 2021, godz. 20.00
Pałac Potockich
Rynek Główny 20

 

 


We współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym zapraszamy na kolejny pokaz z cyklu Kinematograf w Pałacu Potockich. 21 września, w kamienicy przy Rynku Głównym 20, zaprezentowany zostanie Test pilota Pirxa - polsko-radziecka adaptacja opowiadania Stanisława Lema. Pokaz wchodzi w skład trwającego właśnie Roku Lema, obchodzonego w stulecie urodzin słynnego polskiego  pisarza, filozofa i futurologa. Projekcję poprzedzi prelekcja Piotra Górskiego.

 
Mieszczący się przy Rynku Głównym 20 Pałac Potockich stał się miejscem unikatowych seansów filmowych z cyklu Kinematograf w Pałacu Potockich. Za pokazy odpowiada Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Kino Pod Baranami, a w programie znalazły się filmy związane z literaturą oraz Krakowem, noszącym tytuł Miasta Literatury UNESCO.


21 września o godzinie 20.00, w zabytkowych wnętrzach Pałacu Potockich, odbędzie się czwarty pokaz cyklu - projekcja filmu science-fiction Test pilota Pirxa w reżyserii Marka Piestraka, zrealizowanego na podstawie opowiadania Stanisława Lema Rozprawa (z cyklu Opowieści o pilocie Pirxie).


Twórca kultowej Klątwy Doliny Węży, reżyser Marek Piestrak, wypełnia Test pilota Pirxa rozważaniami na temat relacji ludzi z robotami oraz dominacji potężnych koncernów technologicznych. Oparty na twórczości Stanisława Lema film łączy w sobie detektywistyczne śledztwo oraz filozoficzny namysł nad istotą człowieczeństwa. Jednocześnie Test pilota Pirxa jest znakomitym przykładem zderzenia odważnej wizji z ograniczonymi możliwościami ówczesnej, PRL-owskiej kinematografii.

 

Film zostanie poprzedzony krótkim popularyzatorskim wprowadzeniem, które wygłosi Piotr Górski - miłośnik literatury fantastycznej związany z krakowskim środowiskiem fanowskim. Autor opowiadań publikowanych w Nowej Fantastyce, Science Fiction czy Esensji. Książki Stanisława Lema odkrył we wczesnej młodości i pokochał na zabój.


Pokaz odbędzie się w sali Pałacu Potockich, przy Rynku Głównym 20.


BILETY: 10 zł
Bilety dostępne w kasie Kina Pod Baranami i online (kinopodbaranami.pl).


O FILMIE:

TEST PILOTA PIRXA | TEST PILOTA PIRXA
(Marek Piestrak) PL/ZSRR 1979, 95’

Międzynarodowy Festiwal Filmów Fantastycznych w Trieście 1979: Złoty Asteroid


Polsko-radziecka produkcja science-fiction zrealizowana na podstawie opowiadania Stanisława Lema Rozprawa (z cyklu Opowieści o pilocie Pirxie).


Na świecie zostaje uruchomiona produkcja tzw. „nieliniowców skończonych”, robotów do złudzenia przypominających człowieka. Maszyny mają być wykorzystywane w podróżach kosmicznych, gdzie zastąpią ludzi. Rada UNESCO organizuje lot kosmiczny, który ma dowieść przydatności robotów. Mimo nacisków i działań ze strony firmy produkującej androidy, dowództwo zostaje powierzone komandorowi Pirxowi (w tej roli Siergiej Desnicki), który nie wie, kto na pokładzie jest człowiekiem, a kto robotem. Jego zadaniem jest dokonanie obiektywnej oceny przydatności robotów, jednak lot nie przebiega zgodnie z planem…

 

ORGANIZATORZY:
Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
Kino Pod Baranami

Bookmark and Share

archiwum