kpb

8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci 2021

8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci 2021
25 września - 3 października 2021
Kino Pod Baranami

 

 

Pod koniec września w 20 kinach w całej Polsce rozpocznie się 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Jak co roku, wydarzenie zawita również do naszego Kina, gdzie zaprezentowanych zostanie dziewięć wyjątkowych filmów animowanych i aktorskich dla widzów w wieku od 4 do 12 roku życia.


Festiwal Kino Dzieci to - organizowane cyklicznie od 2014 roku - niezwykłe wydarzenie skierowane do najmłodszych widzów oraz ich opiekunów. Od początku istnienia ideą Festiwalu jest udostępnianie szerokiej publiczności wartościowych filmów,  które  wyróżniają  się  walorami edukacyjnymi, artystycznymi oraz produkcyjnymi.


Tego rodzaju filmowych perełek nie zabraknie w krakowskiej odsłonie Festiwalu. W dwa kolejne jesienne weekendy: 25-26 września oraz 2-3 października zaprezentujemy łącznie dziewięć różnorodnych tytułów.


Najmłodszych kinomanów do wspólnej zabawy zaprosi Klara Muu - energiczna i rozśpiewana mała krówka, która w filmie Gwiazdka Klary Muu przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. W pełną szalonych przygód podróż uda się krowia bohaterka szwedzkiej animacji Mama Mu wraca do domu. Niezwykła galeria zwierzęcych postaci obecna jest także w międzynarodowej produkcji Nawet myszy idą do nieba, zrealizowanej techniką animacji lalkowej oraz w adaptacji popularnego szwajcarskiego komiksu Yakari i wielka podróż, rozgrywającej się wśród niesamowitych amerykańskich krajobrazów.


Nieco starsi widzowie - na co dzień chodzący już do szkoły - z festiwalowych filmów dowiedzą się m.in. Jak ocalić smoka, który ani myśli żyć w ukryciu. Frapującą podróżą w przeszłość z pewnością będzie niemiecka produkcja historyczna Drogi Panie Dyktatorze, w której dwoje dzieci próbuje na własną rękę zatrzymać bieg wojennych zdarzeń. Dziki Zachód Calamity Jane to ekscytująca animowana opowieść o nieustraszonej dwunastolatce, która przez życie najchętniej puściłaby się galopem. Jest silna, odważna, ale jest też dziewczyną, co w czasach Dzikiego Zachodu oznacza jedno: przygody nie są dla niej. O prawo do szczęścia na swój sposób walczy również Laura z filmu Moje życie to cyrk. Jej życie dalekie jest od zwyczajnego: dziewczynka wychowuje się bowiem w wędrownej trupie cyrkowej.


Festiwal Kino Dzieci to pierwsza w Polsce okazja do zobaczenia wizjonerskiego anime Mamoru Hasory Belle, które zachwyci także dorosłych widzów. Rekordowe 14-minut owacji na stojąco – tak długo na Festiwalu w Cannes oklaskiwano dzieło japońskiego mistrza, którego akcja rozgrywa się w większości w zapierającej dech w piersiach wirtualnej rzeczywistości.


Wszyscy uczestniczący w krakowskiej odsłonie Festiwalu będą mogli wziąć udział w Konkursie Publiczności, w którym zostanie wyłoniony najlepszy film 8. MFF Kino Dzieci.


Wszystkie filmy zostaną zaprezentowane w polskiej wersji językowej (polski dubbing lub lektor PL).


BILETY: 15 zł
12 zł (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)

 

POKAZY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

Zachęcamy szkoły i inne grupy zorganizowane do zamawiania dodatkowych pokazów filmów festiwalowych w dogodnych dla siebie terminach. Pokazy mogą odbywać się w godzinach porannych, w dniach 25 września - 3 października. Bilety: 12 zł (opiekunowie grup uczestniczą w pokazach bezpłatnie).


Kontakt w celu zamówienia pokazu:
Wojciech Drąg (
wojtek@kinopodbaranami.pl, tel: 509 082 149).


PROGRAM:

sobota, 25 września
11.00 YAKARI I WIELKA PODRÓŻ | YAKARI, LE FILM
(Xavier Giacometti, Toby Genkel) FR/DE/BE 2020, 83'
⚬ film animowany, dubbing PL
⚬ dla dzieci w wieku: 4+

13.00 DROGI PANIE DYKTATORZE | DAS GLASZIMMER
(Christian Lerch) DE 2020, 93'
⚬ film aktorski, dubbing PL
⚬ dla dzieci w wieku: 9+

 

niedziela, 26 września
11.00
MAMA MU WRACA DO DOMU | MAMMA MU HITTAR HEM
(Christian Ryltenius) SE 2021, 63'
⚬ film animowany, dubbing PL
⚬ dla dzieci w wieku: 4+
13.00 DZIKI ZACHÓD CALAMITY JANE | CALAMITY, UNE ENFANCE DE MARTHA JANE CANNARY
(Rémi Chayé) FR 2020, 82'
⚬ film animowany, dubbing PL
⚬ dla dzieci w wieku: 9+

15.00 BELLE | BELLE
(Mamoru Hosoda) JP 2021, 121'
⚬ film animowany, Lektor
⚬ dla dzieci w wieku: 9+

 

sobota, 2 października
11.00 GWIAZDKA KLARY MUU | JUL PÅ KUTOPPEN
(Will Ashurs) NO 2020, 66'
⚬ film animowany, dubbing PL
⚬ dla dzieci w wieku: 4+

13.00 MOJE ŻYCIE TO CYRK | MON CIRQUE À MOI
(Miryam Bouchard) CA 2020, 100'
⚬ film aktorski, dubbing PL
⚬ dla dzieci w wieku: 10+

 

niedziela, 3 października
11.00 JAK OCALIĆ SMOKA | DRAGEVOKTERENS JUL
(Katarina Launing) NO/NL/CZ 2020, 82'
⚬ film aktorski, dubbing PL
⚬ dla dzieci w wieku: 6+

11.00 NAWET MYSZY IDĄ DO NIEBA | I MYSI PATRÍ DO NEBE
(Jan Bubeniček, Denisa Grimmova) CZ/FR/PL/SK 2021, 87'
⚬ film animowany, dubbing PL
⚬ dla dzieci w wieku: 6+

 

 

O FILMACH:

BELLE | BELLE
(Mamoru Hosoda) JP 2021, 121'

W Belle, najnowszym anime nominowanego do Oscara Mamoru Hosody, klasyczna opowieść o Pięknej i Bestii spotyka się z wirtualnym światem awatarów. To wizualnie olśniewający musical o szukaniu swojego prawdziwego głosu, życiu w dwóch światach i sile, jaka płynie z przeciwstawiania się przemocy.
 

Belle to historia wrażliwej Suzu, która wraz ze swoim ojcem mieszka w japońskim mieście Kōchi. Dziewczyna w młodym wieku straciła mamę i porzuciła przez to ukochany śpiew, który przywoływał zbyt wiele bolesnych wspomnień. Miejscem, w którym jej smutki znajdują ujście okazuje się być wirtualna rzeczywistość U. Tam, pośród 5 miliardów użytkowników Suzu odkrywa, że może być tam kim tylko zapragnie, a jej skrzętnie ukrywane słabości staną się w U jej największą siłą. To dopiero w wirtualnym świecie, pod pseudonimem Belle, dziewczyna zdobywa się na to, żeby ponownie zaśpiewać. Społeczność U natychmiast uznaje ją za fenomen i największą muzyczną gwiazdę. Kiedy jeden z jej koncertów zostaje zakłócony przez budzącą postrach Bestię, Belle chce za wszelką cenę odkryć prawdziwą tożsamość tej tajemniczej i intrygującej istoty. To od tego momentu zacznie się ich wspólna, pełna przygód i wyzwań podróż w dwóch równoległych światach. Czy bohaterowie odważą się odrzucić swoje awatary i ujawnić prawdziwe „ja”?

 

DROGI PANIE DYKTATORZE | DAS GLASZIMMER
(Christian Lerch) DE 2020, 93'

Czy jeden list może zatrzymać bieg wojennych zdarzeń? 11-letni Felix wraz ze swoją koleżanką postanawiają wysłać wiadomość do Führera i położyć kres walkom.


Niemcy. Rok 1945. Kiedy życie w Monachium, ze względu na wojnę, robi się coraz bardziej niebezpiecznie, Felix wraz ze swoją Mamą wyjeżdżają na wieś. Choć wokół kwitną łąki, a powietrze pachnie wiosną, tu również widać samoloty i słychać ryk syren. W nowej rzeczywistości Felix musi nie tylko przyzwyczaić się do obcego domu, ale również przekonać do siebie rówieśników. Kiedy chłopiec zaprzyjaźnia się z Karrim, synem lokalnego dowódcy, zaczyna coraz bardziej podzielać jego poglądy i niezachwianą wiarę w zwycięstwo Niemiec. Wkrótce jednak będzie musiał zmierzyć się z niespodziewanymi wydarzeniami i odpowiedzieć na trudne pytania. Dlaczego uznajemy kogoś za wroga? I co w rzeczywistości oznacza bohaterstwo? Drogi Panie Dyktatorze to opowiedziana z perspektywy dziecka historia o sile przyjaźni i ludziach, których los postawił po różnych stronach barykady.

 

DZIKI ZACHÓD CALAMITY JANE | CALAMITY, UNE ENFANCE DE MARTHA JANE CANNARY
(Rémi Chayé) FR 2020, 82'

Martha Jane to nieustraszona dwunastolatka, która przez życie najchętniej puściłaby się galopem. Jest silna, odważna i… jest dziewczyną, co w czasach Dzikiego Zachodu oznacza jedno: przygody nie są dla niej. Ale właściwie, kto tak powiedział?


Kiedy Martha Jane z rodziną i innymi osadnikami wyrusza w podróż przez Amerykę, nawet nie przypuszcza, ile nowych przeżyć ma przed sobą. Na razie jednak dni upływają jej na opiece nad rodzeństwem. Dopiero niespodziewany wypadek na drodze zmienia bieg zdarzeń: ktoś musi zastąpić tatę Marthy Jane w prowadzeniu powozu. W sekrecie przed innymi, dziewczynka uczy się posługiwać lassem i trenuje jazdę konną, co nie wszystkim się podoba. Kiedy w obozie dochodzi do nieporozumienia, Marta Jane rzuca się do ucieczki, by udowodnić swoje racje. Przed nią pełna niebezpieczeństw trasa, nieprzewidziane tarapaty i…  masa przygód! Czy uda jej się pokonać wszystkie przeszkody? Dziki Zachód Calamity Jane to ekscytująca opowieść o harcie ducha, przezwyciężaniu uprzedzeń i walce o marzenia, które należy chwytać na lasso, by nie pozwolić im umknąć.

 

GWIAZDKA KLARY MUU | JUL PÅ KUTOPPEN
(Will Ashurs) NO 2020, 66'

Klara Muu wprost nie może doczekać się świątecznego wyjazdu do taty! Kiedy wydaje się, że nic nie zakłóci wspólnej Gwiazdki na farmie, rusza lawina nieprzewidzianych zdarzeń.


Po przyjeździe na miejsce okazuje się, że tato Klary wcale nie jest gotowy do świętowania. Przed domem brakuje choinki, a bombki i lampki kurzą się w kartonach. Do tego pech sprawia, że zostaje on pilnie wezwany do odśnieżania domu sąsiadki, a odcięta droga przejazdowa uniemożliwia powrót. Co robić, gdy do Gwiazdki zostało coraz mniej czasu? Gotowa na wszystko Klara, postanawia wezwać na pomoc świątecznego gnoma. Legenda głosi, że wystarczy miska domowej owsianki, by przekonać go do pracy. Niespodziewanie cała sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli i niewiele brakuje, by nadchodzące Święta legły w gruzach! Czy bohaterom uda się poskromić serię niepowodzeń i łakomego gnoma?


Gwiazdka Klary Muu to pełna uroku i muzycznych hitów, opowieść o magii świąt i rodzinnym cieple, dzięki którym nawet wywrócona do góry nogami choinka, wydaje się najpiękniejsza.

 

JAK OCALIĆ SMOKA | DRAGEVOKTERENS JUL
(Katarina Launing) NO/NL/CZ 2020, 82'

W spokojnym miasteczku w Norwegii trwają przygotowania do świąt. Za oknem pada śnieg, w domach błyszczą światełka choinkowe, a niebo przecina latający smok. Zaraz, smok?


Nadchodząca przerwa świąteczna wcale nie cieszy Mortimera, który każdą wolną chwilę poświęca na tworzenie filmików na autorski kanał w Internecie. Niestety jego nagrań nikt nie lubi, a wokół trudno o sensację. Sytuacja zmienia się, gdy chłopiec poznaje tajemniczą Sarę. Dziewczynka od dłuższego czasu żyje w drodze, pomieszkując w pustych domach. Szybko okazuje się, że skrywa ona jeszcze jeden sekret: właśnie zaprzyjaźniła się ze smokiem. Ziejący ogniem maluch tylko na pierwszy rzut oka wydaje się groźny. Pod zielonymi łuskami kryje się zagubione stworzenie, któremu Mortimer i Sara postanawiają pomóc. Sytuacji nie ułatwia fakt, że smok coraz bardziej rozrabia i wyrywa się na wolność. Czy walecznej dwójce uda się wyjść cało z nadciągających kłopotów?


Jak ocalić smoka zabiera widzów w sam środek magicznej przygody, podczas której przyjaźń i otwartość na innych okażą się najskuteczniejszym zaklęciem!

 

MAMA MU WRACA DO DOMU | MAMMA MU HITTAR HEM
(Christian Ryltenius) SE 2021, 63'

Ile przygód może pomieścić cały świat? A jedna farma? Mama Mu wraca do domu to pełna optymizmu i uroku historia o przyjaźni i odnajdywaniu swojego miejsca na ziemi.


Mama Mu to odlotowa krowa, która nigdy się nie nudzi. Zamiast siedzieć na łące, woli próbować nowych rzeczy – stania na głowie, jazdy na deskorolce, a nawet nurkowania! W codziennych wybrykach towarzyszy jej oddany przyjaciel, Pan Wrona. Kiedy pewnego dnia na farmę przybywa bocian-obieżyświat, uporządkowane życie na farmie wywraca się do góry nogami. Mama Mu zainspirowana historiami o odległych zakątkach świata, postanawia opuścić zagrodę i wyruszyć w daleką podróż. Wokół jest przecież tyle do zobaczenia! Jej optymizmu nie podziela jednak Pan Wrona, który najchętniej nigdzie by się nie ruszał. Przyjaźń bohaterów zostaje wystawiona na próbę, a Mamę Mu czeka odpowiedź na ważne pytanie. Czym tak naprawdę jest dom i skąd mamy wiedzieć gdzie jest? Odpowiedź, zupełnie jak przygoda i dobra zabawa, czai się tuż za rogiem.

 

MOJE ŻYCIE TO CYRK | MON CIRQUE À MOI
(Miryam Bouchard) CA 2020, 100'

Jak to jest mieszkać w przyczepie, bez przerwy podróżować i dorastać u boku wiecznego lekkoducha? Poznajcie Laurę – bystrą trzynastolatkę, której życie dalekie jest od zwyczajnego.


W końcu jej tato to zawodowy klown, który nie uznaje nudy i powagi. Dlatego codzienność Laury bywa przewrotna i bardzo nieprzewidywalna. Posiadanie wyluzowanego rodzica z pewnością ma wiele plusów, jednak dziewczynce nie zawsze jest do śmiechu. Czasem zwyczajnie chciałaby żyć tak, jak jej rówieśnicy. Mieszkać w jednym miejscu, pomidora kroić w plasterki, a cyrkowe sztuczki zamienić na książki. Kiedy postanawia postawić na swoim i zdawać do prywatnej szkoły, musi nie tylko nadrobić zaległy materiał i zająć się nauką, ale przede wszystkim przekonać do tego pomysłu tatę. Tylko jak to zrobić, skoro od zawsze kojarzy on edukację i stabilność z nudą?


Moje życie to cyrk z humorem i urokiem opowiada o tym, że w życiu – tak jak na scenie – mamy rozpisane różne kwestie, a czasem najtrudniejszą sztuczką jest połączyć z pozoru odległe od siebie światy i marzenia.

 

NAWET MYSZY IDĄ DO NIEBA | I MYSI PATRÍ DO NEBE
(Jan Bubeniček, Denisa Grimmova) CZ/FR/PL/SK 2021, 87'

Porywająca animacja o odwadze i z pozoru niemożliwej przyjaźni między odwiecznymi wrogami: myszką i lisem, których los niespodziewanie rzuca w wir przygód i zaświaty.


Choć czasem myszka potwornie się boi, zrobi wszystko, by inni tego nie zauważyli. Jak na tak małe zwierzątko jest bardzo uparta, a popisy to jej specjalność. Za wszelką cenę chce być najszybsza, najbystrzejsza i najdzielniejsza. By to udowodnić, zaryzykuje nawet spotkanie z lisem. Pech sprawia, że zamiast wyjść z tego cało, razem trafią do krainy, która okazuje się… niebem. Nie oznacza to jednak końca przygody. Wręcz przeciwnie! Przed bohaterami wyboista droga, podczas której będą musieli przeprawić się przez gorące źródła, rozwiązać zagadki z przedziwnego wesołego miasteczka i stawić czoła mrocznej Wszechpuszczy. Najtrudniejszym zadaniem okazuje się jednak pokonanie własnych lęków i głęboko zakorzenionych uprzedzeń. Czy bohaterom uda się odnaleźć wspólny język? Oto opowieść, która udowadnia, że w przyjaźni nie ma rzeczy niemożliwych!

 

YAKARI I WIELKA PODRÓŻ | YAKARI, LE FILM
(Xavier Giacometti, Toby Genkel) FR/DE/BE 2020, 83'

Yakari i wielka podróż to rozgrywająca się na tle niesamowitych krajobrazów i dzikiej natury, opowieść o przyjaźń, odwadze i pogoni za przygodą.


Yakari z plemienia Siuksów (rdzennych mieszkańców Ameryki) ma jedno marzenie: wskoczyć na grzbiet najszybszego dzikiego mustanga Małego Pioruna. Do tej pory nie udało się to jeszcze nikomu! Kiedy okazuje się, że jego plemię musi uciekać przed nadciągającym tornadem, chłopiec ma ostatnią szansę, by odnaleźć niedoścignionego konia. Ciąg emocjonujących przygód zapoczątkuje spotkanie z Wielkim Orłem, który obdarza chłopca niezwykłą umiejętnością rozmawiania ze zwierzętami. Nie tracąc ani chwili, Yakari wyrusza w samotną podróż przez tereny nieprzyjaznego plemienia. Zdany tylko na siebie, musi przeprawić się przez rwącą rzekę, przejść wielkie równiny i pokonać strzeliste góry. Czy uda mu się odnaleźć Małego Pioruna i wrócić do swoich bliskich? Daleka i pełna zasadzek trasa okaże się drogą ku prawdziwej przyjaźni!

 

SPOT:

 

PATRONAT MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum