kpb

Specjalne Pokazy Filmowe w ramach Forum Rady Europy

Zapraszamy na Specjalne Pokazy Filmowe w ramach Forum Rady Europy "Strategie Rozwoju Kinematografii Jutra".
Forum odbędzie się w Krakowie w dniach 11-13 września.

Celem Forum będzie omówienie strategii publicznego wspierania kinematografii oraz jej finansowania przez instytucje europejskie, narodowe i regionalne w kontekście procesów globalizacyjnych i ekspansji nowych technologii. W prezentacjach plenarnych i dyskusjach będą poruszane tematy związane z artystycznym, producenckim i politycznym aspektem "kinematografii jutra".

Szczegóły na stronach Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Z tej okazji w Kinie Pod Baranami w czwartek, 11 września, zaprezentujemy dwa filmy.

WSTĘP WOLNY!


czwartek, 11 września, godz. 19.00, Sala Niebieska

OSAMA | OSAMA
reż. Siddiq Barmak, Holandia/Iran/Irlandia/Japonia/Afganistan 2003, 82'
- po projekcji zapraszamy na spotkanie z Reżyserem!


MFF w Cannes 2003
Złota Kamera - najlepszy debiut

Złote Globy 2004
najlepszy film obcojęzyczny

Tytuł Osama odnosi się do nastolatki, która w Kabulu za panowania talibów musi udawać chłopca, by zapracować na utrzymanie siebie, matki i babci. Film pokazuje poświęcenie i nieustanny strach dziewczynki oraz bezsilność starszych kobiet, w których rodzinie nie został już żaden mężczyzna. Rówieśnik Osamy podejmuje desperackie próby uratowania dziewczyny. Film pokazuje ludzką godność i solidarność w obliczu terroru.

Osama to pierwszy afgański film nakręcony po wojnie (2003), w co aż trudno uwierzyć, bo jest to obraz dojrzały, piękny pod względem i treści i formy, od początku do końca trzymający w napięciu. Otrzymał wiele nagród międzynarodowych, m.in. Złotego Globa za najlepszy film nieangielskojęzyczny, nagrodę specjalną w Cannes, nagrodę za najlepszy debiut długometrażowy w Londynie. Film nigdy nie trafił do polskich kin.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Reżyserem! Siddiq Barmak planował przyjechać już do Krakowa wcześniej, przy okazji przeglądu Afganistan w Krakowie, ale nie pozwoliły mu na to profesjonalne zobowiązania. Tym razem, wreszcie, krakowska publiczność będzie miała okazję spotkać się z afgańskim reżyserem! 


czwartek, 11 września, godz. 21.00, Sala Czerwona

THE 11TH HOUR
| THE 11TH HOUR
reż. Leila Conners Petersen, Nadia Conners, USA 2007, 90'

Dokument jest analizą stanu środowiska naturalnego na świecie i zbiorem pomysłów na to, w jaki sposób można pomóc w odbudowie ziemskich ekosystemów.
Tytułowa "jedenasta godzina" to ostatni moment na zmiany. W "11th Hour", zamieszczone są przede wszystkim wywiady i opinie specjalistów (m.in. Michaił Gorbaczow i Stephen Hawking) na tematy związane z ekologią, skrupulatnie skupiające się na globalnym ociepleniu. Obraz, ma na celu przedstawienie przyszłościowej wizji świata... Świata, na którym pośród plastikowych odpadów, może zabraknąć miejsca.
Film w narracji Leonardo di Caprio.


Organizatorzy Forum:
Rada Europy
Polski Instytut Sztuki Filmowej
European ThinkTank on Film and Film Policy
Miasto Kraków

Bookmark and Share

archiwum