kpb

Kinematograf w Pałacu Potockich: Romans prowincjonalny

Kinematograf w Pałacu Potockich
ROMANS PROWINCJONALNY (reż. Krzysztof Wierzbiański)
wtorek, 20 lipca 2021, godz. 21.00
Pałac Potockich
Rynek Główny 20

 

 

We współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym zapraszamy na kolejny pokaz z cyklu Kinematograf w Pałacu Potockich. 20 lipca, na dziedzińcu kamienicy przy Rynku Głównym 20 zaprezentowany zostanie Romans prowincjonalny – adaptacja opowiadania Kornela Filipowicza, zrealizowana przez uznanego dokumentalistę, Krzysztofa Wierzbiańskiego. Pokaz poprzedzi prelekcja Wojciecha Bonowicza - poety i publicysty, związanego z Tygodnikiem Powszechnym.


Mieszczący się przy Rynku Głównym 20 Pałac Potockich stał się miejscem unikatowych seansów filmowych z cyklu Kinematograf w Pałacu Potockich. Wspólnie z nami za pokazy odpowiada Krakowskie Biuro Festiwalowe, a w programie znalazły się różnorodne filmy związane z literaturą oraz Krakowem, noszącym tytuł Miasta Literatury UNESCO.


20 lipca o godz. 21.00, na dziedzińcu Pałacu Potockich, odbędzie się  drugi pokaz cyklu - projekcja filmu Romans prowincjonalny, opartego na mikropowieści Kornela Filipowicza, jednego z najważniejszych powojennych polskich prozaików.


Główną bohaterką filmu jest Elżbieta – młoda nauczycielka muzyki mieszkająca na prowincji. Pojawienie się w okolicy Fabiana – uznanego warszawskiego poety – staje się dla zbuntowanej dziewczyny szansą na wyzwolenie z drobnomieszczańskiej monotonii. Reżyser, Krzysztof Wierzbiański, to ceniony dokumentalista i twórca spektakli teatru telewizji. W rolach głównych wystąpili Krystyna Wolańska (aktorka związana m.in. z Teatrem Rozmaitości w Warszawie i Teatrem Dolnośląskim w Jeleniej Górze) oraz Marek Bargiełowski (Piłkarski poker, C.K. Dezerterzy, Dolina Issy).


Film zostanie poprzedzony krótkim popularyzatorskim wprowadzeniem, które wygłosi Wojciech Bonowicz - poeta, publicysta, dziennikarz, autor m.in. nominowanej do Nagrody Nike biografii Józefa Tischnera czy zbioru wierszy Druga ręka (nominacja do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej). Stały współpracownik i felietonista Tygodnika Powszechnego, miłośnik i popularyzator twórczości Kornela Filipowicza. Przygotowany przez niego zbiór opowiadań Filipowicza Romans prowincjonalny i inne historie (2018), obejmujący również opowiadanie, które stało się kanwą dla prezentowanego filmu, był drugim po latach wznowieniem prozy wieloletniego partnera Wisławy Szymborskiej, który utorował drogę do ponownego odkrycia jego twórczości w XXI w.

 

Pokaz odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Potockich. W przypadku złej pogody seans zostanie przeniesiony do sal Pałacu.


Pałac Potockich mieści się przy Rynku Głównym 20.


 
BILETY: 10 zł
Bilety dostępne w kasie Kina Pod Baranami i online.


 
O FILMIE:
 
ROMANS PROWINCJONALNY | ROMANS PROWINCJONALNY
(Krzysztof Wierzbiański) PL 1977, 61’


Powstała na podstawie opowiadania Kornela Filipowicza historia Elżbiety (Krystyna Wolańska), która opiekuje się matką i mieszka w znienawidzonym przez siebie małym miasteczku. Dziewczyna buntuje się przeciwko atmosferze drobnomieszczańskiej prowincji i nawiązuje romans z uznanym poetą ze stolicy (Marek Bargiełowski). Ma nadzieję, że nowa znajomość, pozwoli jej się wyzwolić z monotonii codziennego życia.

 

 

ORGANIZATORZY:
Krakowskie Biuro Festiwalowe
– operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
Kino Pod Baranami

Bookmark and Share

archiwum