kpb

Dojrzałe Kino: Niepamięć

środa, 7 lipca 2021, godz. 11.00

 

Zapraszamy seniorów na kolejne spotkanie w ramach cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 7 lipca, o godzinie 11.00, na ekranie zagości Niepamięć - grecki kandydat do Oscara, rozgrywający się we współczesnych Atenach, nękanych przez epidemię amnezji. Projekcję tradycyjnie poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.

 

Młody reżyser Christos Nikou prezentuje w Niepamięci wyjątkową wizję współczesnej Grecji, po której rozprzestrzenia się osobliwa epidemia amnezji. Nagłe zapomnienie może dotknąć każdego, w każdej chwili. Główny bohater filmu zasypia w autobusie, a kiedy budzi się na pętli, nie pamięta ani swojego nazwiska ani celu podróży. Podobnie jak całe greckie społeczeństwo, musi odnaleźć się w niezwykłej “nowej normalności” i od początku zbudować nową tożsamość.

 

Niepamięć przywodzi na myśl głośne dzieła greckiej Nowej Fali, często opowiadające o kryzysie, zakłóceniach, wstrząsach i ogólnej destabilizacji. To podobieństwo nieprzypadkowe: Christos Nikou na początku swojej kariery pracował jako asystent reżysera przy kluczowym dla nurtu filmie Kieł Yorgosa Lanthimosa.

 

Gospodynią spotkania jest red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Pokazy odbywają się z zachowaniem obowiązujących wytycznych sanitarnych. Dostępnych jest 75% miejsc na każdej z sal, a podczas pobytu w kinie należy mieć zasłonięte usta oraz nos (również w trakcie seansu!) i zachowywać dystans wobec innych widzów. W kinie rozmieszczone są punkty do dezynfekcji rąk. Między seansami sale są wietrzone i dezynfekowane.

 

BILETY dla seniorów: 16 zł

 

Od początku lipca do końca sierpnia zapraszamy również na seanse w ramach Letniego Taniego Kinobrania - 15. wakacyjnego festiwalu filmowego. W programie ponad 100 tytułów ujętych w 8 cykli tematycznych, a także wiele wydarzeń towarzyszących, m.in. pokazy pod gwiazdami, plakatobranie (otwarte archiwum plakatów filmowych) z muzyką na żywo oraz plebiscyt na najlepszy film przeglądu.

 

O FILMIE:

NIEPAMIĘĆ | MILA
(Christos Nikou) GR/PL/SI 2020, 90’

Chicago IFF 2020: najlepszy scenariusz
Denver IFF 2020: Nagroda Krzysztofa Kieślowskiego
Les Arcs European FF 2020: Nagroda Młodego Jury
Ljubljana IFF 2020: najlepszy film
Slovene FF 2020: najlepszy dźwięk
Thessaloniki FF 2020: najlepszy aktor (Aris Servetalis)


Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Aten, gdzie panuje epidemia amnezji. Główny bohater, Aris, ma numer 14842 w szpitalnym oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci. Pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia.


Pokazywana na festiwalu w Wenecji Niepamięć łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Yorgosa Lanthimosa (Zabicie świętego jelenia, Faworyta) i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana (Być jak John Malkovich, Anomalisa), a gdzieś w tle pobrzmiewa głos z orwellowskiego Wielkiego Brata.

 

ZWIASTUN:

 

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

  

Bookmark and Share

archiwum