kpb

studencki Nocny Klub Filmowy: Ojciec

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY:
Ojciec (reż. Florian Zeller)
czwartek, 27 maja 2021, godz. 23.15
Kino Pod Baranami

 

W czwartek, 27 maja, po dwumiesięcznej przerwie zapraszamy do naszych sal przy Rynku Głównym na pokaz w ramach studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. Na ekranie “czarny koń” oscarowego wyścigu: Ojciec - poruszające studium starości i choroby, ze znakomitą rolą Anthony’ego Hopkinsa. Projekcję filmu tradycyjnie poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Ojciec to przejmująca lekcja empatii. Widz wczuwa się w filmie w sytuację zmagającego się z chorobą psychiczną głównego bohatera, na własnej skórze odczuwając jego konfuzję, zagubienie i bezsilność. Zaczerpnięte z teatru niezwykłe rozwiązania formalne podważają status rzeczywistości: mieszają czas i miejsce, pozbawiając bohatera (a tym samym także widza) wszystkich pewnych punktów odniesienia.


W obsadzie Ojca wystąpił wybitny duet: nagrodzony w tym roku Oscarem sir Anthony Hopkins oraz zdobywczyni wielu prestiżowych nagród Olivia Colman. Film został oparty na sztuce teatralnej, której autorem jest reżyser, Florian Zeller, nazywany jednym z najbardziej fascynujących dramaturgów naszych czasów.


Pokaz filmu poprzedzi krótka prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Gospodarzem spotkania będzie Bartłomiej Orzychowski - absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.


BILETY dla studentów: 12 zł

Posiadacze ważnej legitymacji studenckiej mogą odebrać w kasie Kina kupon studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. Za każdy zakupiony bilet na seans studenckiego Nocnego Klubu Filmowego przysługuje jedna pieczątka, pięć pieczątek uprawnia do darmowego biletu na kolejny pokaz Klubu. Regulamin akcji można znaleźć TUTAJ.

 

Wszystkie pokazy odbywają się zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. W salach kinowych dostępnych jest 50% miejsc, a podczas pobytu w kinie należy zasłaniać usta oraz nos i zachowywać dystans. Na terenie kina rozmieszczone są punkty do dezynfekcji rąk, a sale są wietrzone i dezynfekowane między seansami.

 

O FILMIE:


OJCIEC | THE FATHER
(Florian Zeller) GB 2020, 97’

Oscary 2021: - wygrana: Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Anthony Hopkins), Najlepszy scenariusz adaptowany
Oscary 2021: - nominacje: Najlepszy film,  Najlepsza aktorka drugoplanowa (Olivia Colman), Najlepsza scenografia, Najlepszy montaż
Nagrody BAFTA 2021 - Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Anthony Hopkins), Najlepszy scenariusz adaptowany
Nagroda SATELITY 2021 - Najlepszy scenariusz adaptowany
Nagroda GOYA 2021 - Najlepszy film europejski
Nagroda MFF w San Sebastian 2020 - Nagroda publiczności
Nagroda LAFCA 2020 - Najlepszy montaż


Anna (Olivia Colman) stara się opiekować 80-letnim ojcem, Anthonym (Anthony Hopkins), który wykazuje oznaki postępującej demencji. Codzienna rzeczywistość staje się coraz trudniejsza. Ojciec jest zdezorientowany, zaczyna wątpić we własny umysł, twarze bliskich osób stają się dla niego nieznane, zanika mu pamięć. Stany euforii przeplatają się z wściekłością. Anna musi poradzić sobie z utratą ojca, który przecież jeszcze żyje.


ZWIASTUN:

 

 

PARTNERZY: 

 

             

    

 

PATRONI:


         

Bookmark and Share

archiwum