kpb

Wirtualny Studencki Nocny Klub Filmowy: Metamorfoza ptaków

Wirtualny Studencki Nocny Klub Filmowy:
Metamorfoza ptaków (reż. Catarina Vasconcelos)
- wspólne oglądanie & dyskusja
czwartek, 22 kwietnia 2021, godz. 21.00
www.e-kinopodbaranami.pl

 

22 kwietnia zapraszamy studentów z całej Polski na kolejny pokaz w ramach studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. Na domowych ekranach zagości pełna delikatności i czułości Metamorfoza ptaków Catariny Vasconcelos, wyróżniona Grand Prix i Nagrodą Publiczności podczas 20. Festiwalu Nowe Horyzonty. Wirtualny seans poprzedzi prelekcja, która - podobnie jak dyskusja po filmie - odbędzie się za pomocą platformy Zoom.


W Metamorfozie ptaków, poetyckim filmowym eseju, portugalska reżyserka Catarina Vasconcelos zagłębia się w historię swojej własnej rodziny. Nurkuje w świat pamięci i przeszłości, który rekonstruuje z listów, przedmiotów i wspomnień. Jej podróż przyjmuje formę nieoczywistego, impresyjnego strumienia świadomości, w którym pierwsze skrzypce grają nie ludzie, lecz wszystkie istoty żywe złączone w jednym kręgu międzygatunkowej przemiany.


U Catariny Vasconcelos wielka Historia (pisana nieprzypadkowo wielką literą) przeplata się z intymną perspektywą losów jednej, konkretnej rodziny. Teraźniejszość łączy się tu płynnie z przeszłością, co oddaje również forma filmu, który realizowany był zarówno na taśmie 16mm, jak i kamerą cyfrową. W Metamorfozie ptaków nie brak również refleksji na temat dziejów ojczyzny reżyserki, Portugalii, w której kryją się mroczne wydarzenia, pełne przemocy i brutalności.


Studencki Nocny Klub Filmowy to cykl, stworzony specjalnie z myślą o poszukujących niezwykłych filmowych wrażeń studentach. To najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do całonocnej dyskusji w studenckim gronie.


BILETY dla studentów: 12 zł

Kod zniżkowy dostępny po dołączeniu do grupy na Facebooku: Nocnik online.
(Bez kodu - cena biletu: 15 zł)


HARMONOGRAM POKAZU:


21.00 Prelekcja (Zoom)
21.10 Domowy seans na platformie e-kinopodbaranami.pl
23.00 Dyskusja (Zoom)


O FILMIE:

METAMORFOZA PTAKÓW | A METAMORFOSE DOS PÁSSAROS
(Catarina Vasconcelos) PT 2020, 101’

MFF w Berlinie 2020: Nagroda FIPRESCI
20. MFF Nowe Horyzonty 2020: Grand Prix, Nagroda Publiczności
MFF w San Sebastian 2020: Nagroda Zabaltegi-Tabakalera
MFF w Wilnie 2020: Najlepszy film


Misternie skomponowana i urzekająca swoim pięknem Metamorfoza ptaków to autobiograficzna, lecz niestroniąca od fikcji opowieść-wędrówka przez losy trzech pokoleń, podczas której na ekranie pojawiają się zarówno aktorzy, jak i członkowie rodziny reżyserki. W centrum zaś znajduje się figura matki-drzewa zapewniającej korzenie, ale i gałęzie, od których można się odbić, by odfrunąć.


Catarina Vasconcelos ze zmysłem malarki i wnikliwością archeolożki odkrywa nie tylko historię własnej rodziny, ale odsłania także uniwersalne mechanizmy przemiany, jakiej podlega wszystko, co żyje.


PRASA O FILMIE:

Metamorfoza ptaków to film (...) o szalenie bogatej treści, który dostarcza też obrazów pozostających pod powiekami. Debiutującej w pełnym metrażu Catarinie Vasconcelos udała się sztuka niezwykła, by połączyć bardzo osobistą wypowiedź opartą na rodzinnej korespondencji i zakurzonych pamiątkach z żywym komentarzem dotyczącym społeczno-politycznych przemian w swej ojczyźnie.
Maciej Kowalczyk, Pełna Sala


W tym filmowym eseju centralną postacią nie jest (...) człowiek; ludzcy „aktorzy” są tu tylko elementem całości ożywionego świata – biosfery, której historii nie da się zamknąć i opowiedzieć do końca. (...) To kino misternie skomponowanych tableaux życia, martwych i żywych natur, przesiąknięte wilgocią zamglonych pól i pełnią dojrzałych owoców, w swojej sensualności i bogactwie faktur wykraczające poza domenę wzroku i słuchu.
Ada Minge, Kultura Liberalna


Z Metamorfozy ptaków przebija kojąca czułość, niczym z gestu, jakim matczyna dłoń chowa do puzderka dziecięcy pukiel.
Anita Piotrowska, Tygodnik Powszechny

 


ZWIASTUN z angielskimi napisami:

 

PATRONAT MEDIALNY:
Bookmark and Share

archiwum