kpb

Premiera Psychologiczna online: Slalom

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA ONLINE:
Slalom (reż. Charlène Favier)
- wirtualny pokaz filmu i dyskusja online w E-Kinie Pod Baranami

wtorek, 6 kwietnia 2021, godz. 20.00
e-kinopodbaranami.pl

 


6 kwietnia zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Premiery psychologiczne - pokazów filmowych, inspirujących do psychologicznej dyskusji. Pokaz odbędzie się online na platformie e-kinopodbaranami.pl. W programie Slalom - niejednoznaczna filmowa opowieść o dążeniu do mistrzostwa, która znalazła się w oficjalnej selekcji 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Po wirtualnej projekcji -  dyskusja online.


Główną bohaterką filmu Slalom jest aspirująca do miana mistrzyni Francji w narciarstwie nastolatka, która trafia pod opiekę wymagającego trenera. Dawny czempion, który musiał nagle przerwać karierę z powodu kontuzji, robi wszystko by uczynić z dziewczyny gwiazdę zimowego sportu. Relacja między nauczycielem a uczennicą zaczyna się jednak komplikować - i to nie tylko z powodu wygórowanych oczekiwań oraz wyczerpującego planu treningowego.


Slalom to wnikliwy portret młodej dziewczyny, której zmieniający się, dojrzewający organizm zostaje wtłoczony w rygorystyczny system treningów. Świat sportu wymaga od niej ogromnych poświęceń i nieustannie rzuca nowe wyzwania - nie tylko fizyczne, ale także emocjonalne i psychiczne.


W roli nastoletniej sportowczyni wystąpiła hipnotyzująca Noée Abita, znana z takich filmów jak Ava i Niezatapialni. W postać trenera wcielił się Jérémie Renier - pochodzący z Belgii gwiazdor kina braci Dardenne (Dziecko, Milczenie Lorny). Twórczynią filmu jest francuska reżyserka Charlène Favier, która podobnie jak bohaterka, uczęszczała na prestiżowy kurs w Alpach i trenowała narciarstwo zjazdowe.


Film Slalom będzie można zobaczyć za pośrednictwem platformy
e-kinopodbaranami.pl, a po seansie na dyskusję online zapraszają psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.


PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.


O PROWADZĄCYCH:

Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.


BILETY: 15 zł

Film będzie dostępny na platformie e-kinopodbaranami.pl od g. 20.00 do g. 23.59.
Sprzedaż biletów zostanie zamknięta o g. 22.00.

Wspólną domową projekcję rozpoczynamy o g. 20.00, a o g. 21.45 wystartuje dyskusja online.


Link do dyskusji na portalu Zoom zostanie przesłany mailem do wszystkich osób, które obejrzą film w E-Kinie Pod Baranami.

 

O FILMIE:

SLALOM | SLALOM
(Charlène Favier) FR 2020, 92’

 


Cannes 2020: Oficjalna selekcja Festiwalu
Europejska Nagroda Filmowa 2020: Nagroda uczelni filmowych (nominacja)
MFF Tallin Black Nights 2020: Nagroda “Just Film”
MFF Vallaloid 2020: Najlepszy film (nominacja)


Lyz (Noée Abita) - piętnastoletnia licealistka z francuskich Alp - zostaje przyjęta do elitarnego klubu narciarskiego, którego zadaniem jest przygotowywanie przyszłych, profesjonalnych sportowców. Jej trenerem zostaje Fred (Jérémie Renier), były mistrz, który postanawia uczynić z Lyz gwiazdę zimowego sportu.


Po pokazie specjalnym film Slalom dostępny będzie regularnie na
e-kinopodbaranami.pl od 9 kwietnia.


ZWIASTUN:

 

PATRONAT MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum