kpb

Premiera Psychologiczna online: Szarlatan

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA ONLINE:
Szarlatan (reż. Agnieszka Holland)
- przedpremierowy pokaz filmu
w E-Kinie Pod Baranami i dyskusja online

poniedziałek, 1 lutego 2021, godz. 19.30
e-kinopodbaranami.pl

 


1 lutego zapraszamy na pierwsze w nowym roku spotkanie w ramach cyklu Premiery psychologiczne - pokazów filmowych, prowokujących do dyskusji na temat kondycji psychicznej człowieka. Na domowych ekranach, za pośrednictwem platformy e-kinopodbaranami.pl, zagości najnowszy film Agnieszki Holland: tajemniczy i niejednoznaczny Szarlatan. Po wirtualnej projekcji odbędzie się dyskusja online.

 
Szarlatan to nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Był nim słynny na całą Czechosłowację uzdrowiciel Jan Mikolášek, zielarz i znachor, który według legendy uleczył ponad pięć milionów ludzi.


Portretując go, Agnieszka Holland po raz kolejny staje się przewodniczką po paradoksach XX wieku. Jednocześnie nie ogranicza się wyłącznie do opowieści o człowieku niszczonym przez totalitarny system: w jej ujęciu Jan Mikolášek jest prawdziwym czeskim self-made manem, któremu udało się połączyć gotowość do niesienia pomocy innym z osobistym (i finansowym) sukcesem.


W głównej roli w filmie wystąpił jeden z najpopularniejszych czeskich aktorów, Ivan Trojan, a w scenach z przeszłości zastąpił go nastoletni syn, Josef Trojan.

 
Film Szarlatan będzie można zobaczyć za pośrednictwem platformy
e-kinopodbaranami.pl, a po seansie na dyskusję online zapraszają - tradycyjnie - absolwentki psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim, Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.

 
PREMIERY PSYCHOLOGICZNE
to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.
 
Film Szarlatan dostępny będzie na platformie e-kinopodbaranami.pl od 2 lutego.

 
O PROWADZĄCYCH:
 
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.


BILETY: 15 zł
Film będzie dostępny na platformie e-kinopodbaranami.pl od g.19.30 do g. 23.59.
Sprzedaż biletów zostanie zamknięta o g. 21.30.
 
Wspólną domową projekcję rozpoczynamy o g. 19.30, a o g. 21.30 wystartuje dyskusja online.
Link do dyskusji na portalu Zoom zostanie przesłany mailem do wszystkich osób, które obejrzą film w E-Kinie Pod Baranami.

 
O FILMIE:
 
SZARLATAN | ŠARLATÁN
(Agnieszka Holland) PL/CZ/SK 2020, 118’

Mimo akcji osadzonej w przeszłości, Szarlatan jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie stanowi natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. Szarlatan pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.


ZWIASTUN:

 

PATRONAT MEDIALNY:
Bookmark and Share

archiwum