kpb

2020: Burza - transmisja spektaklu z TR Warszawa

2020: Burza (reż. Grzegorz Jarzyna)
- transmisja spektaklu z TR Warszawa

sobota, 7 listopada 2020, godz. 18.45
Kino Pod Baranami

WYDARZENIE PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN

 

7 listopada zapraszamy do wspólnego oglądania spektaklu 2020: Burza - na żywo ze sceny TR Warszawa. W programie wydarzenia: transmisja spektaklu na podstawie scenariusza Weroniki Murek i Grzegorza Jarzyny, wprowadzenie do spektaklu na żywo zza kulis oraz transmitowane na żywo ze sceny spotkanie z twórcami.


2020: Burza to nowy spektakl Grzegorza Jarzyny, dyrektora artystycznego warszawskiego TR. Współautorką scenariusza sztuki jest Weronika Murek - autorka nagrodzonego zbioru opowiadań Uprawa roślin południowych metodą Miczurina.


2020: Burza odwołuje się do ponadczasowej klasyki dramatu - Burzy Williama Szekspira - a jednocześnie czerpie pełnymi garściami ze współczesności. Jej faktycznym współtwórcą jest specjalnie zaprojektowana na potrzeby spektaklu sztuczna inteligencja, magazynująca informacje po spektaklu i decydująca o jego dalszym kształcie. Każde przedstawienie 2020: Burzy będzie inne: zmianie ulegnie układ scen, charakter muzyki, oświetlenia, a efekt końcowy może być zaskoczeniem nawet dla samych twórców.


W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Jacek Beler, Monika Frajczyk, Natalia Kalita, Lech Łotocki, Agnieszka Podsiadlik i Justyna Wasilewska.


Transmisję spektaklu poprzedzi wprowadzenie do sp, dzięki której zgromadzeni w Kinie Pod Baranami widzowie będą mogli na własne oczy przekonać się jak wygląda TR “od kuchni”. Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie z twórcami.


Czas trwania spektaklu: ok. 190’ (w tym przerwa 15 min)
Po przedstawieniu: transmisja spotkania z twórcami (ok. 60’)


Spektakl w języku polskim z angielskimi napisami.

więcej o spektaklu: https://trwarszawa.pl/spektakle/2020-burza/

 

BILETY:
39 zł (normalny)
36 zł (ulgowy)

 

O SPEKTAKLU:

2020: BURZA | 2020: THE TEMPEST
reżyseria: Grzegorz Jarzyna
scenariusz: Grzegorz Jarzyna i Weronika Murek
obsada: Jacek Beler, Mateusz Górski, Monika Frajczyk, Natalia Kalita, Lech Łotocki, Sebastian Pawlak, Agnieszka Podsiadlik, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska, Sara Celler-Jezierska, Mateusz WięcławekTo prosta historia: kobieta lub mężczyzna wysoko postawiona/y (lub nie), zostaje zmuszona/y do zrezygnowania ze swojej pozycji, władzy, z miasta i z kraju, w którym mieszkał/a. Wraz z synem/córką ucieka na wyspę. Spędza tam dwanaście lat. Przypadek (lub burza) sprawia, że na tę samą wyspę trafiają (lub nie) osoby z jej/jego dawnego otoczenia. Ci, którym zawdzięcza (lub nie) życie, i ci, którzy doprowadzili (bądź nie) do jej/jego upadku.


Profesor Tadeusz Sławek w książce NICowanie świata. Zdania z Szekspira pisze, że aby podjąć próbę "pomyślenia człowieka" trzeba wyciągnąć go z miejsca zwyczajowo mu przypisanego i przenieść go zupełnie gdzie indziej. W ten sposób pytania stawia i Shakespeare: ponawia akt wygnania: wygnanie z raju, wygnanie z miasta (Burza), wygnanie z życia, wygnanie z rodziny (Król Lear), wygnanie z państwa (Koriolan). Bez sytuacji "bycia wygnanym" nie można już myśleć człowieka.


Co oznacza dzisiaj: "na nowo pomyśleć człowieka", skoro jedynymi dostępnymi do tego instrumentami są narzędzia, które człowiek w swojej niedoskonałości sam stworzył, polegając na wiedzy i wyobraźni - obydwu czerpiących swoje źródło w najbardziej niedoskonałym z narzędzi: pamięci ludzkiej? Czy perspektywa ludzka jest jedyną możliwą?


Opis za TR Warszawa


WSPÓŁPRACA KINA POD BARANAMI I TR WARSZAWA
Kino Pod Baranami wraz z siedmioma innymi kinami w całej Polsce bierze udział w pilotażowym projekcie stołecznego teatru TR Warszawa. W ramach TR ONLINE w 8 kinach w całej Polsce transmitowane będą na żywo prosto ze scen TR Warszawa spektakle teatralne za pośrednictwem platformy online.trwarszawa.pl. W pierwszej odsłonie TR ONLINE, oprócz Kina Pod Baranami, w projekcie biorą udział Chorzowskie Centrum Kultury (Chorzów), Kino Stacja Falenica (Falenica), Kino Kameralne Cafe (Gdańsk), Kino BODO (Łódź), Kino Meduza (Opole), Kino Luna (Warszawa) oraz Oh Kino (Wrocław).

 

Współpraca TR Warszawa z kinami w całej Polsce to pilotażowy projekt i pierwsza w Polsce współpraca tego typu stołecznego teatru artystycznego z kinami w całym kraju. Premierowy streaming najnowszego spektaklu TR Warszawa 2020: Burza w reżyserii Grzegorza Jarzyny będzie można zobaczyć już 7 listopada 2020 roku na żywo w TR Warszawa/ATM Studio i na platformie online.trwarszawa.pl. Tego samego dnia transmisję warszawskiego przedstawienia prosto ze sceny TR Warszawa/ATM Studio obejrzą w kinach w całej Polsce także mieszkanki i mieszkańcy Chorzowa, Falenicy, Gdańska, Łodzi, Krakowa, Opola, Wrocławia oraz Warszawy. Kolejne streamingowane spektakle do końca 2020 roku to m.in.: “Inni ludzie” w reż. Grzegorza Jarzyny (streaming 22 listopada) oraz “Cząstki kobiety” w reż. Kornéla Mundruczó (streaming 18 grudnia).

 

TR Warszawa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów teatralnych na świecie. Zespół pod kierunkiem Grzegorza Jarzyny wypracował nowoczesne formy sceniczne i nowy język teatralny oraz stworzył nowy model funkcjonowania teatrów w Polsce. Istotą działalności artystycznej teatru są twórcze poszukiwania nowych form teatralnych, wspieranie młodych artystek i artystów oraz współpraca międzynarodowa. Teatr pełni istotną rolę kulturotwórczą, włączając do programowania inne dziedziny sztuki, budując międzynarodową pozycję Warszawy jako ważnego ośrodka życia artystycznego oraz nawiązując w nowatorski sposób dialog z publicznością. To nowoczesna, łatwo dostępna, bezpieczna i przyjazna dla wszystkich instytucja artystyczna.

 

TR ONLINE. TRANSMISJE PREMIER I SPEKTAKLI TR WARSZAWA.

TR Warszawa jest teatrem dostępnym dla wszystkich, w tym dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, oraz dla tych, dla których wizyta w TR Warszawa nie będzie możliwa. Dlatego też z końcem października 2020 roku teatr uruchomił nową platformę streamingową online.trwarszawa.pl. Na platformie TR ONLINE, wdrożonej dla TR Warszawa przez Insys Video Technologies, transmitowane będą najnowsze tytuły premierowe oraz najgłośniejsze spektakle z repertuaru TR Warszawa. Streamingowym przedstawieniom towarzyszyć będą wprowadzenia live prosto ze scen przygotowane przez aktorki i aktorów TR Warszawa, a także spotkania z twórcami i twórczyniami spektakli, odbywające się na żywo z udziałem publiczności tuż po zakończeniu każdego spektaklu. W dostępie na online.trwarszawa.pl sukcesywnie dodawane będą rejestracje spektakli TR w dostępie VOD, w tym także kultowe spektakle archiwalne. Program dopełni różnorodna i bogata oferta warsztatów online i webinarów, umożliwiająca pogłębianie wiedzy i doświadczanie sztuki. Spektakle online oraz towarzyszący im program spotkań, warsztatów i wprowadzeń są nie tylko pełnowartościowym uzupełnieniem, ale i integralną częścią działań artystycznych i programowych TR Warszawa. Dzięki scenie online staje się jeszcze bardziej otwartą instytucją kultury – dostępną zarówno dla osób mieszkających w Warszawie, jak i publiczności z całej Polski oraz ze świata.

 

Mamy świadomość, że działania online nie zastąpią żywego spotkania twórców, twórczyń, widzek i widzów. Wierzymy jednak w siłę teatralnego spotkania – także za pośrednictwem internetu.
Zespół TR Warszawa

 

Więcej informacji na temat programu TR Warszawa znajduje się na stronie www.trwarszawa.pl oraz na platformie online.trwarszawa.pl

 

Insys Video Technologies jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w Europie wśród integratorów video OTT. Ma na koncie wiele pionierskich wdrożeń, takich jak: wieloplatformowe telewizje, aplikacje zdalnego nagrywania czy zaawansowane platformy publikacji treści. Od 2006 roku Insys VT zmienia na lepsze zastaną rzeczywistość dla nadawców telewizyjnych, operatorów telekomunikacyjnych, dystrybutorów treści kinowych czy instytucji państwowych. Z rozwiązań firmy korzysta dziś ponad 4 mln użytkowników na całym świecie. Więcej informacji na temat Insys Video Technologies można znaleźć na stronie www.insysvideotechnologies.com.

 

Bookmark and Share

archiwum