kpb

Kino w Budowie - Cine en Construccion

6 – 10 października (czwartek – poniedziałek)
KINO W BUDOWIE | CINE EN CONSTRUCCIÓN


Przegląd filmów z Ameryki Południowej we współpracy z Instytutem Cervantesa.

PROGRAM:

6 października (czwartek)

20.30 NAJBLIŻSZE WYJŚCIE | PROXIMA SALIDA
reż. Nicolas Tuozzo, Argentyna 2004, 110’

7 października (piątek)

20.30 PUEBLO CHICO | PUEBLO CHICO
reż. Fernán Rudnik, Argentyna 2003, 65’

8 października (sobota)

20.30 DRUGIE PODEJŚCIE | OTRA VUELTA
reż. Santiago Palavecino, Argentyna 2004, 80’

9 października (niedziela)

20.30 CIEŃ PRZECHODNIA| LA SOMBRA DEL CAMINANTE
reż. Ciro Guerra, Kolumbia 2003, 90’

10 października (poniedziałek)

20.30 POZA GRĄ | FUERA DE JUEGO
reż. Víctor Arregui, Ekwador 2003, 122’

 

OPIS PROJEKTU:

       Począwszy od 2002 roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián-Donostia, Rencontres de Cinema d’Amerique Latine w Tuluzie oraz Instytut Cervantesa postanowiły wspólnie realizować projekt pt. Kino w Budowie. Projekt ten obejmuje dofinansowanie niezależnych długometrażowych filmów latynoamerykańskich, napotykających różnego typu trudności w fazie realizacji.
       To pierwsza w swoim rodzaju inicjatywa w skali europejskiej, która jest odpowiedzią na naglące zapotrzebowanie producentów i reżyserów latynoamerykańskich. Twórcy ci borykają się z dużymi trudnościami przy realizacji filmów niskobudżetowych. Praca postępuje w dużej mierze dzięki ich pomysłowości i umiejętnościom. Niemniej te niezależne produkcje nie mogą obejść się bez dofinansowania.
       Powyższe festiwale oraz Instytut Cervantesa oferują właśnie taką pomoc, by filmy te mogły się zaprezentować w formacie 35 mm, wymaganym na festiwalach i przejść do fazy dystrybucji, po to, by w efekcie dotrzeć na wielkie ekrany kina komercyjnego i móc objawić się większej ilości widzów.


OPISY FILMÓW:

CIEŃ PRZECHODNIA| LA SOMBRA DEL CAMINANTE
reż. Ciro Guerra, Kolumbia 2003

Film prezentowany podczas Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich w Krakowie w czerwcu 2005.
Historia beznogiego Mañe, który jest przedmiotem drwin i ma kłopoty ze znalezieniem pracy oraz tragarza, żyjącego z dźwigania na swoich plecach osób za $500 pesos. Pomiędzy mężczyznami rozwija się serdeczna przyjaźń, która sprawia, że ich życie staje się lżejsze w czekającej na swoje odkrycie Bogocie. Akcja czarno-białego filmu, w formacie cyfrowego wideo, rozwija się na szóstej ulicy, na wzgórzu Monserrate i w dzielnicach La Perseverancia, Las Nieves i Ricaurte.


DRUGIE PODEJŚCIE
| OTRA VUELTA
reż. Santiago Palavecino, Argentyna 2004

Młody reżyser wraca do swojego rodzinnego miasta, by nakręcić swój pierwszy film, który ma być adaptacją opowiadania Perfumowana noc Haroldo Contiego, pisarza również pochodzącego z Chacabuco, a zaginionego za czasów ostatniej dyktatury wojskowej. Młody twórca ostatecznie wikła się w dochodzenie na temat samobójstwa swojego przyjaciela z młodości.


NAJBLIŻSZE WYJŚCIE | PROXIMA SALIDA
reż. Nicolas Tuozzo, Argentyna 2004

Historia byłych pracowników kolei, w różnym wieku i znajdujących się w różnej sytuacji, którzy próbują odbudować swoje życie stawiając czoła coraz gorzej układającemu się losowi.
Film otrzymał nagrody: dla Najlepszego Debiutującego Reżysera i Nagrodę Krytyki w ramach 45. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cartagenie (Kolumbia).


PUEBLO CHICO | PUEBLO CHICO
reż. Fernán Rudnik, Argentyna 2003

Ustronna miejscowość nadmorska. Od trzydziestu lat regionem zarządza ten sam alkad. Jego młoda narzeczona pracuje na poczcie. Marynarz Toni przybywa do miejscowości z misją sporządzania raportów o sytuacji w regionie. Wszyscy dzielą wspólnie życie w spokoju. Pewnego dnia pojawiają się zagraniczni inwestorzy w celu zaprowadzenia postępu. Alkad sprzeciwia się temu stanowczo. Stolica wstrzymuje dostawy żywności i odcina połączenie radiowe, odizolowując miejscowość pogrążoną w głodzie i samotności. Jednak jej mieszkańcy nie poddają się. To historia o tych, którzy chcą przetrwać.


POZA GRĄ | FUERA DE JUEGO
reż. Víctor Arregui, Boliwia 2003

Juan jest młodym Ekwadorczykiem z ubogiej rodziny, który marzy o emigracji, ucieczce przed przygnębiającą sytuacją w kraju. W poszukiwaniu pieniędzy potrzebnych do urzeczywistnienia marzeń, a także zdesperowany swoją sytuacją i wpływem, jaki wywiera na jego rodzinie i otoczeniu kryzys społeczno-gospodarczy i moralny w państwie, wikła się w działania przestępcze. Nieśmiałość, doświadczenie nieodwzajemnionej miłości,  ubożenie jego rodziny, namiętność do przyjaciółki, w połączeniu z represjami i powszechną korupcją, sprawiają, że zdesperowany młodzieniec, za podszeptem złych rad, decyduje się na popełnienie przestępstwa, aby zdobyć środki pozwalające na realizację złotej iluzji opuszczenia kraju i spróbowania szczęścia na innym kontynencie. Akcja filmu rozgrywa się w Quito i nawiązuje do epizodów z najnowszej historii Ekwadoru a jego celem jest, zgodnie ze słowami reżysera, by „wnieść poważny wkład do zbiorowej pamięci Ekwadorczyków”.


BILETY:

normalne - 14 zł
ulgowe - 12 zł
z Kartą Przyjaciół Kina Pod Baranami - 10 zł

karnet (5 filmów) - 40 zł

Bookmark and Share

archiwum