Docs Against Isolation - wydarzenie towarzyszące w E-Kinie Pod Baranami
DOCS AGAINST ISOLATION
- wydarzenie towarzyszące w E-Kinie Pod Baranami
8-17 maja 2020
E-Kino Pod Baranami
W czasie światowej epidemii i izolacji, dynamicznych przemian i niepewności, filmy dokumentalne stają się istotniejsze niż kiedykolwiek. To w nich jak w soczewkach skupiają się globalne problemy i jak w zwierciadłach odbija się kondycja ludzkości. Dlatego, pomimo wszystko, festiwal filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity zorganizował program na czas odosobnienia - Docs Against Isolation. E-Kino Pod Baranami przyłącza się do tej inicjatywy. W czasie trwania festiwalu, od 8 do 17 maja Widzowie naszych wirtualnych sal będą mogli zobaczyć cztery dokumenty z poprzednich edycji Millenium Docs Against Gravity.
Wśród nich Antropocen: epoka człowieka - tworzony na przestrzeni czterech lat obraz dokumentujący dominację człowieka nad Ziemią - jej formy i przejawy, a także nieodwracalne piętno, jakie nasz gatunek po sobie pozostawi.
Cała przyjemność po stronie kobiet, czy cała nieprzyjemność? Czego pragną kobiety i kim są? W paradoksalnej większości na te pytania przez stulecia polityki, historii i sztuki odpowiadali mężczyźni. Lub je ignorowali. W dokumencie Barbary Miller do głosu dopuszczone są kobiety - artystki, aktywistki, działaczki, które wypowiedziały posłuszeństwo patriarchatowi.
Jak bardzo internet jest obecny w naszym życiu nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak czy bezkrytyczna wiara w jego zasoby jest słuszna? Dokument Czyściciele internetu odsłania kulisy sterowania internetową prawdą, która ma większą moc niż niejeden rząd.
Zwycięzca ubiegłorocznego Millenium Docs Against Gravity Jutro albo pojutrze to film dokumentalny w czystej postaci. Jest szczerą, spontaniczną rejestracją codzienności trójki przyjaciół, których łączy pasja jeżdżenia na deskorolce. Jednocześnie nominowany do Oscara film dokumentuje proces wchodzenia w dorosłość bohaterów, ich relacje z rodzicami, problemy z tożsamością i życiowe dylematy. Kto ich nie zna?
Filmy dostępne w E-Kino Pod Baranami od 8 do 17 maja!
BILETY: 15 zł
Bilety dostępne będą na E-Kino Pod Baranami.
O FILMACH:
ANTROPOCEN: EPOKA CZŁOWIEKA
| ANTHROPOCENE: THE HUMAN EPOCH
(Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky, Nicholas de Pencier) CA 2019, 87’
Antopocen: epoka człowieka opowiada o ludzkiej działalności, która przekształca naszą planetę bardziej niż jakakolwiek do tej pory naturalna siła. Film ukazuje wybetonowane brzegi Chin, które zajmują dziś aż 60% wybrzeża kontynentalnej Azji, największe naziemne maszyny, jakie kiedykolwiek zbudowano w Niemczech, psychodeliczne kopalnie potasu w rosyjskim Uralu oraz metalowe kontenery w mieście Norylsk. Antropocen od lat 50. ubiegłego wieku stał się faktem i wyparł epokę halocenu. Czy oznacza koniec gatunku ludzkiego? A może jest początkiem czegoś nowego, niekoniecznie ludzkiego?
ZWIASTUN w jęz. angielskim:
CAŁA PRZYJEMNOŚĆ PO STRONIE KOBIET
| #FEMALE PLEASURE
(Barbara Miller) CH/DE 2018, 97'
Czego pragnie kobieta? Kim jest kobieta? – to jedne z najczęściej dyskutowanych tematów we współczesnej kulturze. Jednak odpowiedź jest o tyle paradoksalna, że w zdecydowanej większości udzielają jej mężczyźni. Dlatego też wciąż istnieje przyzwolenie na kulturę gwałtu, podrzędność kobiet w strukturach władzy największych religii, przekonanie o obsceniczności wizerunku waginy w przestrzeni publicznej (wobec całkowitej neutralności penisa) czy instytucję obrzezania kobiet. Na całym świecie miliony kobiet są wciąż okaleczane, gwałcone, molestowane czy karane, bo to mężczyźni decydują w ich imieniu. Dlatego reżyserka oddaje głos kobietom.
ZWIASTUN w jęz. angielskim:
CZYŚCICIELE INTERNETU | THE CLEANERS
(Hans Block, Moritz Rieseweck) DE/BR 2018, 88'
Międzynarodowy Festiwal Filmowy i Forum Praw Człowieka 2018: Nagroda Gildy Vieiry de Mello w konkursie Kreatywne Dokumenty
Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Wbrew obietnicom właścicieli serwisów, Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się z pozoru wydaje. Tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. I o ile trudno się spierać z potrzebą monitorowania wszelkich obrazów przemocy, to we wszystkich innych przestrzeniach taka cenzura wydaje się dyskusyjna.
ZWIASTUN:
JUTRO ALBO POJUTRZE | MINDING THE GAP
(Bing Liu) US 2018, 93'
Oscary 2019: Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny (nominacja)
Satelity - nagrody Międzynarodowej Akademii Prasowej: Najlepszy film dokumentalny
Film Independent: Nagroda "Prawdziwsze od fikcji", Najlepszy film dokumentalny (nominacja)
Millennium Docs Against Gravity: Nagroda Główna, Grand Prix Dolnego Śląska - Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Nagroda Millennium, Nagroda Publiczności
Film powstawał spontanicznie jako czysta rejestracja codzienności zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy, ale efektem jest poruszający zapis procesu ich dorastania. Zack zostaje nieoczekiwanie ojcem, a Keire dostaje pierwszą pracę, zmaga się z problemem rasowej tożsamości i śmiercią ojca. Bing prowadzi długie rozmowy z matką, która jako chińska emigrantka po traumatycznym małżeństwie nie może się odnaleźć w amerykańskim społeczeństwie. Jutro albo pojutrze jest intymnym i szczerym spojrzeniem młodego mężczyzny na proces dorastania i radzenia sobie z nieokiełznaną młodością.
ZWIASTUN:
PATRONAT MEDIALNY: