kpb

Premiera psychologiczna: Błąd systemu

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA:
Błąd systemu 
(reż. Nora Fingscheidt)
- pokaz filmu i dyskusja

wtorek, 28 stycznia 2020, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 

 

We wtorek, 28 stycznia zapraszamy na pierwsze w nowym roku spotkanie w ramach cyklu Premier psychologicznych: pokazów filmowych, prowokujących do dyskusji na temat kondycji psychicznej człowieka. Na ekranie nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem Błąd systemu - wstrząsający portret państwowego systemu opieki nad dziećmi. 

 

Główna bohaterka Błędu systemu to 10-letnia blondyneczka o niemal anielskim wyglądzie (w tej roli fenomenalna Helenie Zengel). Pierwsze wrażenie jest jednak wyjątkowo mylne: mała Benni pod pozorami delikatności ukrywa całe pokłady wściekłości i szału, które dochodzą do głosu podczas nieustannych wybuchów furii. Kolejni przydzielani przez państwo opiekunowie nie są w stanie opanować emocji dziewczynki oraz przebić się przez skorupę jej traum i krzywd.

 
Jak przekonuje reżyserka Nora Fingscheidt, winę za takie zachowania bohaterki ponosi właśnie tytułowy system - odczłowieczony, biurokratyczny, nie dający szans na lepsze jutro. Nagrodzony na Festiwalu w Berlinie Błąd systemu to historia ludzkiej bezradności oraz chęci pomocy, którą udaremniają bezsensowne procedury.

 

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem. Spotkanie poprowadzą Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk - absolwentki psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim, które współtworzyły filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ.

 

PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka. 

 

BILETY:
23 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)
16 zł (senior)

 

O FILMIE:

BŁĄD SYSTEMU | SYSTEMSPRENGER
(Nora Fingscheidt) DE 2019, 118'

MFF w Berlinie 2019: Srebrny Niedźwiedź, Nagroda im. Alfreda Bauera
Golden Lynx FEST Espinho: Najlepszy film
Grand Prize Taipei 2019
Transsilvania IFF 2019: Nagroda Publiczności
Transatlantyk Łódź 2019: Nagroda Publiczności
Europejska Nagroda Filmowa 2019: nominacja (Najlepszy Film, Najlepsza Europejska Aktorka - Helena Zengel)

Benny, dziewięcioletnia bohaterka filmu Nory Fingscheidt, nie jest, delikatnie mówiąc, łatwym dzieckiem. Naznaczona traumą, oddana przez bezradną matkę pod kuratelę Jugendamtu, osławionego niemieckiego ośrodka opiekuńczego dla dzieci i młodzieży, nie daje się wtłoczyć w wyznaczone przez wychowawców ramy funkcjonowania w otaczającym ją świecie. Jeśli nie czuje się komfortowo, jeśli coś jej się spodoba, jeśli ktoś chce jej coś narzucić lub ją do czegoś zmusić, Benny protestuje i broni się tak, jak potrafi: krzykiem, atakiem furii, agresywnym zachowaniem, niekiedy próbuje stosować przemoc.
 

Dziewczynka ma za sobą liczne pobyty w klinice psychiatrycznej, nie udało się jej też umieścić w żadnej zastępczej rodzinie, przed jej nieznośnym charakterem kapitulują kolejne domy dziecka. Jedyną osobą, która znajduje z Benny nić porozumienia jest Micha, przydzielony jej specjalny opiekun, pracujący na co dzień z najtrudniejszą, zagrożoną przestępczością młodzieżą. I kiedy między nim a dzieckiem rodzi się jakiś rodzaj więzi, której bohaterka filmu tak bardzo potrzebuje, okazuje się, że kłóci się ona z zasadami zawodu, który wykonuje Micha i młody opiekun musi zniknąć z życia swojej podopiecznej.
  

 

ZWIASTUN:

 

PROWADZENIE:

Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

 

PATRONI MEDIALNI:  

        

 

 

 

 

Bookmark and Share

archiwum