kpb

Filmoterapia z SENSem: Kraina miodu (MOS)

FILMOTERAPIA Z SENSEM
Kraina miodu (reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov)
– pokaz filmu z dyskusją
wtorek, 21 stycznia 2020, godz. 18.45
Małopolski Ogród Sztuki

 
21 stycznia zapraszamy do sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki na kolejny pokaz w ramach cyklu Filmoterapia z SENSEM. Na ekranie poruszający film dokumentalny Kraina miodu - jeden z tegorocznych oscarowych faworytów. Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem gości.


Kraina miodu to obsypany nagrodami filmowy debiut Ljubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej, portretujący przemijającą rzeczywistość i subtelnie zwracający uwagę na problem ludzkiej chciwości oraz bezmyślnego wyczerpywania bogactw oferowanych przez naturę. Głównymi bohaterkami dokumentu są pszczoły i żyjąca z nimi w symbiozie 50-letnia Hatidze, która opierając się na mądrości wielu pokoleń, zbiera miód od dziko żyjących owadów.


Kraina miodu, okrzyknięta przez “The New York Times” najlepszym filmem 2019 roku, składa się z szerokich kadrów i zachwycających, odważnych ujęć. Fabułę napędzają dramatyczne zwroty akcji i zaskakujące poczucie humoru. Ten surowy, a jednocześnie delikatny obraz kruchej równowagi między ludzkością a przyrodą, stanowi kolejny dowód na błyskawiczne zmiany zachodzące w otaczającym nas świecie.


Film zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Filmoterapia z SENSEM, w którym znakomite dokumenty z festiwalu Millennium Docs Against Gravity stają się punktem wyjścia do wnikliwej dyskusji na temat fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie kwestii.

 
Dyskusję inspirowaną filmem poprowadzą Martyna Zimorska i Diana Sałacka.

Martyna Zimorska – psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Prowadzi psychoterapię indywidualną w prywatnym gabinecie.


Diana Sałacka - filozof i politolog, rzecznik prasowy Centrum Kopernika i Copernicus Festival. Kinem dokumentalnym zajmuje się od początku studiów. Z ramienia Against Gravity koordynuje krakowską odsłonę cyklu Filmoterapia z Sensem.


Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.
Dyskusja odbędzie się w języku polskim.

 

BILETY:
22 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)


O FILMIE:

KRAINA MIODU | HONEYLAND
(Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov) MK 2019, 87’

Oscary 2020: najlepszy film zagraniczny - nominacja, najlepszy dokument - nominacja
Europejska Nagroda Filmowa 2019: nominacja (Najlepszy Europejski Dokument)
Camerimage 2019: udział w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Fabularnych
Millennium Docs Against Gravity 2019: Bydgoszcz ART.DOC Award, Grand Prix Śląska - Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego, Nagroda Millenium, Grand Prix – Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni
FF Sundance 2019: Główna Nagroda Jury

50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką w górskiej wiosce gdzieś w Bałkanach. Nie mają dostępu do prądu ani bieżącej wody. Kobieta utrzymuje się z produkcji miodu. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również zaczynają hodować pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Tym bardziej, że jeden z chłopców jest wyraźnie pod jej wrażeniem…

 

ZWIASTUN:


WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum