kpb

Dojrzałe Kino: Oficer i szpieg

środa, 8 stycznia 2020, godz. 11.00


W środę, 8 stycznia o godzinie 11.00, zapraszamy dojrzałych widzów na film najnowszy film Romana Polańskiego - Oficer i szpieg. Ten epicki thriller na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa to jedno ze szczytowych osiągnięć w karierze reżysera.

Znakomicie przyjęty przez publiczność i krytykę, uhonorowany Wielką Nagrodą Jury oraz prestiżową nagrodą FIPRESCI na Festiwalu w Wenecji Oficer i szpieg opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie.

 

Dojrzałe Kino to nie tylko seans filmowy - to także okazja do spotkania przy kawie, herbacie i ciasteczkach, dyskusji na temat zobaczonego tytułu oraz podzielenia się swoimi przemyśleniami na wspólnym blogu: www.dojrzalekino.pl. Gospodynią Dojrzałego Kina jest pani Redaktor Maria Malatyńska.

 

Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku!

 

BILETY dla seniorów: 16 zł

 

O FILMIE:

OFICER I SZPIEG | J'ACCUSE
(Roman Polański) FR/IT 2019, 126'

 


MFF w Wenecji 2019: Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI), Nagroda Zielona Kropla ('Green Drop'), Srebrny Lew
Camerimage 2019: udział w Konkursie Głównym
Europejska Nagroda Filmowa 2019: nominacja (Najlepszy Europejski Film, Najlepszy Europejski Reżyser - Roman Polański, Najlepszy Europejski Aktor - Jean Dujardin, Najlepszy Europejski Scenarzysta - Robert Harris, Roman Polański)


Film opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa (Louis Garrel), francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Nowy szef wywiadu – Georges Picquart (Jean Dujardin) - wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym, Picquart postanowi ujawnić prawdę za wszelką cenę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.

Oficer i szpieg to film o tym, jak historia się powtarza, a jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń. Opowiadając o kulisach jednej z najgłośniejszych afer w historii, Roman Polański pokazuje podobieństwo sprawy z przeszłości do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, tajnych trybunałów wojskowych, wymykających się spod kontroli agencji wywiadowczych, ukrywania faktów przez rządy, tworzenia fake newsów. Perfekcyjne poprowadzona intryga pokazuje system, w którym samonakręcająca się spirala nienawiści niebezpiecznie zaczyna przypominać współczesność.

 

ZWIASTUN:

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

   

 

 

Bookmark and Share

archiwum