kpb

Nowe Rijksmuseum - pokaz specjalny

Nowe Rijksmuseum (reż. Oeke Hoogendijk)
- pokaz specjalny
piątek, 29 listopada 2019, godz. 20.00
Kino Pod Baranami


29 listopada zapraszamy na specjalny pokaz filmu dokumentalnego Nowe Rijksmuseum przedstawiającego historię żmudnej przebudowy najsłynniejszego holenderskiego muzeum. Seans zostanie zapowiedziany przez Wima Pijbesa, byłego dyrektora instytucji.


Stworzone na wzór Luwru Rijksmuseum to największe i najważniejsze muzeum sztuki w Holandii. Odwiedzane przez ponad dwa miliony zwiedzających rocznie, należy do najpopularniejszych miejsc w holenderskiej stolicy. Nic w tym dziwnego - zarówno sam malowniczy budynek zajmowany przez instytucję, jak i bezcenna kolekcja sztuki skutecznie przyciągają uwagę zwiedzających Amsterdam. Wnętrze gmachu  zaprojektowanego przez Pierre’a Cuypersa kryje prawdziwe arcydzieła, wśród których znajdują się m.in. prace Fransa Halsa, Johannesa Vermeera oraz słynna Straż nocna Rembrandta.


Gdy w 2003 roku podjęto decyzję o rozpoczęciu gruntownej przebudowy Muzeum, nikt nie spodziewał się, że pochłonie ona ostatecznie imponującą kwotę 375 mln euro, potrwa 10 lat i będzie naznaczona wieloma kompromisami całkowicie zmieniającymi pierwotne założenia, odejściem dyrektora muzeum oraz protestami Holenderskiego Związku Rowerzystów. Zrealizowany przez doświadczoną dokumentalistkę Oeke Hoogendijk film Nowe Rijksmuseum ukazuje kulisy tego głośnego remontu. Prezentuje biurokratyczne tajniki przebudowy, opowiada o trudnościach i przeszkodach, a także portretuje szerokie grono specjalistów, skupionych na kluczowej dla muzeum kwestii: sztuce.

 

Pokaz zapowie były dyrektor Rijksmuseum, Wim Pijbes.


Film zostanie zaprezentowany z polskimi i angielskimi napisami.


Pokaz jest wydarzeniem towarzyszącym konferencji Element Urban Talks, która odbędzie się w Krakowie w dniach 28 listopada-1 grudnia.

Więcej informacji na temat konferencji: https://www.elementtalks.com/pl/urban2019/


Partnerem pokazu jest Ambasada Holandii w Warszawie.


BILETY:
23 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)
10 zł (dla uczestników konferencji)


O FILMIE:


NOWE RIJKSMUSEUM | THE NEW RIJKSMUSEUM
| HET NIEUWE RIJKSMUSEUM - DE FILM

(Oeke Hoogendijk) NL 2014, 120’
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

Historia żmudnej przebudowy najsłynniejszego holenderskiego muzeum, Rijksmuseum w Amsterdamie. Reżyser filmu, Oeke Hoogendijk, śledzi prace renowacyjne, które od swojego rozpoczęcia w 2003 roku naznaczone były wielokrotnymi opóźnieniami, kompromisami całkowicie zmieniającymi pierwotnie zawarte umowy, odejściem dyrektora muzeum i w końcu protestami Holenderskiego Związku Rowerzystów. Wielkie otwarcie w 2013 kończy proces mozolnej restauracji gmachu zaprojektowanego przez Pierre’a Cuypersa w 1885, który przeistacza się w nowoczesną przestrzeń wystawienniczą z jasnymi galeriami i spektakularnym wejściem.

 

Kiedy muzeum zamykało podwoje w 2003 roku, ówczesny dyrektor Ronald de Leeuw planował je otworzyć w 2008 roku. Zamiast fety otwarcia de Leeuw ogłosił swoje odejście i zapowiedział jednocześnie pięcioletnie opóźnienie w pracach. Hiszpańscy architekci Cruz i Ortiz wspólnie z de Leeuw chcieli zamknąć pasaż biegnący przez środek muzeum i zbudować w jego miejsce olbrzymie wejście. Pomysł spotkał się ze sprzeciwem Holenderskiego Związku Rowerzystów oraz władz Amsterdamu. Wim Pijbes, następca dyrektora de Leeuw, czynił starania, żeby pozyskać lokalnych polityków dla budowy wejścia, a tym samym zakończyć renowację.

 

W filmie pokazana zostaje nie tylko biurokratyczna machina procedur, z którą radzić muszą sobie kolejni dyrektorzy i architekci oraz rozbiórka starego budynku. To równocześnie obraz precyzyjnej pracy kuratorów skupionych na najważniejszej dla muzeum rzeczy: sztuce. Punkt kulminacyjny stanowią sceny umieszczenia w nowych galeriach zbiorów muzeum ze Strażą nocną Rembrandta włącznie.

 

ZWIASTUN z angielskimi napisami:

Bookmark and Share

archiwum