Premiera Psychologiczna: Wysoka dziewczyna
PREMIERA PSYCHOLOGICZNA:
Wysoka dziewczyna (reż. Kantemir Bałagow)
- pokaz filmu i dyskusja
poniedziałek, 28 października 2019, godz. 18.00
Kino Pod Baranami
W poniedziałek, 28 października, zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu Premier psychologicznych - pokazów filmowych, prowokujących do dyskusji o kondycji psychicznej człowieka. Na ekranie pojawi się Wysoka dziewczyna - poruszająca historia ludzi mieszkających w powojennym Leningradzie.
Dwa lata temu, Kantemir Bałagow zachwycił światową publiczność pełną sprzeczności i dyskomfortu Bliskością, za którą otrzymał nagrodę FIPRESCI na Festiwalu w Cannes. W roku 2019 wrócił z Lazurowego Wybrzeża z tym samym wyróżnieniem, otrzymanym za wstrząsającą Wysoką dziewczynę - osadzoną w 1945 roku w Leningradzie opowieść o dwóch przyjaciółkach, które pragną otrząsnąć się z wojennej traumy.
Inspirowany słynnym reportażem noblistki Swietłany Aleksijewicz (Wojna nie ma w sobie nic z kobiety) film, przedstawia sugestywne portrety pokiereszowanych ludzi - przede wszystkim młodych kobiet - próbujących powrócić do normalności. Bałagow nie sięga po melodramatyzm czy wielkie słowa, lecz chłodno i z dystansem uwypukla przerażającą pustkę, jaką pozostawiła po sobie wojna.
Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem. Spotkanie poprowadzą Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk - absolwentki psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim, które współtworzyły filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ.
PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.
BILETY: 13,90 zł
O FILMIE:
WYSOKA DZIEWCZYNA | DYLDA
(Kantemir Bałagow) RU 2019, 130'
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.
MFF w Cannes 2019: Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)
W najnowszym filmie Kantemira Bałagowa, autora znakomitej Bliskości, poznajemy historię dwóch przyjaciółek, Maszy i Ilji, które próbują odnaleźć swoje miejsce w powojennym Leningradzie. Przygotowując scenariusz, Bałagow inspirował się słynnym reportażem noblistki Swietłany Aleksijewicz – Wojna nie ma w sobie nic z kobiety. Reżyser nie skupia się na heroicznych czynach, lecz na nowo definiuje bohaterstwo: jako codzienne drobne zwycięstwa życia nad śmiercią, nadziei nad żałobą, młodości nad dramatycznymi doświadczeniami.
ZWIASTUN:
PROWADZENIE:
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.
Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.