kpb

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2019: Młody Ahmed i Van Gogh. U bram wieczności

EUROPEJSKI DZIEŃ KINA ARTYSTYCZNEGO
niedziela, 13 października 2019
Kino Pod Baranami

 

Europejski Dzień Kina Artystycznego to wyjątkowe święto X muzy, odbywające się w całej Europie cyklicznie od 2016 roku. Kino Pod Baranami jak co roku włącza się aktywnie w obchody tego dnia i 13 października zaprasza na prawdziwą, filmową ucztę. Wśród serwowanych dań znajdą się m.in. dwie przedpremiery i specjalna odsłona Baranków Dzieciom.

 
Europejski Dzień Kina Artystycznego to święto kina, które po raz pierwszy odbyło się w całej Europie 9 października 2016 roku dzięki inicjatywie CICAE (Confédération Internationale des Cinémas d'art et d'essai) oraz sieci kin europejskich Europa Cinemas. Cel, jaki przyświecał ustanowieniu tego wyjątkowego dnia jest bliski sercu każdego miłośnika X muzy: zwrócenie uwagi na kino jako formę przekazu artystycznego oraz na samo kino jako na obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy. Kino Pod Baranami ponownie znalazło się w gronie niezależnych kin z całej Europy, które z okazji Europejskiego Dnia Kina Artystycznego przygotowały specjalną ofertę dla widzów (w każdym wieku!) ceniących sobie wartościowe filmy.

 
13 października, w godzinach porannych, Kinem Pod Baranami zawładną najmłodsi kinomani, którzy wezmą udział w specjalnej odsłonie cyklu Baranki Dzieciom - niedzielnych bajkowych poranków. Na ekran energicznie wkroczy znana i lubiana Basia - bohaterka książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak oraz serialu animowanego Basia 2.  Po seansie mali widzowie wezmą udział w wyjątkowych zajęciach ruchowych Contakids czyli zabawie… bez zabawek!
 
 
Nieco starsi bywalcy krakowskiego kina, przez cały dzień będą mogli cieszyć się szeroką ofertą repertuarowych tytułów filmowych, prezentowanych w sali Białej, Niebieskiej i Czerwonej oraz w programowanej przez Kino Pod Baranami sali w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Wśród wyświetlanych filmów znajdą się m.in. szokujący zdobywca Złotego Lwa w Wenecji Joker, nagrodzone w Cannes Boże Ciało Jana Komasy oraz triumfator Festiwalu w Berlinie: Synonimy Nadava Lapida.

 
Po południu i wieczorem, Kino Pod Baranami zaprasza na przedpremierowe pokazy dwóch frapujących filmów. W pierwszej kolejności na ekranie pojawi się wyróżniony Złotą Palmą w Cannes za najlepszą reżyserię Młody Ahmed - wstrząsająca opowieść o 13-letnim belgijskim nastolatku zafascynowanym ideą dżihadu. Wyreżyserowany przez bywalców światowych festiwali, braci Jean-Pierre’a i Luca Dardenne’ów (Dziecko, Rosetta, Milczenie Lorny) film, uważany jest przez krytyków za trafną metaforę europejskiej bezsilności wobec radykalnego Islamu.
 

Druga z pokazywanych w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego przedpremier - Van Gogh. U bram wieczności - została wyróżniona zarówno nominacją do Złotego Globu, jak i do Oscara. Najnowsze dzieło malarza-reżysera Juliana Schnabla (Basquiat – Taniec ze śmiercią, Zanim zapadnie noc, Motyl i skafander) zachwyca zmysłowością i głębokim zrozumieniem twórczości słynnego holenderskiego artysty. To opowieść o szaleństwie, skrajnym oddaniu sztuce oraz o tajemnicy, jaka aż po dziś dzień osnuwa śmierć malarza. W roli Van Gogha wystąpił Willem Dafoe (The Florida Project, Grand Budapest Hotel), który zdaniem wielu stworzył w filmie Schnabla jedną ze swoich najwybitniejszych kreacji.

 

Organizatorami Dnia Kina Artystycznego w Polsce są Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.

 

BILETY:
23 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)
15 zł (senior)
Baranki Dzieciom: 11

 

PROGRAM:

niedziela, 13 października

11.00 BARANKI ŚWIĘTUJĄ EUROPEJSKI DZIEŃ KINA ARTYSTYCZNEGO
BASIA 2
(Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski) PL 2019, 45’
+ warsztaty ruchowe z Contakids


16.15
MŁODY AHMED | LE JEUNE AHMED
(Jean-Pierre i Luc Dardenne) BE/FR 2019, 84'

18.15 VAN GOGH. U BRAM WIECZNOŚCI | A ETERNITY'S GATE
(Julian Schnabel) US 2018, 110'

 

O FILMACH:

BASIA 2
(Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski) PL 2019, 45’


 
Basia ma charakterek, pluszowego przyjaciela Miśka Zdziśka, uwielbia żelki i ubrania w paski. Codziennie wymyśla coś nowego - dziś chce zostać baletnicą, a jutro treserką dzikich zwierząt. Basia nie jest idealnie grzeczna, ale nie sposób jej nie lubić.

Basia jest dobrze znana wielbicielom serii książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak, obecnej na rynku wydawniczym od ponad 10 lat, a od zeszłego roku także kinomanom. W kwietniu 2018 na ekranach kin pojawiły się animowane przygody Basi, które podbiły serca młodych widzów. Twórcy serialu zachowali styl rysunków i poczucie humoru charakterystyczne dla książek o Basi. W świecie Basi wszystko jest przygodą - nauka piruetów, wspólne gotowanie czy zakupy w supermarkecie. Z Basią nie można się nudzić!

Odcinki:  BASIA I TANIEC / BASIA I PIENIĄDZE / BASIA I GOTOWANIE / BASIA I TELEWIZOR

 

MŁODY AHMED | LE JEUNE AHMED
(Jean-Pierre i Luc Dardenne) BE/FR 2019, 84'

MFF w Cannes 2019 – Złota Palma za najlepszą reżyserię

Na skutek niebezpiecznego incydentu, w którego samym środku znalazł się Ahmed, trafia on do podmiejskiego ośrodka resocjalizacyjnego. Tam, pod opieką specjalistów, powinien wrócić na właściwe tory. Pomóc w tym ma nie tylko zróżnicowany program reedukacyjny, ale i niespodziewana przyjaźń, jaka zawiązuje się pomiędzy Ahmedem a córką właścicieli gospodarstwa. Czy to jednak wystarczy, by skruszyć zbudowany przez chłopca mur oparty na fundamentalizmie, nietolerancji i agresji?

 

ZWIASTUN:

 

VAN GOGH. U BRAM WIECZNOŚCI | A ETERNITY'S GATE
(Julian Schnabel) US 2018, 110'

Oscary 2019: Najlepszy aktor pierwszoplanowy Willem Dafoe - nominacja
Złote Globy 2019: Najlepszy aktor w dramacie Willem Dafoe - nominacja
MFF w Wenecji 2018: Nagroda Fundacji Mimmo Rotelli, Nagroda Zielona Kropla ('Green Drop'), Najlepszy aktor Willem Dafoe, Złoty Lew - nominacja

Malarz szuka nowego miejsca do życia. Za namową przyjaciela wyjeżdża z Paryża do Arles w Prowansji. Tam, zafascynowany feerią barw i grą światła, niedoceniany artysta tworzy swoje najsłynniejsze obrazy. Tam też, błąkając się po malowniczych polach, niosąc sztalugę, pędzle i farby, stopniowo popada w obłęd, a przy tym zyskuje pewność, że sensem jego życia jest sztuka. Film odkrywa tajemnicę jego zagadkowej śmierci i przedstawia jako człowieka z krwi i kości, pełnego sprzeczności, wspieranego przez ukochanego brata i przyjaciela Paula Gauguina, z którym pod koniec życia popadł w śmiertelny konflikt. Opowiada o człowieku, który godzi się z własnym przeznaczeniem i wbrew wszelkim przeszkodom do końca idzie swoją ścieżką.

 

ZWIASTUN:

 

ORGANIZATORZY:
CICAE
Europa Cinemas
 
POLSCY PARTNERZY PROJEKTU:
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych
Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

SPOT Europejskiego Dnia Kina Artystycznego:

Bookmark and Share

archiwum