kpb

Pokaz filmu Rejs oraz promocja książki Piotra Czerkawskiego

Pokaz filmu Rejs (reż. Marek Piwowski)
oraz promocja książki Piotra Czerkawskiego Drżące kadry

sobota, 26 października 2019, godz. 16.45
Kino Pod Baranami

 


26 października wspólnie z Wydawnictwem Czarne zapraszamy na spotkanie z krytykiem Piotrem Czerkawskim, autorem książki Drżące kadry. Rozmowy o życiu filmowym w PRL-u, ukazującej kulisy przemysłu filmowego epoki komunizmu. Rozmowę poprzedzi pokaz kultowego filmu Rejs Marka Piwowskiego.


Lata PRL-u nie były łaskawe dla twórców filmowych. Reżyserzy, niczym członkowie sekcji gimnastycznej, musieli nauczyć się wielu akrobatycznych figur, by uniknąć starcia z władzą. Jednocześnie to właśnie w tych trudnych czasach powstały największe polskie dzieła fabularne i dokumentalne, rodzime filmy były popularne za granicą, a gwiazdy kina Polski Ludowej do dziś świecą najjaśniejszym blaskiem.


Opowieści o tych paradoksalnych czasach, składają się na pełną humoru i anegdot książkę Piotra Czerkawskiego Drżące kadry. Krytyk filmowy i dziennikarz oddaje w niej głos tworzącym w epoce PRL reżyserom, którzy  na stałe wpisali się w historię polskiej kinematografii. Jerzy Hoffman, Kazimierz Kutz, Marek Piwowski, Jerzy Antczak, Jerzy Gruza, Wojciech Marczewski, Janusz Kondratiuk, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Magdalena Łazarkiewicz i Janusz Zaorski przedstawiają różne strategie przetrwania oraz przeprowadzają czytelnika przez trudny okres transformacji.


Spotkanie z autorem w Kinie Pod Baranami poprzedzi pokaz Rejsu Marka Piwowskiego, reżysera, który również wypowiada się na kartach książki Drżące kadry. Jego słynny film z 1970 roku, opowiadający o pasażerach pewnego wycieczkowego statku, choć był satyrą na ówczesny system polityczny, nie stracił swojej aktualności. Z czasem stał się kopalnią niezliczonych anegdot i słynnych cytatów, a także prawdziwym polskim filmem kultowym, do którego widzowie wracają z lubością nawet po wielu latach.


Rozmowę z Piotrem Czerkawskim poprowadzi Anita Piotrowska (Tygodnik Powszechny).


Film Rejs zostanie zaprezentowany z angielskimi napisami.

 

Spotkanie z Piotrem Czerkawskim i pokaz filmu Rejs jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Conrada.

 

>KUP BILET<


BILETY:
23 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)


O AUTORZE:

Piotr Czerkawski (ur. 1989) – krytyk filmowy, dziennikarz, jeden z kuratorów programu Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa (2017). Członek Europejskiej Akademii Filmowej.


O FILMIE:

REJS | REJS
(Marek Piwowski) PL 1970, 65'
Film prezentowany z angielskimi napisami.

Na pokład wycieczkowego statku pływającego po Wiśle dostaje się pasażer na gapę. Kapitan bierze go za nowego instruktora kulturalno-oświatowego, a gapowicz z ochotą wciela się w tę rolę. Organizuje spotkanie zapoznawcze, podczas którego rodzą się inicjatywy wielu imprez i zabaw. Ich uczestnicy prezentują żenujący poziom, a "kaowiec" coraz bardziej upaja się swoją rolą i zyskuje sojuszników wśród pasażerów o instynktach organizatorskich i kierowniczych. Trwają kolejno: święto kapitana, bal maskowy, quiz na inteligencję, zbiorowa gimnastyka, gra w salonowca - poziom absurdu wzrasta, sens zanika, ale "kierownictwo" rejsu ogarnia coraz większy entuzjazm.

Ten film otacza legenda. Istnieje liczne grono jego wielbicieli, a nawet fan club, którego członkowie znają go niemal na pamięć, scena po scenie. Skąd bierze się siła tej improwizowanej w dużej mierze opowiastki o rejsie wycieczkowym parowcem po Wiśle? Przyczyn jest wiele. Po pierwsze, ten film to krytyka wszelkiego zniewolenia, na tyle zawoalowana, że mająca walor satyrycznego uogólnienia. Po drugie, trudne do osiągnięcia w kinie wrażenie spontaniczności rozgrywających się przed kamerą wydarzeń. Wreszcie, udział niepowtarzalnych osobowości polskiego kina: Jana Himilsbacha, Zdzisława Maklakiewicza i Stanisława Tyma.

Bookmark and Share

archiwum