kpb

Spotkanie Filozoficzne: Portret kobiety w ogniu (przedpremierowo!)

SPOTKANIE FILOZOFICZNE
Portret kobiety w ogniu (reż. Céline Sciamma)
- pokaz przedpremierowy z dyskusją

wtorek, 8 października 2019, godz. 20.00
Kino Pod Baranami

 

 
Spotkania Filozoficzne wracają do Kina Pod Baranami. We wtorek, 8 października kolejny odbędzie się pierwszy po wakacjach wieczór z filmem i filozofią. Na ekranie przedpremierowo pojawi się nagrodzony Złotą Palmą za najlepszy scenariusz film Portret kobiety w ogniu Céline Sciammy. Pokazowi towarzyszyć będzie dyskusja.

 
Poetycka i subtelna opowieść o kobiecym wyzwoleniu - Portret kobiety w ogniu - należał do jednych z triumfatorów tegorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie został wyróżniony Złotą Palmą za najlepszy scenariusz. Inspirowane malarstwem najnowsze dzieło francuskiej reżyserki i scenarzystki Céline Sciammy, autorki energetyzującej Chłopczycy i współtwórczyni fenomenalnej animacji Nazywam się Cukinia, mimo akcji osadzonej w XVIII wieku, dotyka wyjątkowo aktualnych problemów. Walka ze stereotypami, poszukiwanie własnej drogi życiowej, zmagania o prawo do decydowania o sobie samym - to tylko niektóre z zagadnień poruszanych przez francuską artystkę.

 
Główna bohaterka filmu, młoda arystokratka o imieniu rodem z powieści Jean-Jacquesa Rousseau Nowa Heloiza (w tej roli znana ze 120 uderzeń serca Adèle Haenel) jest zmuszana przez rodzinę do zamążpójścia. Oporna i pełna wątpliwości, wchodzi w niezwykłą relację z malarką Marianną, graną przez Noémie Merlan (Sztuka kłamania, Uciec w głębię), której zadaniem jest stworzenie portretu dziewczyny dla jej przyszłego małżonka.

 
Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem, którą poprowadzi mgr Anna Piskorska z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 
 
Film Portret kobiety w ogniu zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Spotkań Filozoficznych, będących okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.

 
Premiera filmu: 18 października 2019


>KUP BILET<


 
BILETY:
23 zł
(normalny)
16 zł (ulgowy)
15 zł (klubowy)

 
 
O FILMIE:

 
PORTRET KOBIETY W OGNIU | PORTRAIT DE LA JEUNE FILLE EN FEU
reż. Céline Sciamma, Francja 2019, 119’


MFF w Cannes 2019: Złota Palma - najlepszy scenariusz, Queer Palm
MFF w Toronto 2019: Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne' - nominacja


 
Podsycany przez tajemnicę, płomień zakazanej miłości wybucha ze zdwojoną siłą – przekonuje najpiękniejsza love story roku, Portret kobiety w ogniu. Film Céline Sciammy z miejsca podbił serca publiczności festiwalu w Cannes i uwiódł jurorów, którzy nagrodzili go za scenariusz. Subtelny, a przy tym ognisty melodramat francuskiej reżyserki to pochwała kobiecego spojrzenia i jego imponujący manifest.

 
Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium – akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku – jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.

 
Czasem burzliwa, jak ocean u wybrzeży Bretanii, czasem intymna, jak cisza panująca w malarskiej pracowni; relacja pomiędzy obiema kobietami przyjmie nieoczekiwany kierunek. Arystokratkę i artystkę połączy wspólna tajemnica. Ta mistrzowsko poprowadzona opowieść o zakazanym uczuciu działa jak iskra, rozpalając wyobraźnię widowni. Zmysłowy, romantyczny, a zarazem drapieżny, Portret kobiety w ogniu umyka melodramatycznym kliszom – przede wszystkim dzięki pełnokrwistym, odważnym bohaterkom, które rzucają wyzwanie swoim czasom.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum