kpb

Wysoka dziewczyna - pokaz przedpremierowy i dyskusja

Wysoka dziewczyna (reż. Kantemir Bałagow)
- pokaz przedpremierowy

środa, 9 października 2019, godz. 20.00
Kino Pod Baranami

 

 

9 października zapraszamyna specjalny, przedpremierowy pokaz filmu Wysoka dziewczyna Kantemira Bałagowa - rosyjskiego kandydata do Oscara, inspirowanego reportażem Swietłany Aleksijewicz. Po seansie odbędzie się spotkanie z pisarką Aleksandrą Zielińską.


Dwa lata temu, Katemir Bałagow zachwycił światową publiczność pełną sprzeczności i dyskomfortu Bliskością, za którą otrzymał nagrodę FIPRESCI na Festiwalu w Cannes. W roku 2019, wrócił z Lazurowego Wybrzeża z tym samym wyróżnieniem, otrzymanym na wstrząsającą Wysoką dziewczynę - osadzoną w 1945 roku w Leningradzie opowieść o dwóch przyjaciółkach, które pragną otrząsnąć się z wojennej traumy.


Inspirowany słynnym reportażem noblistki Swietłany Aleksijewicz (Wojna nie ma w sobie nic z kobiety) film, przedstawia sugestywne portrety pokiereszowanych ludzi - przede wszystkim młodych kobiet - próbujących powrócić do normalności. Bałagow nie sięga po melodramatyzm czy wielkie słowa, lecz chłodno i z dystansem uwypukla przerażającą pustkę, jaką pozostawiła po sobie wojna.


Gościem pokazu będzie Aleksandra Zielińska, laureatka Nagrody im. Adama Włodka za rok 2017; nominowana do Nagrody Conrada 2015 za najlepszy literacki debiut za powieść Przypadek Alicji, do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2017 za powieść Bura i Szał oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 za zbiór opowiadań Kijanki i kretowiska. Spotkanie z pisarką poprowadzi Łukasz Wojtusik z TOK FM.


Film zostanie zaprezentowany z polskimi i angielskimi napisami.


Premiera filmu: 11 października 2019

 

>KUP BILET<

 

BILETY:
23 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)
15 zł (klubowy)

 

O FILMIE:

WYSOKA DZIEWCZYNA | DYLDA
(Kantemir Bałagow) RU 2019, 130'
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

MFF w Cannes 2019: Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)


Nagrodzona w Cannes Wysoka dziewczyna fantastycznie rekonstruuje realia i pełną napięcia atmosferę czasów tuż po II wojnie światowej, gdzie euforia miesza się z żałobą, a na wciąż świeżych ruinach powoli kiełkuje nadzieja.


W najnowszym filmie Kantemira Bałagowa, autora znakomitej Bliskości, poznajemy historię dwóch przyjaciółek, Maszy i Ilji, które próbują odnaleźć swoje miejsce w powojennym Leningradzie. Przygotowując scenariusz, Bałagow inspirował się słynnym reportażem noblistki Swietłany Aleksijewicz – Wojna nie ma w sobie nic z kobiety. Reżyser nie skupia się na heroicznych czynach, lecz na nowo definiuje bohaterstwo: jako codzienne drobne zwycięstwa życia nad śmiercią, nadziei nad żałobą, młodości nad dramatycznymi doświadczeniami.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum