kpb

Lux Film Days 2019

LUX FILM DAYS 2019
- pokazy nominowanych filmów

6-8 listopada 2019
Kino Pod Baranami

 

 


W dniach 6 - 8 listopada zapraszamy na pokazy trzech filmów nominowanych do prestiżowej nagrody LUX Film Prize, które odbędą się równocześnie w 25 europejskich kinach. Na ekranach pojawią się: dokument Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?, mistyczny portret macedońskiej prowincji Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia oraz poświęcone problemowi korupcji Królestwo. Po każdym z pokazów odbędzie się transmisja spotkań z twórcami, w której krakowscy widzowie będą mogli wziąć czynny udział zadając pytania za pośrednictwem mediów społecznościowych.


Ustanowiona w 2007 roku nagroda filmowa LUX, co roku wędruje w ręce twórców filmów promujących kultury europejskie. Nagrodzone tytuły portretują inność i różnorodność Europy, a równocześnie podkreślają szereg uniwersalnych wartości, ważnych dla wszystkich Europejczyków. Wśród dotychczasowych laureatów, znaleźli się m.in. Kobieta idzie na wojnę, Toni Erdmann, Mustang oraz Ida.


W tym roku o nagrodę LUX ubiegają się trzy tytuły. Pierwszy z nich, film dokumentalny Kto zabił sekretarza generalnego ONZ? reprezentujący kraje skandynawskie, jest zapisem poruszającego śledztwa, jakiego podejmuje się znany duński dziennikarz, filmowiec i prowokator Mads Brügger. Drugi z pretendentów do nagrody - Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia - to poruszający obraz macedońskiej prowincji, gdzie religia, tradycja i magia od wieków splecione są w nierozerwalnym uścisku. Główna bohaterka dzieła Teony Strugar Mitevskiej, rzuca wyzwanie patriarchalnej rzeczywistości i jako pierwsza kobieta bierze udział w zarezerwowanym dla mężczyzn rytuale religijnym. Ostatni z tytułów, Królestwo, to osadzona w Hiszpanii historia starych jak świat problemów, które mimo upływu lat nadal obecne są w systemach politycznych wielu krajów. W tym obsypanym nagrodami Goya filmie Rodrigo Sorogoyena, z niesprawiedliwością, korupcją i zepsuciem walczy wpływowy wiceprezydent wspólnoty autonomicznej, który został zdradzony przez swoich najbliższych współpracowników.


Projekcjom filmów będą towarzyszyć transmitowane na żywo spotkania z twórcami. Uczestnicy pokazów mogą aktywnie uczestniczyć w dyskusjach, zadając pytania za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 
Filmy prezentowane będą w wersji oryginalnej z polskimi napisami. Transmitowane dyskusje będą prowadzone w języku angielskim.
 
 
WSTĘP WOLNY - bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach kina od 4 listopada.


PROGRAM:

środa, 6 listopada
20.00
BÓG ISTNIEJE, A JEJ IMIĘ TO PETRUNIA
| GOSPOD POSTOI, NEJZINOTO IME E PATRUNIJA
(Teona Strugar Mitevska) MK/BE/SI/FR/HR 2019, 100'
Po seansie transmisja Q&A z reżyserką, Teoną Strugar Mitevską.

czwartek, 7 listopada
20.00
KRÓLESTWO | EL REINO
(Rodrigo Sorogoyen) ES/FR 2018, 132’
Po seansie transmisja Q&A z producentem, Gerardo Herrero.

piątek, 8 listopada
20.00
KTO ZABIŁ SEKRETARZA GENERALNEGO ONZ? | COLD CASE HAMMARSKJÖLD
(Mads Brügger) DK/NO/SE/BE 2019, 120’
Po seansie transmisja Q&A z reżyserem, Madsem Brüggerem.


O FILMACH:

BÓG ISTNIEJE, A JEJ IMIĘ TO PETRUNIA
| GOSPOD POSTOI, NEJZINOTO IME E PATRUNIJA
(Teona Strugar Mitevska) MK/BE/SI/FR/HR 2019, 100'

MFF w Berlinie 2019: Nagroda Jury Ekumenicznego, Nagroda Specjalna Gildii Niemieckich Kin Arthousowych, udział w Konkursie Głównym

Wyróżniony w Berlinie Nagrodą Jury Ekumenicznego i Nagrodą Gildii Filmowców obraz czołowej macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej inspirowany jest wydarzeniami z 2014 roku, które wywołały falę dyskusji o roli kobiet we współczesnym świecie i kościele.

W małej macedońskiej wiosce co roku odbywa się ciekawa ceremonia. Z okazji Epifanii pop rzuca do rzeki krzyż, a mężczyzna, który go wyłowi, może liczyć na wszelkie łaski i dobrobyt. Gdy relikwię wyławia kobieta - trzydziestoletnia Petrunia - w wiosce wybucha skandal.


KTO ZABIŁ SEKRETARZA GENERALNEGO ONZ? | COLD CASE HAMMARSKJÖLD
(Mads Brügger) DK/NO/SE/BE 2019, 120’ (film dokumentalny)

Sundance Film Festival 2019: Nagroda dla reżysera filmu dokumentalnego (Mads Brügger)
One World International Human Rights Documentary Film Festival 2019: Nagroda dla reżysera filmu dokumentalnego (Mads Brügger)
Festiwal Filmowy w Monachium 2019: Nagroda ARRI/OSRAM

W 1961 roku w tajemniczych okolicznościach w Rodezji Północnej (dziś Zambia) rozbił się samolot sekretarza generalnego ONZ Daga Hammarskjölda. Nikt nie przeżył katastrofy. Hammarskjöld leciał na negocjacje w sprawie zawieszenia broni pomiędzy siłami ONZ a oddziałami z separatystycznego stanu Katanga. Był równie popularny co kontrowersyjny, bo wierzył, że może zaprowadzić pokój w Afryce, oddając kontynent Afrykanom. Okoliczności katastrofy lotniczej nie były jasne. Powszechnie wiadomo, że Hammarskjöld był wówczas zwolennikiem niepodległości Konga wbrew woli europejskich firm górniczych i innych potężnych podmiotów, a katastrofa była zamachem. Kto chciał zabić Hammarskjölda i czy prawdę można dziś ujawnić?


KRÓLESTWO | EL REINO
(Rodrigo Sorogoyen) ES/FR 2018, 132’

Nagrody Goya 2019: Najlepszy aktor (Antonio de la Torre), Najlepszy reżyser (Rodrigo Sorogoyen), Najlepszy aktor drugoplanowy (Luis Zahera), Najlepszy scenariusz oryginalny, Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż

Manuel López Vidal, wpływowy wiceprezydent wspólnoty autonomicznej, chce wspiąć się na kolejny szczebel politycznej kariery. Tymczasem wychodzi na jaw korupcja w jego partii. Winą za aferę obarczany jest Manuel i jego najlepszy przyjaciel, Paco, który jednak wychodzi ze skandalu bez szwanku. Plan Manuela obraca się wniwecz. Zdradzony przez tych, którzy jeszcze przed chwilą byli jego przyjaciółmi, napiętnowany przez opinię publiczną, rozpoczyna walkę z układami, w której wspierają go tylko żona i córka. Osaczony, ale zdeterminowany, by przetrwać, wypowiada wojnę partyjnym systemom – królestwom, które trwają pomimo upadku królów.

Bookmark and Share

archiwum