kpb

Obywatel Jones - pokaz filmu i spotkanie z autorem książki Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo

Obywatel Jones (reż. Agnieszka Holland)
 - pokaz filmu i spotkanie z autorem książki

Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo
poniedziałek, 4 listopada 2019, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 

 


4 listopada wspólnie z Wydawnictwem Znak zapraszamy na specjalny pokaz filmu Obywatel Jones Agnieszki Holland. Po seansie odbędzie się spotkanie z Mirosławem Wlekłym - autorem książki Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo.


Na ekrany kin wkroczył już nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni Obywatel Jones - najnowsze dzieło Agnieszki Holland, poświęcone postaci młodego brytyjskiego dziennikarza odkrywającego przerażające tajemnice Związku Radzieckiego. Kino Pod Baranami oraz Wydawnictwo Znak zapraszają na specjalną projekcję filmu oraz spotkanie z Mirosławem Wlekłym - pisarzem, autorem bestsellera Tu byłem. Tony Halik - którego najnowsza książka Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo jest ściśle związana z nowym filmem reżyserki Pokotu.


Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo to poruszająca historia młodego Walijczyka, który z zaniepokojeniem obserwował Europę i Świat lat 30. XX wieku. Jones jako pierwszy zagraniczny dziennikarz leciał samolotem z nowym kanclerzem Rzeszy Adolfem Hitlerem, a w 1933 roku przedostał się na Ukrainę, gdzie był naocznym świadkiem największej w historii świata klęski głodu. Na własne oczy widział setki umierających ludzi, sowiecki terror, a nawet akty kanibalizmu. Po powrocie na Zachód jako pierwszy mówił światu o Wielkim Głodzie, lecz jego szokujące raporty były odrzucane przez skorumpowanych dziennikarzy i zmanipulowaną opinię publiczną. Mimo licznych przeciwności losu walczył o prawdę, a ostatecznie oddał za nią nawet swoje życie.


Książka Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo będzie dostępna w Kinie Pod Baranami w promocyjnej cenie.


Jestem bardzo, bardzo wdzięczna za tę książkę. Oddaje sprawiedliwość Garethowi Jonesowi, nieznanemu żołnierzowi prawdy, pokazuje aktualność jego historii, jest wspaniałym dopełnieniem naszego filmu Obywatel Jones. Uczciwa, mocna opowieść.
Agnieszka Holland

 

Spotkanie z Mirosławem Wlekłym po pokazie filmu Obywatel Jones poprowadzi Anna Śmigulec, reporterka Gazety Wyborczej.

 


BILETY: 13,90 zł


O FILMIE:

OBYWATEL JONES | MR. JONES
(Agnieszka Holland) PL/GB/UK 2019, 119’


Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2019: Złote Lwy - Najlepszy film, Najlepsza scenografia, Złoty Kangur - nagroda australijskich dystrybutorów filmowych


Nagrodzony Złotymi Lwami najnowszy film Agnieszki Holland, jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2019 roku. Thriller polityczny przedstawiający historię Garetha Jonesa – walijskiego dziennikarza, który w 1933 roku wyruszył do Związku Radzieckiego, aby odkryć przerażającą prawdę, stojącą za reżimem Stalina i sowiecką „utopią”. Kulisy jego reporterskiego śledztwa miały śmiertelne reperkusje, a przy okazji stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – Folwarku zwierzęcego George'a Orwella.


Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.


O KSIĄŻCE:

GARETH JONES. CZŁOWIEK, KTÓRY WIEDZIAŁ ZA DUŻO
Mirosław Wlekły
(Wydawnictwo ZNAK 2019)


Znakomita reporterska opowieść o dziennikarskim Ikarze, który zapłacił życiem za dążenie do prawdy. A w tle totalitarne szaleństwa XX wieku i rozpętany przez Stalina Hołodomor - Wielki Głód na Ukrainie, który Gareth Jones starał się ujawnić światu. Mirosław Wlekły roztacza imponującą panoramę epoki, a jednocześnie pisze tak plastycznie, ma takie czucie do detali, że wchodziłem w tę rzeczywistość zapominając, iż opowiada o wydarzeniach sprzed 80 lat. Ta książka to zaprzeczenie prostactwa wszelkich „polityk historycznych”, to Historia przez duże H, intrygująca, fascynująca, niebezpieczna, przesiąknięta absurdem, odzierająca z nadziei i jednocześnie pobudzająca do myślenia. Jako historyk z wykształcenia, reporter z zawodu, czytelnik z powołania jestem zachwycony.
(Marcin Meller)


O AUTORZE:

Mirosław Wlekły - reporter „Dużego Formatu”, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, członek stowarzyszenia reporterów Rekolektyw. Autor książek: All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem, Tu byłem. Tony Halik oraz Raban. Jest współautorem reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne: Listy na wolność (Teatr Nowy w Poznaniu), Swarka (Teatr Polski w Bydgoszczy), I Bóg w dom (Teatr Polski w Bydgoszczy). Nominowany do nagród: Newsweeka im. Teresy Torańskiej i im. Beaty Pawlak.

Bookmark and Share

archiwum