kpb

Amazing Grace: Aretha Franklin - pokaz specjalny i recital Gospel Voice

AMAZING GRACE: ARETHA FRANKLIN
(reż. Sydney Pollack, Alan Elliott)
- pokaz specjalny i recital gospel

14 listopada 2019, g. 20.00
Kino Pod Baranami

 

 


14 listopada zapraszamy na pokaz przepełnionego muzyką filmu Amazing Grace: Aretha Franklin poświęconego zmarłej przed rokiem Królowej Soulu. Ten niezwykły dokument, zrealizowany przez zdobywcę Oscara Sydneya Pollacka, jest zapisem na żywo słynnego koncertu artystki z 1972 roku. Seans zostanie poprzedzony recitalem chóru Gospel Voice.


Amazing Grace: Aretha Franklin to dokumentalny zapis odbywającego się podczas dwóch kolejnych nocy koncertu gospel z udziałem słynnej piosenkarki. Zrealizowany przez nagrodzonego Oscarem za Pożegnanie z Afryką Sydneya Pollacka oraz doświadczonego  twórcę musicali i programów telewizyjnych Alana Elliotta materiał, z powodów techniczno-prawnych przez 46 lat nie ujrzał światła dziennego. Aż do dziś.


Amazing Grace... to opowieść o Ameryce lat siedemdziesiątych - trudnych czasach zwłaszcza dla czarnoskórych mieszkańców USA, którzy po wytrąceniu energii przez ruch na rzecz praw obywatelskich oraz zabójstwach Martina Luthera Kinga i Malcolma X czuli się wyobcowani, odstawieni na boczny tor historii i kultury. Potwierdzały to wielkie wytwórnie muzyczne, które coraz częściej kierowały swoją uwagę ku dynamicznie rozwijającym się zespołom rockowym, składającym się przede wszystkim z białych muzyków. Przedstawiony w filmie Amazing Grace... koncert miał przypomnieć amerykańskim melomanom o dziedzictwie muzyki gospel i jej wpływach na całą kulturę muzyczną w USA. Nikt nie nadawał się do tego zadania lepiej niż supergwiazda Aretha Franklin.


Doskonale znana wszystkim wielbicielom muzyki Aretha Franklin - zdobywczyni 18 nagród Grammy, pierwsza kobieta przyjęta do Rock and Roll Hall of Fame - podczas długiej, bo trwającej ponad sześćdziesiąt lat kariery, skutecznie oczarowywała słuchaczy swoim głębokim, ciepłym głosem. Śpiewane przez nią przeboje, takie jak I Say a Little Prayer, (You Make Me Feel Like) A Natural Woman czy Respect do dziś pozostają świadectwem jej niezwykłego talentu oraz ogromnej siły oddziaływania na odbiorcę.


Pokaz filmu Amazing Grace... zostanie poprzedzony koncertem chóru Gospel Voice pod batutą Anny Madej i z akompaniamentem Dawida Makosza. Zespół wykona takie utwory jak Amazing Grace, How Excellent, Oh Happy Day i Ain't No Mountain High Enough.


BILETY:

23 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)


O ZESPOLE:

GOSPEL VOICE - chór składający się z ponad 30 osób, które łączy zamiłowanie do muzyki, śpiewu i głoszenia Dobrej Nowiny. Powstał w 2007 roku i od początku działa pod patronatem Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce. Od 2014 roku dyryguje nim Anna Madej. Wspólnie wykonują utwory muzyki gospel, a cappella oraz z towarzyszeniem instrumentów, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Wśród nich znajdują się m.in. utwory znane z filmu Zakonnica w przebraniu.

 

O FILMIE:

AMAZING GRACE: ARETHA FRANKLIN | AMAZING GRACE: ARETHA FRANKLIN
(Sydney Pollack, Alan Elliott) US 2018, 89’


Dokumentalny zapis dwóch nocy nagrań koncertu gospel Arethy Franklin z roku 1972, który  nigdy nie ujrzał światła dziennego. Perypetie twórców obrazu (techniczno-prawne) nie pozwoliły im pokazać swojego dzieła przez ponad 46 lat. Aż do teraz. Film ukazuje nie tylko wpływ Afroamerykanów na amerykańską kulturę początku lat siedemdziesiątych XX wieku. - jest także przejmującym świadectwem kunsztu jednej z najważniejszych i największych artystek jazz, soul i gospel.

Materiał nagrany został w ciągu dwóch nocy w kościele ks. Jamesa Clevelanda w Watts w Kalifornii, w styczniu roku 1972. Królowa Soulu – jak nazywano Arethę, wznosi się w nim na wyżyny swego talentu i boskiego daru, oddając hołd muzyce gospel, z której wyrosła, oraz całej społeczności Ameryki tamtych lat. Wielka diva muzyki, występując przed rozentuzjazmowaną publicznością rozgrzewa ją do białości, wyciska łzy z oczu i pozostawia trwały ślad w sercu. Nikt nie pozostanie obojętny wobec tej muzycznej uczty.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum