kpb

Un Paese di Calabria - pokaz specjalny z okazji Światowego Dnia Uchodźcy

UN PAESE DI CALABRIA (reż. Shu Aiello i Catherine Catella)
- pokaz specjalny z okazji Światowego Dnia Uchodźcy
wtorek, 18 czerwca 2019, godz. 20.00
Kino Pod Baranami


 
Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy zapraszamy na pokaz Un Paese di Calabria – wyjątkowego dokumentu opowiadającego o niezwykłych mieszkańcach małej włoskiej wioski Riace. Po seansie odbędzie się spotkanie z Enzo Infantino - od wielu lat związanym z Riace i jego burmistrzem, Domenico Lucano.


Riace, znajdująca się na południowym wybrzeżu Włoch wioska, od zawsze była miejscem, z którego się wyjeżdżało. Młodzi opuszczali urokliwą krainę dzieciństwa w poszukiwaniu lepszych perspektyw, starsi przenosili się na zamożniejszą Północ ze względu na pracę. Opuszczona i wyludniona wioska stopniowo popadała w ruinę. Wszystko zmieniło się jednak w 1998 roku, kiedy to przypłynęła grupa 200 Kurdyjskich uchodźców, którą Riace postanowiło przygarnąć. Od tego czasu przewinęło się tam blisko 6.000 uchodźców z najrózniejszych krajów, którzy wnieśli nową energię i przywrócili zamarłą wioskę do życia.


Od niedawna zaś, nowy anty-imigracyjny rząd włoski, z ministrem spraw wewnętrznych i wice-premierem Salvinim na czele, na wszelkie sposoby szykanuje Riace i ogólnie wszystkich tych, którzy pomagają uchodźcom. Urodzonemu w Riace burmistrzowi Lucano, nawet zabroniono wstępu do tej miejscowości i właśnie wytoczono kolejny już proces.  https://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/mackay-riace-lucano/
https://www.aljazeera.com/news/2019/06/pro-migrant-italian-mayor-stands-trial-190611160947158.html (język angielski)

 
Ale Riace się nie poddaje i toczy walkę o uratowanie swojego sposobu na życie i gościnnego podejścia do uchodźców.


Un Paese di Calabria (2016 r.) autorstwa dwóch dokumentalistek Shu Aiello i Catherine Catelli, snuje opowieść idącą na przekór wielu współczesnym narracjom o imigracji. Dobitnie pokazuje, że przybysze z zewnątrz mogą mieć pozytywny wpływ na borykającą się z licznymi problemami Europę, stanowić nową siłę, która przywraca życie i nadzieję. Film, oprócz indywidualnych historii mieszkańców i imigrantów, przedstawia także istotną postać burmistrza Domenico Lucano, znanego ze swojego niezwykłego podejścia do kwestii migracji i uchodźstwa. Został nakręcony, nim burmistrz został usunięty.

 

Po pokazie odbędzie się spotkanie z Enzo Infantino - wieloletnim wolontariuszem na misjach humanitarnych w Albanii, Libanie, Syrii, Egipcie, Gazie, Grecji, działaczem sieci włoskich gmin solidarnych RE-CO-SOL, członkiem fundacji “E’Stato il Vento” (Przyniósł Ich Wiatr) walczącej o uratowanie inicjatywy w Riace, oraz - wspólnie z Tanią Paolino - autorem książki 'Kajin e la tenda sotto la luna' (pol. Kajin i namiot pod księżycem), która opowiada o sytuacji uchodźców z Syrii w obozach w Grecji.


Wśród widzów zostaną rozlosowane książki, m.in. 'Kajin e la tenda sotto la luna' z autografem autora, oraz książki krakowskiego wydawnictwa Karakter, wśród których 'Skóra. Witamy uchodźców', Izy Klementowskiej https://www.karakter.pl/ksiazki/skora-witamy-uchodzcow.

 
Spotkanie poprowadzi Aleksandra Lipczak - dziennikarka, która sama odwiedzała uchodźców m.in. w Grecji i Hiszpanii oraz pisała o nich artykuły w polskiej prasie, członkini Witajcie w Krakowie. Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i włoskim, z tłumaczem.


Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii Thany Faroq, młodej Jemenki mieszkającej w Holandii http://thanafaroq.com/bio.
Zdjęcia zobaczyć można od wtorku 17 czerwca do piątku 26 lipca w Instytucie Francuskim (ul. Stolarska 15).
W piątek 12 lipca, o 18:00 g., w Instytucie Francuskim odbędzie się spotkanie z autorką zdjęć.

 

 

BILETY:
21 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)
15 zł (senior)


 

O FILMIE:

UN PAESE DI CALABRIA | UN PAESE DI CALABRIA 
(Shu Aiello, Catherine Catella) FR/CH/IT 2016, 90’

Znalezione obrazy dla zapytania un paese di calabria

Festiwal Filmowy Tutti w Bolonii: Nagroda Senni
Faito Doc Festival w Salerno: Gaze Award
Festiwal Filmowy Five Lakes w Monachium: Nagroda Horizonte
Visions du Réel, Nyon: Nagroda Buyens-Chagoll

Przez wiele lat z wioski Riace emigrowali ludzie – przede wszystkim na bogatszą północ, ale też za granicę. Miejscowość właściwie umierała: domy popadały w ruinę, a ziemia leżała odłogiem, ale sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy pewnego letniego dnia 1998 roku, łódź przewożąca 200 Kurdów przybiła do niedalekiego brzegu. Riace, kiedyś miejsce, z którego głównie się uciekało, stało się schronieniem dla przybyszów z odległych, krain.

 

ZWIASTUN z angielskimi napisami:

 

ZWIASTUN z włoskimi napisami:

 

PARTNERZY:

                   

      

Znalezione obrazy dla zapytania karakter logo

Bookmark and Share

archiwum