kpb

Matrix - 20 lat od premiery - maraton filmowy

MATRIX - 20 lat od premiery
- maraton filmowy
piątek, 7 czerwca 2019
start: godz. 21.15
Kino Pod Baranami

 

Choć trudno w to uwierzyć, minęło już 20 lat od premiery Matrixa! Z tej okazji zapraszamy na wyjątkowy maraton filmowy, poddający w wątpliwość prawdziwą naturę otaczającego nas świata. W programie wydarzenia pokazy filmów: Matrix, Matrix: Reaktywacja oraz Matrix: Rewolucje.

 
 
Mało jest we współczesnej kinematografii filmów, które w takim stopniu zmieniły język kina. Śmiała wizja zawarta w Matrixie łączyła w sobie technologiczne innowacje, ucieleśniała obawy o przyszłość oraz przekładała filozoficzne idee na cyberpunkowy język. Film rodzeństwa Wachowskich wykreował całkowicie nowy i niezmiernie sugestywny świat, którego elementy wciąż żyją w popkulturze. Wiele filmowych dialogów na stałe weszło do języka potocznego, a nowatorskie efekty specjalne typu bullet time stały się wzorem dla wielu twórców kina akcji.


 
W kwietniu 2019 roku minęły dwie dekady od premiery pierwszej odsłony trylogii. Z tej okazji Kino Pod Baranami zaprasza wszystkich do wielkiej filmowej powtórki i ponownego śledzenia na ekranie potyczek Wybrańca Neo (Keanu Reeves) oraz jego sojuszników: Trinity (Carrie-Anne Moss) i Morfeusza (Laurence Fishburne) z demonicznym Agentem Smithem (Hugo Weaving). Podczas maratonu zaprezentowane zostaną cyfrowe wersje wszystkich filmów, składających się na trylogię: Matrix, Matrix: Reaktywacja oraz Matrix: Rewolucje


 
Projekcja odbędzie się z zremasterowanej cyfrowo kopii (2D, napisy). 
PROGRAM:
 
21.15 MATRIX | THE MATRIX
(Lilly Wachowski, Lana Wachowski) US 1999, 136’
 
23.45 MATRIX: REAKTYWACJA | THE MATRIX RELOADED
(Lilly Wachowski, Lana Wachowski) US 2003, 138’
 
2.15 MATRIX: REWOLUCJE | THE MATRIX REVOLUTIONS
reż. Lilly Wachowski, Lana Wachowski, USA 2003, 129’
 
 
 
BILETY:
30 zł
(3 filmy)
 
 
 
O FILMACH:

 

MATRIX | THE MATRIX
(Lilly Wachowski, Lana Wachowski) US 1999, 136’

Znalezione obrazy dla zapytania the matrix
 
Thomas Anderson (Keanu Reeves) w dzień pracuje jako programista w korporacji, a nocami handluje pirackimi programami komputerowymi. Wśród hakerów znany jest jako Neo. Nie wie jednak, że świat, w którym żyje jest tylko wirtualną iluzją. O istnieniu tego prawdziwego wie tylko grupka buntowników walczących z dyktaturą robotów. Przewodzi im Morfeusz (Laurence Fishburne), który pewnego dnia proponuje Neo przystanie do nich.
 
Film, który wprowadził kino science fiction do XXI wieku. Arcydzieło gatunku rodzeństwa Wachowskich, które nic nie straciło ze swojej rewolucyjnej mocy. Popkulturowa hybryda inspirowana japońskimi anime, literaturą cyberpunkową oraz pracami filozofa Jeana Baudrillarda, zachwycająca perfekcją realizacji.
 
 
MATRIX: REAKTYWACJA | THE MATRIX RELOADED
(Lilly Wachowski, Lana Wachowski) US 2003, 138’

Znalezione obrazy dla zapytania matrix reaktywacja
 
Kontynuacja kultowego Matrixa, Matrix: Reaktywacja zaczyna się w momencie, w którym kończyła się pierwsza część. Maszyny dokonały brzemiennego w skutkach odkrycia: poznały lokalizację Zion, ostatniego miasta ludzi, ukrytego w pobliżu jądra Ziemi. Za 72 godziny tysiące Strażników - kałamarnicowatych maszyn - przebiją się do miasta. Jedyną nadzieją ludzi jest odnalezienie tajemniczej postaci, znanej jako Twórca Kluczy, chronionej przez parę uzbrojonych w noże Bliźniaków, białych zabójców, potrafiących znikać i pojawiać się jak duchy.

 
MATRIX: REWOLUCJE | THE MATRIX REVOLUTIONS
reż. Lilly Wachowski, Lana Wachowski, USA 2003, 129’

Znalezione obrazy dla zapytania matrix rewolucje
 
W finale trylogii Neo (Keanu Reeves) podejmuje ostateczny krok w poszukiwaniu prawdy. Bohater zapadł w śpiączkę, przez którą jego umysł ugrzązł pomiędzy światem Matrixa a rzeczywistością. Trinity (Carrie-Anne Moss) za wszelką cenę stara się wyciągnąć go z letargu. Morfeusz (Laurence Fishburne) z kolei zmaga się z wątpliwościami, czy ten, komu zaufał, nie okazał się systemem sterowania wynalezionym przez architektów Matriksa. Tymczasem armia maszyn zbliża się do Syjonu, ostatniej ludzkiej osady. Jej obywatele organizują taktykę obronną. W międzyczasie Smith (Hugo Weaving), były agent systemu, wymyka się spod władzy maszyn i rozpoczyna przejmowanie kontroli w Matrixie.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum