kpb

Filmoterapia z Sensem: Poetka z Arabii (MOS)

FILMOTERAPIA Z SENSEM:
Poetka z Arabii (reż. Stefanie Brockhaus, Andreas Wolff)
- pokaz filmu z dyskusją

wtorek, 23 kwietnia 2019, godz. 18.30
Małopolski Ogród Sztuki

 

 

We wtorek, 23 kwietnia, zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na dyskusyjny klub filmowy Filmoterapia z SENSEM. Na ekranie dokument Poetka z Arabii o Hissie Hilal, która ryzykując swoje życie, wzięła udział w zdominowanym przez mężczyzn jednym z największych konkursów poetyckich w świecie arabskim.

 

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem z udziałem arabistki, dr Karoliny Rak. Rozmowę poprowadzą: Diana Sałacka i Martyna Zimorska.

 

Pokaz odbędzie się w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).

 

BILETY:

21 zł (normalny) | 16 zł (ulgowy) | 15 zł (senior)

* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.

 

GOŚĆ:

Dr Karolina Rak, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego UJ, orientalistka, arabistka, literaturoznawca. Zajmuje się współczesnym dyskursem muzułmańskim, zwłaszcza w odniesieniu do nurtu fundamentalistycznego i jego różnorodności. W ramach prowadzonych badań i kursów zajmuje się także zmianami zachodzącymi w społeczeństwach arabskich, ze szczególnym naciskiem na sytuację kobiet i rozwój zjawiska arabskiego feminizmu.

 

PROWADZĄCE:

Martyna Zimorska - psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Prowadzi psychoterapię indywidualną w prywatnym gabinecie.

Diana Sałacka - filozof i politolog, rzecznik prasowy Centrum Kopernika i Copernicus Festival. Kinem dokumentalnym zajmuje się od początku studiów. Z ramienia Against Gravity koordynuje krakowską odsłonę cyklu Filmoterapia z Sensem.

 

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami. Cykl Filmoterapia z SENSEM łączy te dwa światy. Uczestnicy kolejnych spotkań w Kinie Pod Baranami będą rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi pozwalające konfrontować odczucia oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób można wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.

 

O FILMIE:

POETKA Z ARABII | THE POETESS
reż. Stefanie Brockhaus, Andreas Wolff, Niemcy 2017, 90'

Znalezione obrazy dla zapytania poetka z arabii

Bronią Hissy Hilal, domorosłej poetki, są słowa. Kobieta decyduje się wziąć udział w telewizyjnym show „Million’s Poet”, nadawanym w Abu Dhabi, największym konkursie poetyckim w świecie arabskim, zdominowanym przez mężczyzn. W swojej poezji Hilal krytykuje patriarchat i ekstremizmy. Nie widzimy przy tym jej twarzy, nie ma paszportu, nie może prowadzić samochodu, każda jej aktywność wymaga zgody męża. Jak zdobyła wiedzę i odwagę, aby zaryzykować swoje życie i wkroczyć na scenę? Oto jej historia.

 

ZWIASTUN w j. angielskim:

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum