kpb

Jean-Luc Godard. Imaginacje - wprowadzenie prof. Tadeusz Lubelski

JEAN-LUC GODARD. IMAGINACJE (reż. Jean-Luc Godard)
- pokaz specjalny z wprowadzeniem prof. Tadeusza Lubelskiego

piątek, 12 kwietnia 2019, godz. 19.00
Kino Pod Baranami

 


Zapraszamy na wyjątkowy pokaz filmu Jean-Luc Godard. Imaginacje - uhonorowanego Specjalną Złotą Palmą eseju legendarnego reżysera francuskiej Nowej Fali. Filmowi towarzyszyć będzie prelekcja prof. Tadeusza Lubelskiego.


Jean-Luc Godard to nazwisko doskonale znane każdemu kinofilowi. Filmy tego słynnego francuskiego twórcy, takie jak wywrotowe Do utraty tchu z fenomenalnym Jeanem-Paulem Belmondo czy musicalowa komedia Kobieta jest kobietą ze zjawiskową Anną Kariną, są niezmiennie oglądane, analizowane i chwalone za nowatorskie podejście do filmowego medium oraz pisanie reguł tworzenia filmów na nowo.
   

Blisko 89-letni reżyser nie spoczął jednak na laurach i nadal pragnie prowokować widownię innym spojrzeniem na świat filmu. Jego ostatni film Jean-Luc Godard. Imaginacje jest błyskotliwym i radykalnym formalnie przykładem takiej działalności. Ten wideo-esej - przepełniony refleksjami na temat współczesnej roli kina, ludzkiej wrażliwości na okrucieństwa oraz statusu ruchomych obrazów w naszej codzienności - dobitnie udowadnia, że francuski reżyser trzyma rękę na pulsie. Jest uważnym obserwatorem wydarzeń XX i XXI wieku i nie przestaje się zastanawiać nad ich zapośredniczoną medialnie specyfiką.
 

Pokaz filmu Jean-Luc Godard. Imaginacje zostanie poprzedzony prelekcją prof. Tadeusza Lubelskiego.

 

Prof. Tadeusz Lubelski - z wykształcenia polonista, z uprawianych specjalności – krytyk i historyk filmu, tłumacz. Specjalizuje się w historii filmu polskiego oraz w historii kinematografii europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem francuskiej. Bliskie jest mu widzenie badań filmoznawczych w rozległym kontekście kultury i historii; traktuje pracę historyka filmu jako prowadzenie udokumentowanej narracji literackiej.

 


BILETY:
23 zł
(normalny)
16 zł (ulgowy)


O FILMIE:

JEAN-LUC GODARD. IMAGINACJE | LE LIVRE D’IMAGE
reż. Jean-Luc Godard, Francja/Szwajcaria 2018, 84’

 


Cannes 2018: Specjalna Złota Palma
International Cinephile Society Award 2018
Swiss Film Prize 2019 – Nominacja do Nagrody za Najlepszy Montaż
MFF w San Sebastian 2018 – Nominacja do Nagrody Zabaltegi-Tabakalera

Wyróżniony pierwszą w historii Specjalną Złotą Palmą w Cannes obraz Jean-Luc Godard. Imaginacje to awangardowy esej będący kolażem m.in. z klasycznych dzieł filmowych, telewizyjnych newsów oraz amatorskich filmów rodem z YouTube’a. 88-letni twórca Do utraty tchu wcielając się w rolę narratora prowadzi nas przez fascynujący labirynt własnego umysłu, w którym Pierre Paolo Passolini sąsiaduje z Alfredem Hitchockiem i Michaelem Bay'em, Jan Sebastian Bach z Włodzimierzem Wysockim, a John Milton z Fiodorem Dostojewskim.

Jean-Luc Godard. Imaginacje to kino ery multimediów, w której odbiorcy nieustająco bombardowani są fragmentarycznymi obrazami i dźwiękami z ekranów telewizorów, komputerów, telefonów komórkowych, a nawet smartwatchy. I na ich podstawie budują swój ogląd rzeczywistości.

 

ZWIASTUN w jęz. angielskim:

Bookmark and Share

archiwum