kpb

Spotkanie Filozoficzne: Schyłek dnia

SPOTKANIE FILOZOFICZNE
Schyłek dnia (reż. László Nemes)
- pokaz z dyskusją

środa, 10 kwietnia 2019, godz. 19.45
Kino Pod Baranami

 

W środę, 10 kwietnia, w ramach kolejnego Spotkania Filozoficznego zobaczymy Schyłek dnia - nagrodzone na festiwalu w Wenecji najnowsze dzieło László Nemesa, zdobywcy Oscara za Syna Szawła. Projekcji towarzyszyć będzie dyskusja. Zapraszamy!

 

Z niesłychanie gęstej, intensywnej materii tajemnic i przeczuć; z atmosfery trawiącej świat gorączki, tka László Nemes poruszającą opowieść o końcu. Niesłychanie sugestywna aura apokalipsy, tytułowego “schyłku dnia”, przypomina, że nic nie trwa wiecznie, że dzisiejsze stolice to jutrzejsze peryferie, że historia wcale nie dobiegła końca. Nostalgiczny, skąpany w dogorywającym świetle – i bardzo głośno bijący na alarm, film węgierskiego reżysera to nie tyle podróż w przeszłość, ale przede wszystkim requiem dla naszego świata.

 

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem, którą poprowadzi mgr Anna Piskorska z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Film zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Spotkań Filozoficznych. Spotkania Filozoficzne to okazja do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.

 

BILETY:
21 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)

 

O FILMIE:

SCHYŁEK DNIA | NAPSZÁLLTA
reż. László Nemes, Węgry 2018, 144’

 

 

 

MFF w Wenecji: Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)
MFF w Toronto: Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne' ('Special Presentations') - nominacja

Skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku, wtedy wciąż jedną z najważniejszych metropolii Europy; perłę austro-węgierskiego imperium. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze. Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju; świat, w którym o statusie świadczy twój kapelusz. Wyrafinowanie przestaje już jednak chronić przed pulsującą na obrzeżach miasta dziką energią rewolty.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum