kpb

Siłaczki - pokaz specjalny podczas finisażu wystawy Prawa wyborcze kobiet (MOS)

SIŁACZKI (reż. Marta Dzido i Piotr Śliwowski)
- pokaz specjalny podczas finisażu wystawy Prawa wyborcze kobiet
piątek, 8 marca 2019, godz. 18.00

Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)

Wraz z Fundacją Przestrzeń Kobiet i Małopolskim Ogrodem Sztuki zapraszamy na specjalny pokaz filmu Siłaczki w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Pokaz odbędzie się jako wydarzenie towarzyszące wystawie Prawa wyborcze kobiet.


Siłaczki to fabularyzowany film dokumentalny w reżyseri Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku. W rolach głównych Maria Seweryn, Marta Ojrzyńska, Klara Bielawka.

 

28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski podpisał dekret, dzięki któremu Polska jako jedno z pierwszych państw na świecie przyznała kobietom pełnię praw wyborczych. Siłaczki  to opowieść o działalności polskich aktywistek, której zwieńczeniem był ten właśnie moment w historii, choć ich nazwiska trudno znaleźć w podręcznikach. Dokument skupia się wokół losów kilku działaczek: Justyny Budzińskiej-Tylickiej - lekarki-społecznicy, która stanęła na czele słynnej delegacji do Piłsudskiego, Marii Dulębianki - pierwszej kandydatki do Sejmu czy Kazimiery Bujwidowej, dzięki której na Uniwersytet Jagielloński przyjęto pierwsze studentki. Film przedstawia również postać Pauliny Kuczalskiej - Reinschmit, która jako pierwsza wyodrębniła postulaty kobiece z kwestii narodowo-wyzwoleńczych czy sióstr Tułodzieckich: Anieli - organizatorki tajnego nauczania, skazanej na karę więzienia, i Zofii - założycielki pierwszego w Polsce związku zawodowego kobiet.
Siłaczki prezentują ich walkę w kontekście ówczesnych realiów obyczajowych, politycznych i ekonomicznych, które determinowały powstawanie ruchów społęcznych na ziemiach polskich.

 

Film prezentowany z angielskimi napisami.


BILETY:
23 zł
(normalny)
16 zł (ulgowy)

 

O FILMIE:
SIŁACZKI
| WOMEN POWER
reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski, Polska 2018, 70’

Znalezione obrazy dla zapytania silaczki


Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu. Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im, że to nie pora na walkę o prawa kobiet. Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska - Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!


O WYSTAWIE:
Wystawa Prawa wyborcze kobiet poświęcona jest walce kobiet o prawa swoje wyborcze. Wystawa opowiada o najważniejszych działaczkach i organizacjach na rzecz praw wyborczych kobiet, o okolicznościach, które doprowadziły do uzyskania przez Polki praw wyborczych w pierwszych tygodniach niepodległości. Wspomniane są również krakowskie emancypantki i aktywność polityczna mieszkanek Krakowa ponad 100 lat temu.

Wystawa została zrealizowana przez Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

 

ZWIASTUN:

 

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum