kpb

Ága w Kinie Pod Baranami

ÁGA (reż. Milko Lazarov)
w Kinie Pod Baranami
od 18 stycznia 2019

 

 

Od 18 do 24 stycznia w Kinie Pod Baranami zaprezentujemy wielokrotnie nagradzany film  Milko Lazarova Ága - zachwycający wizualnie obraz życia w skutej lodem tundrze, który zamknął ostatnią edycję festiwalu w Berlinie. Zapraszamy!

 

Ága to raptem drugi pełnometrażowy film fabularny bułgarskiego reżysera, Milko Lazarova. To rozgrywająca się na dalekiej Północy pełna czułości oda do ginącego świata, opowieść o ostatniej rodzinie na Ziemi - jak mówi sam twórca. Główny bohater mieszka wraz z żoną w jurcie stojącej na zamarzniętych wodach rzeki Leny. Całe życie polował na renifery, których nie sposób już spotkać na okolicznych białych równinach. Jedyne co im pozostało po dawnym świecie to opowieści i wspomnienie córki, która wybrała inne życie. 

 

REŻYSER O FILMIE:

Wiele myślałem o tym, jak właściwie doszło do mojego zaangażowania się w ten projekt. Najwyraźniej miał swoje źródło w moim dzieciństwie, kiedy czytałem książki o odkrywcach dalekiej Północy i bieguna południowego, o Roaldzie Amundsenie, o statku powietrznym… Żyłem tymi historiami, byłem bardzo wrażliwym dzieckiem. Któregoś dnia rodzice musieli zawieźć mnie do szpitala, bo podekscytowany dostałem palpitacji serca. Potem stwardniałem, okryłem się grubszą skórą. Ale wciąż mam w pamięci tamten “biały” okres, i wciąż jestem podekscytowany odwiedzając takie miejsca.

Skierowaliśmy obiektyw w stronę tej małej społeczności, czyniąc z niej metaforę. Każdy projekt ma swoją charyzmę. Wybór Jakucji jako miejsca zdjęć był tutaj chyba największym wyzwaniem, jednak ludzie Sakha je unieśli, a jakucka przyroda znakomicie się mu przysłużyła. - Milko Lazarov

 

O FILMIE: 

ÁGA | ÁGA
reż. Milko Lazarov, Bułgaria/Niemcy/Francja 2018, 96'

MFF w Berlinie 2018: film zamknięcia
Festiwal Filmów Bułgarskich w Warnie 2018: Złota Róża dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera (Milko Lazarov), za najlepsze zdjęcia (Kaloyan Bozhilov), Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Krytyków
MFF w Kairze 2018: najlepszy film Tygodnia Krytyków Filmowych
MFF w Lublanie 2018: Nagroda Publiczności
FF w Sarajewie 2018: najlepszy film
MFF w Valladolid 2018: najlepszy nowy reżyser (Milko Lazarov)
Międzynarodowy Festiwal Filmu Arktycznego Chukotka 2018: najlepszy film, Specjalna Nagroda Jury

Intymna, ale skrywająca potężny ładunek emocji Ága jest opowieścią o losach Nanooka i Sedny, mieszkających samotnie w lodowej krainie gdzieś na północy Jakucji. Wieczorami, pod stertą futer, starzejąca się para opowiada sobie dawne mity, nieprzystające już do rzeczywistości, w której czyste niebo nad ich głowami przecinają samoloty, gdzie przetrzebiono zwierzęta. Nad szczęśliwą jesienią życia małżonków unosi się jednak bolesne wspomnienie tytułowej Ági - córki, która przed laty opuściła rodziców i odeszła do miasta. Co między nimi zaszło? Czy istnieje szansa na pojednanie rodziny? Lazarov w niebanalny sposób prowadzi widzów do końca pięknego mitu, którego nie ma już kto opowiadać. Poza nim czeka nas już tylko wielka pustka. W jej obliczu najcenniejszym skarbem okazuje się umiejętność mądrego współodczuwania.

 

ZWIASTUN:

 

 

 

Bookmark and Share

archiwum