kpb

Lista Schindlera - 25. rocznica premiery

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu:
LISTA SCHINDLERA (reż. Steven Spielberg)
- pokazy specjalne z okazji 25-lecia premiery

niedziela, 27 stycznia 2019, godz. 13.00 i 18.00
Kino Pod Baranami

 

 

Z okazji 25. rocznicy premiery filmu, w niedzielę, 27 stycznia zapraszamy na specjalne pokazy Listy Schindlera - nagrodzonego siedmioma Oscarami wybitnego dzieła Stevena Spielberga z udziałem Liama Neesona, Bena Kingsleya i Ralpha Fiennesa.

 

Listy Schindlera, uznawana za jeden z najważniejszych filmów w historii, to niewątpliwie największy triumf kinowy reżysera Stevena Spielberga (E.T., Park jurajski, Szeregowiec Ryan), a zarazem najbardziej osobisty film w jego karierze. Scenariusz powstał na podstawie powieści Thomasa Keneally'ego rozgrywającej się podczas II wojny światowej. Opowiada o niemieckim biznesmenie, który w dojściu hitlerowców do władzy widzi szansę łatwego zarobku. Dzięki odpowiednim koneksjom otwiera w okupowanym Krakowie fabrykę, która prosperuje w oparciu o tanią siłę roboczą w postaci przymuszonych do pracy Żydów. Kiedy na terenie niemal całej Europy naziści na szeroką skalę wprowadzają plan Zagłady, Schindler zatrudnia w przedsiębiorstwie kolejnych żydowskich pracowników, tym samym ratując ich od śmierci w obozie. Listy Schindlera to oparta na prawdziwej historii opowieść o człowieku, który nie był obojętny, ocalił setki istnień ludzkich w najczarniejszym rozdziale naszej historii.

 

Wbrew obawom producentów, Steven Spielberg z pomocą znakomitego polskiego operatora Janusza Kamińskiego zrealizował film w czerni i bieli. Jego zdaniem tylko w ten sposób można było oddać tragedię Shoah, odwołując się jednocześnie do tego w jaki sposób sam ją poznał dzięki starym, czarno-białym nagraniom z tamtych czasów. Ta poruszająca opowieść rozgrywa się na tle imponująco realistycznej scenografii stworzonej przez Allana Starskiego i Ewę Braun. Autorem muzyki do filmu jest John Williams, wieloletni współpracownik Spielberga i twórca kompozycji do takich filmów jak Szczęki czy Szeregowiec Ryan. W filmie wystąpili Liam Neeson (Milczenie) w roli Oskara Schindlera oraz Ben Kingsley (Elegia) jako jego sekretarz Izaak Stern, natomiast w bezdusznego komendanta obozu w Płaszowie Amona Götha wcielił się Ralph Fiennes (Grand Budapest Hotel). Poruszające kreacje aktorskie stworzyły także Caroline Goodall (Projektantka) oraz Embeth Davidtz (Słaby punkt). Obok nich pojawili się również polscy aktorzy: Andrzej Seweryn, Anna Mucha, Piotr Polk, Jacek Wójcicki, Paweł Deląg, Jerzy Nowak, Agnieszka Krukówna, Olaf Lubaszenko i Maja Ostaszewska. Listę Schindlera uhonorowano łącznie siedmioma nagrodami Amerykańskiej Akademii, trzema Złotymi Globami i sześcioma nagrodami BAFTA.

 

W listopadzie 2018 roku minęło 25 lat od premiery tej amerykańskiej produkcji, która przyczyniła się do przybliżenia widzom na całym świecie wojennego dramatu europejskich Żydów. Pokazy filmu w Kinie Pod Baranami w dniu 27 stycznia odbędą się w ramach światowych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu, ustanowionego w rocznicę wyzwolenia zespołu nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau.

 

PROGRAM:

niedziela, 27 stycznia 2019
13.00
LISTA SCHINDLERA
| SCHINDLER’S LIST
reż. Steven Spielberg, USA 1993, 197’

 

18.00 LISTA SCHINDLERA | SCHINDLER’S LIST
reż. Steven Spielberg, USA 1993, 197’


 

BILETY:

25 zł (normalny) | 20 zł (ulgowy)

 

 

O FILMIE:

LISTA SCHINDLERA | SCHINDLER’S LIST
reż. Steven Spielberg, USA 1993, 197’

Oscary 1994: najlepszy film, najlepszy reżyser (Steven Spielberg), najlepszy scenariusz adaptowany (Steven Zaillian), najlepsza muzyka oryginalna (John Williams), najlepsze zdjęcia (Janusz Kamiński), najlepsza scenografia (Allan Starski, Ewa Braun), najlepszy montaż (Michael Kahn)
Złote Globy 1994: najlepszy dramat, najlepszy reżyser (Steven Spielberg), najlepszy scenariusz (Steven Zaillian)
Nagrody BAFTA 1994: najlepszy film, najlepszy aktor drugoplanowy (Ralph Fiennes), najlepszy scenariusz (Steven Zaillian), najlepsze zdjęcia (Janusz Kamiński), najlepszy montaż (Michael Kahn), Nagroda im. Davida Leana za najlepszą reżyserię (Steven Spielberg)
Cezary 1995: nominacja do nagrody za najlepszy film zagraniczny
Nagroda Grammy 1995: najlepsza kompozycja instrumentalna napisana dla filmu kinowego lub na potrzeby telewizji (John Williams)

Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń. Tanią, wręcz darmową siłę roboczą stanowią okoliczni Żydzi zmuszani do pracy przez hitlerowców. W 1943 roku wchodzi w życie plan Endlosung czyli ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Krakowskie getto zostaje zlikwidowane, ludzie wyrzuceni na bruk i wywożeni do obozu do Płaszowa. Schindler widząc ten dramat postanawia uratować Żydów od zagłady wykupując nieefektywnych pracowników do swojej fabryki.

 

ZWIASTUN:


Bookmark and Share

archiwum