kpb

Istota serca - pokaz specjalny #2

ISTOTA SERCA (reż. Mark Whitney)
- pokaz dokumentu o Carlu Gustavie Jungu
czwartek, 29 listopada 2018, godz. 19.15
Kino Pod Baranami

 

 

W czwartek, 29 listopada, zapraszamy na kolejny pokaz dokumentu Istota serca w reżyserii Marka Whitneya - intrygującej opowieści o Carlu Gustavie Jungu, jednym z największych badaczy ludzkiej psychiki XX wieku.

 

Dokumentalny film Istota serca (1986) w reżyserii Marka Whitneya to historia życia i kariery Carla Gustava Junga, słynnego szwajcarskiego psychiatry, który w swojej pracy nad psychologią analityczną początkowo uzupełniał, aż wreszcie zupełnie oderwał się  od teorii swojego słynnego współpracownika i nauczyciela, Zygmunta Freuda.

Na opowieść o Jungu składają się archiwalne nagrania i wywiad z nim samym, przedstawiający jego najważniejsze koncepcje i fakty z jego życia, a także wypowiedzi jego współpracowników i byłych pacjentów, z których większość poszła w jego ślady. Z tej kombinacji wyłania się portret błyskotliwego myśliciela i skomplikowanego mężczyzny, który potrafił być surowy, a nawet niegrzeczny, by za chwilę ująć rozmówcę swoim urokiem osobistym. To wreszcie historia człowieka, którego pod koniec życia prześladowały wizje niemal równie przerażające jak te, których doświadczali jego pacjenci. Zamiast zwyczajnej, linearnej biografii, twórcom udało się pokazać głównego bohatera z szerszej perspektywy, jako prawdziwego humanistę, uzdrowiciela i mentora, który zredefiniował istotę człowieczeństwa w nauce i kulturze.

 

BILETY: 10 zł

  

O FILMIE:

ISTOTA SERCA | MATTER OF HEART
reż. Mark Whitney, USA 1986, 107'

Dokumentalny film o życiu i dziele wielkiego szwajcarskiego psychiatry Carla Gustava Junga (1875-1961). O jego pracy wypowiadają się osoby, które go znały - koledzy po fachu, przyjaciele, studenci. Większość z nich była analizowana przez Junga, przy czym często sami zostali analitykami. Wypowiedziom jego bliskich i współpracowników towarzyszą archiwalne nagrania samego prof. Junga, z których widzowie dowiedzą się o wielu mało znanych faktach i aspektach z jego życia prywatnego, w tym o relacji z żoną Emmą oraz partnerką Toni Wolff. Jednak przede wszystkim film oferuje cenną wiedzę „z pierwszej ręki” o jego podejściu do psychiki współczesnego człowieka, o mało znanych obszarach duchowości Junga i jego najważniejszych teoriach psychologicznych: nieświadomości obiektywnej (zbiorowej), koncepcjach ego, cieni, animy/animusa, Jaźni i wielu innych.  

 

ZWIASTUN w j. angielskim:

Bookmark and Share

archiwum