kpb

Siłaczki - pokaz specjalny z udziałem twórców

SIŁACZKI (reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski)
- pokaz specjalny i transmisja spotkania

piątek, 30 listopada 2018, godz. 21.15
Kino Pod Baranami

 


fot. Michał Wiśniowski

 

Z okazji setnej rocznicy przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce, w piątek, 30 listopada, zapraszamy na specjalny pokaz fabularyzowanego dokumentu Siłaczki w reżyserii Marty Dzido i Pawła Śliwowskiego. Projekcji towarzyszy występ Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego, a po seansie transmisja spotkania z twórcami.

 

28 listopada minie sto lat od podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu, dzięki któremu Polska jako jedno z pierwszych państw na świecie przyznała kobietom pełnię praw wyborczych. Ten moment był zwieńczeniem żmudnej pracy wielu kobiet, o których nie można przeczytać w szkolnych podręcznikach. Siłaczki to historia trudnej i często niebezpiecznej działalności polskich aktywistek, które walczyły o prawa kobiet w kraju, którego wówczas nie było nawet na mapie. Osią opowieści są losy kilku działaczek: Justyny Budzińskiej-Tylickiej - lekarki-społecznicy, która stanęła na czele słynnej delegacji do Piłsudskiego, Marii Dulębianki - pierwszej kandydatki do Sejmu czy Kazimiery Bujwidowej, dzięki której na Uniwersytet Jagielloński przyjęto pierwsze studentki. Film przedstawia również postać Pauliny Kuczalskiej - Reinschmit, która jako pierwsza wyodrębniła postulaty kobiece z kwestii narodowo-wyzwoleńczych czy sióstr Tułodzieckich: Anieli - organizatorki tajnego nauczania, skazanej na karę więzienia, i Zofii - założycielki pierwszego w Polsce związku zawodowego kobiet.
Siłaczki prezentują ich walkę w kontekście ówczesnych realiów obyczajowych, politycznych i ekonomicznych, które determinowały powstawanie ruchów społęcznych na ziemiach polskich. 

 

Z uwagi na znikomą ilość materiałów archiwalnych w postaci fotografii czy nagrań, twórcy wykorzystali fabularyzowane inscenizacje z udziałem statystek oraz aktorek m.in. Marii Seweryn (Amok, Boisko bezdomnych), Klary Bielawki (Niewinne, Fuga) czy Marty Ojrzyńskiej (seriale Artyści i Oficer). W filmie znalazły się fragmenty autentycznych przemówień, tekstów i odezw, pisanych przez bohaterki filmu.

O Siłaczkach opowiadają także badaczki historii kobiet, potomkinie bohaterek oraz spadkobierczynie ich idei - kobiety, dla których fraza Zofii Nałkowskiej: Chcemy całego życia! wciąż brzmi aktualnie i stanowi inspirację do podejmowania działań na rzecz równouprawnienia kobiet i sprawiedliwości społecznej.

 

Pokaz poprzedzi występ Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego. Po seansie odbędzie się transmisja spotkania z twórcami, w którym wezmą udział Martą Dzido, Piotr Śliwowski i Maria Seweryn. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Suława.

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

 

Uwaga!

Bilety na pokaz filmu z udziałem twórców zostały wyprzedane. Na kolejny pokaz filmu zapraszamy w sobotę, 1 grudnia, o godz. 12.30.

 

O FILMIE:

SIŁACZKI | SIŁACZKI
reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski, Polska 2018, 70’

Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu. Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im, że to nie pora na walkę o prawa kobiet. Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska - Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

 

ZWIASTUN:

archiwum