kpb

Filmoterapia z SENSEM: Dzieciństwo (MOS)

FILMOTERAPIA Z SENSEM:
DZIECIŃSTWO (reż. Margreth Olin)
- pokaz filmu z dyskusją

poniedziałek, 26 listopada 2018, godz. 18.45
Małopolski Ogród Sztuki

 

 

W poniedziałek, 26 listopada, zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na kolejne spotkanie nowego dyskusyjnego klubu filmowego Filmoterapia z SENSEM. Na ekranie dokumentalny film Dzieciństwo prowokujący do zadawania pytań na temat prawdziwych potrzeb dzieci i odpowiadającej im edukacji.

 

Reżyserka Margreth Olin stworzyła pozbawiony komentarza obserwacyjny i afirmujący życie dokument, w którym przygląda się wychowankom norweskiego przedszkola w stylu walfdorskim. Maluchy wymyślają pełne fantazji zabawy, wykorzystując wszystko, co ma do zaoferowania las, oraz wchodzą w relacje z innymi i z otaczającą naturą. Dorośli pojawiają się w tym świecie marginalnie, a ich rola polega na dyskretnym towarzyszeniu, a nie przewodzeniu. Dzieciństwo jawi się tu jako czas uruchamiania wyobraźni, gier i poczucia bezpieczeństwa. Twórcy filmu poszukują odpowiedzi na pytanie czego tak naprawdę potrzebują dzieci i na czym powinna polegać ich wczesna edukacja i praca towarzyszących im wychowawców.

 

Po seansie Diana Sałacka i Martyna Zimorska poprowadzą dyskusję z udziałem doświadczonych pedagogów walfdorskich, Anny Andrykowskiej i Marcina Mrozowskiego.

 

Pokaz odbędzie się w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.

 

PROWADZĄCE:

Martyna Zimorska - psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Prowadzi psychoterapię indywidualną w prywatnym gabinecie.

Diana Sałacka - filozof i politolog, rzecznik prasowy Centrum Kopernika i Copernicus Festival. Kinem dokumentalnym zajmuje się od początku studiów. Z ramienia Against Gravity koordynuje krakowską odsłonę cyklu Filmoterapia z Sensem.

 

GOŚCIE:

Anna Andrykowska – absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Pedagogicznego Ludwigsburg/ Reutlingen w Niemczech, od 12 lat pracuje jako pedagog specjalny, przedszkolny i wczesnoszkolny, specjalistka AAC. Pracuje w podejściu Emmi Pikler oraz według założeń pedagogiki waldorfskiej. Szkoli się w Instytucie Pikler, studiuje pedagogikę waldorfską na UW. Prowadzi Salę Wolnej Zabawy, uczestniczyła w praktykach w leśnych przedszkolach w Niemczech. Wykłada na uczelniach wyższych, występuje na konferencjach, prowadzi szkolenia, webinary i warsztaty dla profesjonalistów, entuzjastów i rodziców.


Maciej Mrozowski – pedagog przedszkolny i wczesnoszkolny (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), absolwent Studium Edukacji Niezależnej (pedagogika waldorfska) na UW. Od siedmiu lat pracuje jako przedszkolny pedagog waldorfski. Prowadził badania pedagogiczne w przedszkolach leśnych w Niemczech. Autor artykułów, wywiadów, webinarów, warsztatów i wystąpień na konferencjach poświęconych tematyce przedszkoli leśnych i pedagogiki waldorfskiej. Wykładał na studium waldorfskim w Krakowie


Razem prowadzą Fundację Q’Naturze oraz Waldorfsko-Leśny Niepubliczny Punkt Przedszkolny MOMO w Krakowie.

 

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami. Cykl Filmoterapia z SENSEM łączy te dwa światy. Uczestnicy kolejnych spotkań w Kinie Pod Baranami będą rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi pozwalające konfrontować odczucia oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób można wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.

Podczas grudniowego spotkania Filmoterapii z SENSEM zobaczymy film Czyściciele internetu - dokumentalny thriller o internetowej cenzurze jako narzędziu do sterowania rzeczywistością.

 

O FILMIE:

DZIECIŃSTWO | BARNDOM
reż. Margareth Olin, Norwegia 2018, 90'

15. Millennium Docs Against Gravity Festival: oficjalna selekcja
CPH:DOX Kopenhaga 2017: nagroda Nordic Dox

Dorastanie wymaga czasu. Zgodnie z pedagogiką waldorfską, dzieci rozwijają się poprzez swobodną twórczą zabawę. Proces wychowania i nauczania powinien uwzględniać ich indywidualne cechy, zainteresowania i zamiłowania oraz unikać ocen na rzecz aktywnego wspierania we wszystkich sferach rozwoju. Film przedstawia jedno z norweskich przedszkoli w stylu waldorfskim o nazwie Aurora, w którym dzieci mogą być sobą. Obserwujemy idylliczne miejsce w lesie – świat wspólnoty dzieci, które uczą się same, bez konieczności dotrzymywania kroku programowi nauki i wszelkim nakazom. Przez rok śledzimy z ich perspektywy zmianę pór roku, kłótnie i przyjaźnie, relacje z nauczycielami a także niezliczone niuanse ich codziennego życia, jakie pojawiają się na styku świata w przedszkolu i poza nim.

 

ZWIASTUN:

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum