kpb

Eter - pokaz przedpremierowy i spotkanie z Krzysztofem Zanussim

ETER (reż. Krzysztof Zanussi)
- pokaz przedpremierowy i spotkanie z twórcami

piątek, 23 listopada 2018, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 


fot. Maciej Szcześniak

 

W piątek, 23 listopada, zapraszamy na przedpremierowy pokaz prezentowanego na festiwalu w Gdyni filmu Eter z Jackiem Poniedziałkiem w roli głównej. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami, w którym udział weźmie reżyser filmu, Krzysztof Zanussi.

 

Najnowsze dzieło jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, Krzysztofa Zanussiego to rozgrywająca się na początku ubiegłego wieku mroczna opowieść o lekarzu opętanym obsesją na punkcie eteru - silnie działającej substancji, którą w medycynie stosowano do uśmierzania bólu i wprowadzania pacjentów w stan narkozy. Zafascynowany jej działaniem lekarz prowadzi niebezpieczne eksperymenty, których celem jest manipulacja innymi ludźmi.

Klimat filmu, mroczny i sensualny, przywołuje na myśl thriller, mimo że jego korzenie były bardziej klasyczne – projekt nawiązuje bezpośrednio do mitu Fausta. Odmiennie niż u Goethego stawką nie jest młodość i rozczarowanie nauką. Przeciwnie, w Eterze mój doktor wierzy w naukę jako narzędzie dla spełnienia najbardziej wszetecznego z ludzkich pragnień, jakim jest pełna fizyczna i duchowa władza nad drugim człowiekiem. – mówi Zanussi, który jest również scenarzystą filmu. – Eter okaże się pierwszym krokiem na drodze pozbawienia człowieka wolnej woli, a hipoteza o tym, że wypełnia przestrzeń kosmiczną, daje bohaterowi płonną nadzieję na władzę nad całym światem.

 

Twórca Cwału i Barw ochronnych do współpracy przy tej międzynarodowej koprodukcji zaprosił znakomitych aktorów. W głównej roli widzowie zobaczą Jacka Poniedziałka, któremu na towarzyszą Andrzej Chyra, Rafał Mohr, Zsolt László (Kontrolerzy) i debiutująca na ekranie Maria Ryaboshapka. Autorem filmowego afisza nawiązującego do najlepszych lat polskiej szkoły plakatu, jest Andrzej Pągowski. Eter zaprezentowano w Konkursie Głównym tegorocznej edycji festiwalu w Gdyni.

 

Po seansie Piotr Zdybał poprowadzi spotkanie z udziałem reżysera filmu, Krzysztofa Zanussiego oraz autorki scenografii, Joanny Machy.

 

Polska premiera filmu: 30 listopada 2018 roku.

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

 

Piotr Zdybał - historyk sztuki, kurator projektów artystycznych i filmowych, doktorant w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, wykładowca AMA Film Academy w Krakowie. Zajmuje się sztuką i szeroko rozumianą kulturą wizualną XX i XXI wieku.

 

O FILMIE:

ETER | ETER
reż. Krzysztof Zanussi, Polska/Ukraina/Węgry/Litwa/Włochy 2018, 118'


fot. Maciej Szcześniak

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2018: Konkurs Główny

Początek XX wieku, Podole. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jego działania pada młoda dziewczyna, zostaje skazany na śmierć, ale niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez pewnego komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych. Obsesyjnie doskonali swoją wiedzę o eterze pozwalającym manipulować bólem, pożądaniem i wolą poddanych mu ludzi. Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za próbę zawładnięcia ludzkim umysłem?

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum