kpb

Dzień Kina Polskiego

DZIEŃ KINA POLSKIEGO
niedziela, 11 listopada 2018
Kino Pod Baranami

|| POLISH CINEMA DAY
Sunday, November 11, 2018
Kino Pod Baranami

(for English version click HERE)

 

 

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, zapraszamy do wspólnego świętowania - stu lat wolności oraz 110 rocznicy kina polskiego. W niedzielę, 11 listopada, programie m.in. interaktywny pokaz filmu Rejs w reżyserii Marka Piwowskiego oraz poranek filmowy dla najmłodszych.

 

W niedzielę, 11 listopada, we wszystkich kinach studyjnych w Polsce obchodzony będzie Dzień Kina Polskiego. W tym roku mija również 110 lat od premiery Pruskiej kultury, najstarszego zachowanego polskiego filmu. Tego dnia wraz z kinomanami w całym kraju krakowscy widzowie wezmą udział w specjalnych pokazach filmowych.

W tym szczególnym dniu w Kinie Pod Baranami odbędzie się pierwszy w Polsce interaktywny pokaz odrestaurowanej cyfrowo komedii Marka Piwowskiego Rejs. Jego wyjątkowość polega na tym, że wraz z bohaterami będziecie wypowiadać na głos legendarne dziś dialogi autorstwa Piwowskiego i Janusza Głowackiego. Pamięć odświeżą Wam wyświetlane na ekranie słynne kwestie Stanisława Tyma, Zdzisława Maklakiewicza, Jana Himilsbacha, Zofię Czerwińską oraz licznych naturszczyków.
Rejs, opowiadający o pasażerach pewnego wycieczkowego statku, choć był satyrą na ówczesny system polityczny, nie stracił swojej aktualności. Współcześnie powraca z nową siłą jako celny komentarz do naszej rzeczywistości. Autorem muzyki do filmu jest wybitny polski kompozytor, Wojciech Kilar.
Dzięki napisom w języku angielskim również obcojęzyczny widzowie będą mieli okazję zapoznać się z tym kultowym polskim filmem.

 

Najmłodsi widzowie spędzą świąteczny niedzielny poranek w towarzystwie ciekawskiej Pyzy, bohaterki serialu animowanego opowiadającego maluchom o znanych polskich legendach. Pokaz bajek odbędzie się o godzinie 11.00 w ramach cyklu Baranki Dzieciom. Po seansie dzieci wraz z opiekunami wezmą udział w warsztatach plastycznych. Na tych, którzy przybędą do Kina Pod Baranami po raz pierwszy czekają pamiątkowe dyplomy, które będą wspaniałym wspomnieniem z pierwszego doświadczenia kinowego.

 

Dodatkowym powodem do świętowania jest fakt, że w tym roku mija 100 lat od przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce. Jest to doskonała okazja, aby przyjrzeć się bliżej twórczości polskich kobiet pracujących w branży filmowej. Pokażemy z tej okazji poruszający debiut polskiej reżyserki Ewy Bukowskiej 53 wojny ze znakomitą rolą Magdaleny Popławskiej nagrodzoną na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Film prezentowany będzie z angielskimi napisami.

 

BILETY:

Pokaz filmu Rejs: 11 zł
Baranki Dzieciom: 11 zł
Pokazy filmu 53 wojny: wg cennika

 

O FILMACH:

53 WOJNY | 53 WARS
reż. Ewa Bukowska, Polska 2018, 83'


fot. Robert Jaworski

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2018: nominacja do Złotego Pazura w konkursie Inne Spojrzenie
MFF w Karlowych Warach 2018: nominacja do nagrody East of West
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 2018: Jantar za główną rolę kobiecą (Magdalena Popławska), Nagroda Jury Młodzieżowego dla filmu pełnometrażowego

Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy mąż po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze…

 

ZWIASTUN:

 

REJS | REJS
reż. Marek Piwowski, Polska 1970, 65'

Na pokład wycieczkowego statku pływającego po Wiśle dostaje się pasażer na gapę. Kapitan bierze go za nowego instruktora kulturalno-oświatowego, a gapowicz z ochotą wciela się w tę rolę. Organizuje spotkanie zapoznawcze, podczas którego rodzą się inicjatywy wielu imprez i zabaw. Ich uczestnicy prezentują żenujący poziom, a "kaowiec" coraz bardziej upaja się swoją rolą i zyskuje sojuszników wśród pasażerów o instynktach organizatorskich i kierowniczych. Trwają kolejno: święto kapitana, bal maskowy, quiz na inteligencję, zbiorowa gimnastyka, gra w salonowca - poziom absurdu wzrasta, sens zanika, ale "kierownictwo" rejsu ogarnia coraz większy entuzjazm.

Ten film otacza legenda. Istnieje liczne grono jego wielbicieli, a nawet fan club, którego członkowie znają go niemal na pamięć, scena po scenie. Skąd bierze się siła tej improwizowanej w dużej mierze opowiastki o rejsie wycieczkowym parowcem po Wiśle? Przyczyn jest chyba kilka. Po pierwsze, krytyka wszelkiego zniewolenia, na tyle zawoalowana, że mająca walor satyrycznego uogólnienia. Po drugie, trudne do osiągnięcia w kinie wrażenie spontaniczności rozgrywających się przed kamerą wydarzeń. Wreszcie, udział niepowtarzalnych osobowości polskiego kina: Jana Himilsbacha, Zdzisława Maklakiewicza i Stanisława Tyma.

 

ZWIASTUN:


BARANKI DZIECIOM
WĘDRÓWKI PYZY
- zestaw bajek, 40’
reż. Piotr Paweł Lutczyn, Polska 1979-1981
+ warsztaty plastyczne z TurboOlkiem

Serial animowany dla dzieci, którego bohaterką jest Pyza mazowiecka, znana z baśni Hanny Januszewskiej. Mała Pyza wędrując po Polsce przeżywa liczne przygody, dzięki którym mali widzowie poznają świat polskich legend, zwyczajów i podań ludowych. Na tatrzańskich szlakach Pyza spotyka góralskich rozbójników, wraz z Krakowiakiem i Siedmioma Konikami rusza do Krakowa, przygląda się budowie mostu przez Jaworowych Ludzi oraz wypiekowi toruńskich pierników.

Odcinki: NA ZBÓJECKICH DRÓŻKACH | SIEDEM KONIKÓW | JAWOROWI LUDZIE | TORUŃSKIE IGRASZKI

Warsztaty plastyczne poprowadzi Olek Rajewski (TurboOlek) - rysownik, malarz, artysta interdyscyplinarny, animator i kombinator, którego głównym narzędziem jest wyobraźnia. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych.

 


archiwum