kpb

22 lipca - pokaz filmu i dyskusja (MOS)

22 LIPCA (reż. Paul Greengrass)
- pokaz filmu i dyskusja

poniedziałek, 15 października 2018, godz. 19.45
Małopolski Ogród Sztuki

 

 

W poniedziałek, 15 października, wspólnie ze Skandynawistycznym Kołem Naukowym UJ zapraszamy do sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na pokaz najnowszego filmu Paula Greengrassa 22 lipca. Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem.

 

22 lipca to składająca się z trzech części opowieść o najtragiczniejszym zamachu terrorystycznym w historii Norwegii. Paul Greengrass, twórca takich filmów jak Kapitan Phillips i Lot 93, próbuje odtworzyć nie tylko przebieg wydarzeń na wyspie Utøya, ale poprzez losy jednej rodziny konfrontuje widzów z emocjami towarzyszącymi tym, którzy przeżyli. 22 lipca łączy thriller z poruszającym dramatem sądowym, w którym reżyser  przygląda się z bliska na norweskiemu systemowi politycznemu i prawnikom, którzy pracowali przy procesie sprawcy zamachu, Andersa Breivika. Roli terrorysty w filmie podjął się znakomity norweski aktor Anders Danielsen Lie (Oslo, 31 sierpnia). Film powstał w odniesieniu do głośnej książki Jeden z nas. Opowieść o Norwegii autorstwa Åsne Seierstad (Wydawnictwo W.A.B).

 

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem, w której weźmie udział Patrycja Zaborowska - absolwentka filologii szwedzkiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, współtwórczyni działu recenzenckiego Koła i autorka recenzji książki Åsne Seierstad. Spotkanie poprowadzi Anna Kalfas.

 

Pokaz odbędzie się w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).

 

BILETY: 12,90 zł

 

O FILMIE:

22 LIPCA | 22 JULY
reż. Paul Greengrass, Islandia/Norwegia/USA 2018, 143'

MFF w Wenecji: Konkurs Główny, Wyróżnienie specjalne Katolickiej Organizacji Kinematografii i Sztuki Audiowizualnej (SIGNIS)

22 lipca 2011 roku prawicowy ekstremista zdetonował bombę w samochodzie-pułapce na terenie Oslo, a następnie otworzył ogień na obozie organizacji młodzieżowej, zabijając łącznie 77 osób. Towarzysząc jednej z ocalałych z zamachu osób w fizycznej i emocjonalnej podróży, widzowie obserwują, jak cały kraj radzi sobie na drodze do pojednania i zagojenia ran.

 

MEDIA O FILMIE:

To z jednej strony dynamiczny obraz ataków, które wstrząsnęły Norwegią w 2011 roku, a z drugiej przenikliwe śledztwo w sprawie następstw tej tragedii, które z czasem przekształca się w porywający dramat sądowy i niezwykle emocjonalne, osobiste świadectwo jednej rodziny walczącej o przetrwanie.
- David Rooney, The Hollywood Reporter

 

ZWIASTUN:

 

PARTNER:

Skandynawistyczne Koło Naukowe UJ

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum