kpb

Premiera psychologiczna: 53 wojny

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA:
53 wojny (reż. Ewa Bukowska
)
- pokaz filmu i dyskusja

wtorek, 23 października 2018, godz. 18.35
Kino Pod Baranami

 

 

We wtorek, 23 października, rusza nowy sezon cyklu Premier psychologicznych - pokazów filmowych, prowokujących do dyskusji o kondycji psychicznej człowieka. Podczas pierwszego spotkania tej jesieni zobaczymy prezentowany na festiwalu w Gdyni film 53 wojny Ewy Bukowskiej z Magdaleną Popławską i Michałem Żurawskim w rolach głównych. Zapraszamy!

 

W swoim pełnometrażowym debiucie Ewa Bukowska zbudowała wielopoziomową opowieść. 53 wojny to bardzo intymny obraz samotności, tęsknoty i lęku przed stratą, składających się na codzienne życie żony reportera wojennego. To także spojrzenie na kobietę złapaną w coś, co sama reżyserka nazywa pułapką Penelopy, wiecznie czekającej na swojego męża, chociaż sama chciałaby się realizować. Wreszcie Bukowska zderza prywatne problemy bohaterów z pozornie odległym światem zbrojnych konfliktów, przed którymi nie ma się gdzie ukryć. Udowadnia, że zło, z którym mierzy się w swojej pracy reporter na wojnie, dotyka również jego bliskich sprawiając, że nie tylko on musi niemal dosłownie walczyć o przetrwanie.

Reżyserka i autorka scenariusza podczas realizacji filmu inspirowała się książką Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym autorstwa Grażyny Jagielskiej, żony Wojciecha Jagielskiego - cenionego dziennikarza i autora reportaży z konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Czeczenii i Gruzji. Odtwórcom głównych ról Magdalenie Popławskiej i Michałowi Żurawskiemu partnerują Krzysztof Stroiński, Dorota Kolak, Kinga Preis i Mirosław Haniszewski.

 

REŻYSERKA O FILMIE:

53 wojny to studium samotności w związku. Historia miłości, historia uzależnienia od niej, uzależnienia od partnera, uzależnienia od wojny. Opowieść o stopniowym wewnętrznym zapadaniu się i rozpadaniu się w sobie. Mam nadzieję, że ten film wpisuje się w dyskusję na temat kondycji współczesnego człowieka, współczesnej kobiety. - Ewa Bukowska

 

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem. Spotkanie poprowadzą Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk - absolwentki psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim, które współtworzyły filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ.

 

PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka. 

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

 

O FILMIE:

53 WOJNY | 53 WARS
reż. Ewa Bukowska, Polska 2018, 83'


fot. Robert Jaworski

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 2018: nominacja do Złotego Pazura w konkursie Inne Spojrzenie
MFF w Karlowych Warach 2018: nominacja do nagrody East of West
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 2018: Jantar za główną rolę kobiecą (Magdalena Popławska), Nagroda Jury Młodzieżowego dla filmu pełnometrażowego

Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy mąż po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze…

 

ZWIASTUN:

 

PROWADZENIE:

Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

 

PATRON MEDIALNY:

 

 

 

 

 

 

Bookmark and Share

archiwum