kpb

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2018

EUROPEJSKI DZIEŃ KINA ARTYSTYCZNEGO
niedziela, 14 października 2018
Kino Pod Baranami

 

EUROPEAN ART CINEMA DAY
Sunday, October 14, 2018

(for English version click HERE)

 

 

W niedzielę, 14 października, w Polsce i ponad 40 innych krajach świętować będziemy 3. Europejski Dzień Kina Artystycznego. Kino Pod Baranami ponownie znalazło się w gronie 70 kin niezależnych w całej Polsce, które przygotowały z tej okazji specjalną ofertę dla widzów ceniących wartościowe filmy polskie i europejskie.

 

W ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego zapraszamy m.in. na przedpremierowy pokaz wyjątkowego filmu Jeszcze dzień życia - poruszającej międzynarodowej koprodukcji, zrealizowanej na podstawie reportażu Ryszarda Kapuścińskiego o wydarzeniach wojny domowej w Angoli w ostatnich miesiącach przed uzyskaniem przez ten kraj niepodległości w 1975 roku. Chcąc z jednej strony oddać realia wojny, a z drugiej uhonorować tych, którzy przeżyli, twórcy filmu Damian Nenow i Raúl de la Fuente połączyli materiał dokumentalny ze stylizowaną animacją. Jeszcze dzień życia został entuzjastycznie przyjęty podczas premiery w Cannes, a pokaz na Międzynarodowym Festiwalu Animacji Filmowej w Annecy zakończył się owacją na stojąco i przyznaniem filmowi Nagrody Publiczności. Na uczestników pokazu filmu w Kinie Pod Baranami czekają egzemplarze książki cenionego polskiego reportera, na której oparta została filmowa opowieść.

 

Święto kina artystycznego będzie okazją do zapoznania się również z poruszającym kinem skandynawskim. W programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki zaprezentujemy przedpremierowo duński dreszczowiec Winni w reżyserii Gustava Möllera. To trzymający w napięciu, pełen zwrotów akcji thriller, budujący gęstą atmosferę z oszczędnych, starannie wyważonych środków. Film zdobył w tym roku dwie Nagrody Publiczności na festiwalu Sundance i w Rotterdamie. W Kinie Pod Baranami odbędzie się pokaz filmu Młodość Astrid Pernille Fischer Christensen, poruszającej biografii ikony literatury dziecięcej i młodzieżowej - Astrid Lindgren, autorki Dzieci z Bullerbyn i Pippi Pończoszanki. Warto również wybrać się na pokaz filmu 22 lipca opowiadającego o zamachu terrorystycznym na wyspie Utøya. Brytyjski reżyser Paul Greengrass, twórca Lotu 93, z pomocą fantastycznych norweskich aktorów podjął się próby odtworzenia przebiegu największej tragedii jaka dotknęła ich kraj i zmierzenia się z jej konsekwencjami. W filmie wystąpił m.in. Anders Danielsen Lie (Oslo, 31 sierpnia).

 

W programie tego dnia znalazły się także pokazy znakomitych polskich produkcji, nagrodzonych podczas ostatniego festiwalu w Gdyni. Widzowie Kina Pod Baranami zobaczą polskiego kandydata do Oscara, czyli nagrodzoną Złotymi Lwami Zimną wojnę Pawła Pawlikowskiego i laureata Srebrnych Lwów, najnowszy film Filipa Bajona Kamerdyner. Na ekranie pojawi się również komedia 7 uczuć Marka Koterskiego, któremu jury przyznało Nagrodę Specjalną oraz najgłośniejszy polski film ostatnich miesięcy, czyli Kler w reżyserii Wojtka Smarzowskiego. Nie zabraknie również błyskotliwego debiutu Olgi Chajdas, filmu Nina nagrodzonego Złotym Pazurem w konkursie Inne Spojrzenie. Wszystkie te filmy zostaną zaprezentowane z angielskimi napisami.

 

Jak w każdy niedzielny poranek najmłodsi widzowie Kina Pod Baranami wezmą udział w projekcji filmów animowanych oraz zajęciach artystycznych w ramach cyklu Baranki Dzieciom. Podczas spotkania pod hasłem Fotograficzne Baranki na ekranie pojawią się kultowe polskie bajki (m.in. Bolek i Lolek), a po seansie dzieci wezmą udział w warsztatach pod hasłem Herbatka u Kapelusznika pod kierunkiem Niny Kulik i Joanny Zbeli z kolektywu OKO I UCHO.

 

Europejski Dzień Kina Artystycznego to wyjątkowe święto kina, które odbyło się po raz pierwszy 9 października 2016 roku dzięki inicjatywie CICAE (Confédération Internationale des Cinémas d'art et d'essai) oraz sieci kin europejskich Europa Cinemas. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na kino jako formę przekazu artystycznego, ale również na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy.

 

Organizatorami Dnia Kina Artystycznego w Polsce są Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.

 

PROGRAM

niedziela, 14 października 2018
11.00
BARANKI DZIECIOM

FOTOGRAFICZNE BARANKI - zestaw bajek, 40’
+ warsztaty artystyczne z kolektywem OKO i UCHO
Kino Pod Baranami

 

17.00 POKAZ PRZEDPREMIEROWY
JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA | ANOTHER DAY OF LIFE
reż. Damian Nenow, Raúl de la Fuente
Polska/Hiszpania/Belgia/Niemcy/Węgry 2018, 85’
Kino Pod Baranami

 

19.00 POKAZ PRZEDPREMIEROWY
WINNI | DEN SKYLDIGE
reż. Gustav Möller, Dania 2018, 85'
Małopolski Ogród Sztuki

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

Baranki Dzieciom: 11 zł

 

O FILMACH:

JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA | ANOTHER DAY OF LIFE
reż. Damian Nenow, Raúl de la Fuente
Polska/Hiszpania/Belgia/Niemcy/Węgry 2018, 85’

polska premiera: 2 listopada 2018


fot. Protege Films

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2018: konkurs Inne Spojrzenie
MFF w San Sebastián: Nagroda Publiczności
Biografilm Festival 2018: Nagroda Publiczności w Konkursie Międzynarodowym

Trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

 

ZWIASTUN:

 

WINNI | DEN SKYLDIGE
reż. Gustav Möller, Dania 2018, 89'

polska premiera: 9 listopada 2018


fot. Nikolaj Moeller

MFF Sundance 2018: Konkurs Główny, Nagroda Publiczności dla najlepszego dramatu zagranicznego

Rutynowy wieczór przy telefonie alarmowym. Operator odbierający dziś połączenia – były funkcjonariusz policji – z niecierpliwością czeka na zbliżający się koniec zmiany. Pijani imprezowicze, niedzielni kierowcy, blokujący numer żartownisie – irytacja policjanta rośnie, do momentu, kiedy odbiera telefon od spanikowanej kobiety. Została porwana, a samochód, w którym się znajduje, jedzie w nieznanym kierunku. Gdy połączenie zostanie gwałtownie przerwane, mężczyzna nie opuszczając pokoju rusza kobiecie na ratunek, polegając wyłącznie na swoim doświadczeniu, intuicji i… telefonie.
W Winnych każda sekunda filmu, każdy grymas, spojrzenie czy dźwięk, łączą się w mistrzowską całość, prowadzącą do zaskakującego zakończenia.

 

ZWIASTUN:

 

BARANKI DZIECIOM

FOTOGRAFICZNE BARANKI - zestaw bajek, 40’
+ warsztaty artystyczne z kolektywem OKO i UCHO

PRZYGODY BOLKA I LOLKA: FOTOREPORTER
reż. Edward Wątor, Romuald Kłys, Polska 1975
Bolek i Lolek chcą sfilmować jakieś ciekawe wydarzenie, filmują więc pokazy w cyrku, zawody sportowe, łowienie ryb. W końcu przeżywają niezwykłe spotkanie z niedźwiedziem - fotografem.

PIES I KOT: FOTOAPARAT
reż. Piotr Paweł Lutczyn, Polska 1972
Telewizyjny serial animowany o przygodach psa i kota, którzy „w jednym stali domu". Pies jest zamożnym obywatelem, którego stać na różne, ułatwiające życie artykuły gospodarstwa domowego. Te często stają się przyczyną konfliktów. Kot jest dzikim lokatorem, który zadomowił się na jego poddaszu. Jest biedny, ale sprytny i zrobi wszystko, żeby przechytrzyć swojego gospodarza.

FOTOGRAF
reż. Stefan Janik, Polska 1975
Żądni wiedzy chłopcy po nieudanych próbach wykonania zdjęć, udają się do fotografa. Animowany serial telewizyjny dla dzieci ukazujący w zabawny sposób różne zawody. Tym razem reżyser i autor scenariusza Stefan Janik, twórca animacji 2 Koty + 1 Pies, prezentuje opowieść o fotografie. W roli narratora wystąpił Jacek Fedorowicz.

BOLEK I LOLEK: MALI FILMOWCY
reż. Józef Byrdy, Polska 1976
Bolek i Lolek urządzają w szopie małe filmowe atelier. Do zabawy dołącza Tola. Nieprzewidziane zdarzenia psują ustalone wcześniej sceny, a stary wentylator robi potworne zamieszanie. Chłopcy zmuszeni są zrezygnować z filmowania.

Warsztaty artystyczne odbędą się pod hasłem Herbatka u Kapelusznika. W szalonej foto-budce dzieciaki stworzą rodzinne, filmowe stylizacje i zmienią się nie do poznania. Zajęcia poprowadzi kolektyw edukacyjny OKO I UCHO, który tworzą Nina Kulik i Joanna Zbela. Wspólnie prowadzą zajęcia edukacyjne, organizują cykle cotygodniowych zwariowanych warsztatów dla dzieci w Krakowie i wymyślają szaleństwa na zamówienie.

 

ORGANIZATORZY:

CICAE

Europa Cinemas

 

POLSCY PARTNERZY PROJEKTU:

Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych

 

SPOT:

Bookmark and Share

archiwum