kpb

5. Festiwal Filmowy KINO DZIECI 2018

5. FESTIWAL FILMOWY KINO DZIECI
22-29 września 2018
Kino Pod Baranami

 

 

W dniach 22-29 września ponownie gościć będzie u nas Festiwal Filmowy KINO DZIECI, którego tegoroczna edycja upłynie pod hasłem Ku nowej przygodzie. Mali widzowie Kina Pod Baranami wraz z rówieśnikami w całej Polsce zobaczą osiem tytułów z konkursu filmów pełnometrażowych.

 

Pod koniec września, już po raz piąty, odbędzie się filmowe święto młodych kinomanów. W dwudziestu kinach w całej Polsce, w tym w Kinie Pod Baranami, zaprezentowanych zostanie osiem aktorskich i animowanych filmów pełnometrażowych przeznaczonych dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, które powalczą o nagrody Kwiatu Paproci.

 

Festiwal KINO DZIECI w Kinie Pod Baranami otworzy pokaz filmu Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica - przebojowy wstęp do popularnej serii filmów o przygodach małych detektywów. Ich pierwszym zadaniem będzie odnalezienie cennej nagrody, którą skradziono ze szkoły w Valleby. W niedzielny poranek dzieciaki zobaczą animację Gordon i Paddy, opowiadającą o przyjaźni rezolutnej myszki i komisarza ropucha. Zwierzaki łączą siły, by rozwiązywać kryminalne zagadki i chronić mieszkańców lasu. Po seansie Kino Pod Baranami zaprasza maluchy do wspólnego główkowania podczas warsztatów z Matplanetą.

 

Prezentowany w ramach festiwalu film Pettson i Findus - najlepsza Gwiazdka to aktorska adaptacja uwielbianych przez dzieci ilustrowanych książek Svena Nordqvista. Para bohaterów, kot Findus i opiekujący się nim staruszek Pettson, przygotowuje się do nadchodzących Świąt. Przyjaciele spędzą Gwiazdkę samotnie, chyba że sprytnemu kotu uda się pokonać opór swojego pana i zaprosić na świąteczną kolację sąsiadów.

Nowe towarzystwo budzi również niechęć małego Kuna, którego mali kinomani poznają podczas seansu japońskiej animacji Mirai autorstwa autorstwa Mamoru Hosody, twórcy znakomitych Wilczych dzieci i Dziewczyny skaczącej przez czas. Rozpieszczonego chłopca czekają wielkie zmiany: w jego rodzinie pojawiła się młodsza siostrzyczka, na której koncentruje się teraz uwaga rodziców. Zazdrosny Kun odkrywa tajemniczy ogród, który przenosi go w czasie. Dopiero kiedy wewnątrz ogrodu spotyka starszą wersję swojej siostry powoli zaczyna zmieniać o niej zdanie.

 

W filmie Jestem William małym kinomanom przedstawi się chłopiec uważający się za pechowca, przed którym życie cały czas stawia nowe wyzwania. William musi się przekonać, że ma w sobie dość siły, żeby wyjść z opresji. Odwagi i sprytu będzie potrzebował także 10-letni Morten, główny bohater animacji poklatkowej Kapitan Morten i Królowa Pająków. Marzący o dalekiej, morskiej wyprawie chłopak niespodziewanie kurczy się do rozmiaru owada. Kiedy staje się kapitanem modelu statku, który sam zbudował, szybko okazuje się, że żeglowanie to nie taka prosta sprawa.

Jego rówieśnik, nieśmiały Jovan, w snach dokonuje wspaniałych czynów, ale na jawie jego życie jest dużo trudniejsze. Wszystko się zmienia kiedy w jego klasie pojawia się zadziorna Milica, dzięki której chłopiec może zostać prawdziwym Łowcą czarownic. Wspólnie postanawiają odnaleźć wiedźmę i zdjąć zły urok, który jędza rzuciła na tatę dziewczynki.

Wydawać by się mogło, że program tegorocznej edycji obfituje w chłopięce przygody, ale i dziewczynki wspaniale sprawdzają się w roli superbohaterek, jak udowadnia mała Jo z nagrodzonej Kryształowym Niedźwiedziem kenijskiej produkcji Supa Modo. Przy użyciu woli przesuwa przedmioty, zatrzymuje czas, a nawet zmienia wynik meczu piłkarskiego, ale trudno pogodzić obowiązki supermenki z chorobą, z którą zmaga się każdego dnia. Na szczęście jej siostra wpada na doskonały pomysł, jak pomóc małej Jo podjąć się największego wyzwania w życiu.

 

Festiwal Filmowy KINO DZIECI to jeden z największych festiwali filmów dla młodych widzów w Polsce. Pierwsza edycja Festiwalu zdobyła tytuł Wydarzenia Roku w plebiscycie WDECHY 2014 (organizowanym przez redakcję Co jest grane 24), a ubiegłoroczna, czwarta odsłona została dofinansowana, jako jeden z trzech festiwali filmowych w Polsce, przez europejski program Kreatywna Europa. Festiwal Filmowy KINO DZIECI to wydarzenie, które zdobyło wierną widownię i zwraca uwagę na ogromne zapotrzebowanie na uwrażliwiające kino dla dzieci w Polsce. W zeszłym roku wzięło w nim udział łącznie prawie 25 000 widzów.

 

BILETY:

14 zł

12 zł (dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób)

 

PROGRAM:

sobota, 22 września
11.00
BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. PIERWSZA TAJEMNICA

| LASSEMAJAS DETEKTIVBYRÅ – DET FÖRSTA MYSTERIET
reż. Josephine Bornebusch, Szwecja 2018, 95'

wersja językowa: dubbing PL
dla dzieci w wieku: 6+

 

niedziela, 23 września
11.00
GORDON I PADDY
| GORDON & PADDY
reż. Linda Hambäck, Szwecja 2017, 65'

wersja językowa: dubbing PL
dla dzieci w wieku: 4+

+ warsztaty z Matplanetą

 

poniedziałek, 24 września
11.00
JESTEM WILLIAM
| JEG ER WILLIAM
reż. Jonas Elmer, Dania 2017, 86'

wersja językowa: lektor PL
dla dzieci w wieku: 9+

 

wtorek, 25 września
11.00
KAPITAN MORTEN I KRÓLOWA PAJĄKÓW

| CAPTAIN MORTEN AND THE SPIDER QUEEN
reż. Kaspar Jancis, Henry Nicholson, Riho Unt
Estonia/Belgia/Irlandia/Wielka Brytania 2018, 79’

wersja językowa: dubbing PL
dla dzieci w wieku: 6+

 

środa, 26 września
11.00
PETTSON I FINDUS - NAJLEPSZA GWIAZDKA

PETTERSSON UND FINDUS ‒ DAS SCHÖNSTE WEIHNACHTEN ÜBERHAUPT
reż. Ali Samadi Ahadi, Niemcy 2016, 82'

wersja językowa: dubbing PL
dla dzieci w wieku: 4+

 

czwartek, 27 września
11.00 SUPA MODO
| SUPA MODO
reż. Likarion Wainaina, Kenia/Niemcy 2018, 74'


© One Fine Day Films

wersja językowa: lektor PL
dla dzieci w wieku: 9+

 

piątek, 28 września
11.00
ŁOWCY CZAROWNIC | ZLOGONJE
reż. Raško Miljković, Serbia/Macedonia 2018, 86'

wersja językowa: dubbing PL
dla dzieci w wieku: 9+

 

sobota, 29 września
11.00
MIRAI | MIRAI NO MIRAI
reż. Mamoru Hosoda, Japonia 2017, 100’

wersja językowa: lektor PL
dla dzieci w wieku: 6+

 

SPOT FESTIWALOWY:

 

ORGANIZATOR:

Dział Edukacji Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Bookmark and Share

archiwum